Światowy Dzień Krwiodawcy 2018: kiedy wypada i co to za święto

Dzień Krwiodawcy 2018 wypada w czwartek 14 czerwca. Ta data to dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył, że istnieją grupy krwi, za co został uhonorowany nagrodą Nobla. Inna nazwa tego święta to Światowy Dzień Krwiodawcy, który jest obchodzony co roku.

Dzień Krwiodawcy 2018 to obchodzone corocznie 14 czerwca święto, które w tym roku wypada w czwartek. Data, która ma honorować krwiodawstwo i poświęcenie krwiodawców jest nieprzypadkowa - to dzień urodzin naukowca Karla Landsteinera, który na początku XX wieku (w 1901 roku) odkrył grupy krwi. To przełomowe odkrycie, za które w 1930 roku otrzymał nagrodę Nobla.

Dzień krwiodawcy 2018

Dzień honorowego dawcy krwi 2018, tak jak dzień honorowego dawcy krwi 2017 i wcześniejsze, jest świętem dedykowanym dedykowanym dawcom krwi i promowaniu idei krwiodawstwa.

Światowy dzień krwiodawstwa został ustanowiony 14 czerwca 2004 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Międzynarodową Federację Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC), Międzynarodową Federację Organizacji Krwiodawców oraz Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne.

W Polsce tego dnia w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa tradycyjnie już można nie tylko oddać krew, ale i szerzej zapoznać się z ideą honorowego krwiodawstwa oraz zwiedzić miejsca, gdzie krew jest pobierana i przetwarzana. W całym kraju pojawiają się też mobilne punkty pobierania krwi.

Prawdy i mity na temat oddawania krwi

Dzień krwiodawstwa: listopad

O ile dzień krwiodawcy 2018światowy dzień krwiodawstwa w ogóle jest obchodzony 14 czerwca, to w Polsce obchodzi się jeszcze Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. W 2018 roku i poprzednich latach wypadają one (i wypadały) w listopadzie - to tydzień krwiodawstwa, który przypada na 22-26 listopada.

Polscy honorowi dawcy krwi prowadzą też stronę internetową, na której można znaleźć między innymi informacje dotyczące tego, jak samemu zostać dawcą krwi ("krok po kroku"), jakie są do tego przeciwwskazania, zalecenia i co można zyskać zostając krwiodawcą (jakie przywileje przysługują tym, którzy oddają krew).

Oprócz tego można też z jej pomocą sprawdzić stany magazynowe grup krwi w poszczególnych centrach krwiodawstwa. Czyli innymi słowy, zorientować się, czy w którymś z polskich miast akurat nie brakuje naszej grupy krwi.


Zobacz też:



Więcej o: