300+ "Dobry start", czyli dofinansowanie wyprawki szkolnej. Jak złożyć wniosek?

300+ "Dobry start" to finansowe wsparcie dla rodziców na początku roku szkolnego. 1 czerwca 2018 roku premier podpisał rozporządzenie dotyczące tego programu. Kiedy i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie 300+?

300+ "Dobry start" - co to za program?

Rodzice uczniów wiedzą, że sierpień i wrzesień to miesiące, w których wydatki na przybory szkolne i podręczniki są wyjątkowo duże. 300+ to dofinansowanie wyprawki szkolnej, które ma im pomóc w tym trudnym okresie.

Jednak "Dobry start" podobnie jak 500 + już wzbudza spore kontrowersje. Oprócz licznych pochwał możemy usłyszeć także głosy, że taka jednorazowa pomoc wcale nie jest dobrym rozwiązaniem, bo tak naprawdę wydatki rodziców na początku roku szkolnego są znacznie większe. Jeszcze inni twierdzą, że to kolejne populistyczne posunięcie PiS, mające na celu zdobycie przychylności wyborców. 

Inną sporną kwestią było dofinansowanie dzieci z domów dziecka. Jakiś czas temu pojawiła się informacja, że podobnie jak w przypadku 500+, nie zostaną one objęte programem. Rządzący jednak dementują te informacje.

Rozporządzenie dotyczące programu 300+ "Dobry start" 

Mniej więcej od połowy kwietnia słyszeliśmy o planach dotyczących tego typu wsparcia finansowego dla rodziców. 1 czerwca 2018 roku premier Mateusz Morawiecki w końcu podpisał rozporządzenie, na podstawie którego ruszy program "Dobry start". Poinformował o tym w trakcie spotkania w Białymstoku.

Program "Dobry start" ruszy przed początkiem roku szkolnego 2018/2019. Pierwsze dofinansowania mają zostać wypłacone już w sierpniu. Program ma kosztować w sumie 1,44 miliarda rocznie.

"Dobry start", czyli wyprawka 300 plus - premier podpisał rozporządzenie >>

Jak złożyć wniosek o 300+?

Wnioski o dofinansowanie wyprawki szkolnej będą przyjmowane do 30 listopada. Mogą je składać rodzice, opiekunowie lub rodziny zastępcze. Przyznawaniem i wypłatą będą zajmowały się gminy. Wyjątkiem są rodziny zastępcze. W takich przypadkach wnioskami i wypłatami zajmą się powiaty.

W jaki sposób złożyć wniosek o dofinansowanie wyprawki? Istnieje kilka sposobów:

 • Od 1 lipca możemy je składać przez rządowy portal empatia.mpips.gov.pl.
 • Od 1 sierpnia możemy je składać w papierowej formie w urzędach gmin, MOPS i drogą pocztową (w tych samych miejscach, co wnioski o 500 plus).

Po złożeniu wniosku na wypłatę dofinansowania urząd będzie miał dwa miesiące.

Rodzice otrzymają po 300 złotych na każde dziecko. Pierwsze przelewy już w sierpniu >>

300+ Dofinansowanie na wyprawkę szkolną 

Dofinansowanie będzie wypłacane bez względu na dochody rodziny. Nie ma także znaczenia liczba dzieci. Program obejmuje wszystkich uczniów od pierwszej klasy podstawówki aż do klasy maturalnej. Dofinansowanie otrzymywać będą także rodzice osób pełnoletnich, które do 20. roku życia kontynuują naukę. W przypadku orzeczenia o niepełnosprawności ucznia pieniądze mają być wypłacane do 24. roku życia.

Istnieje kilka wyjątków, w których dofinansowanie wyprawki szkolnej nie przysługuje. To m.in. sytuacje, gdy dziecko przebywa w:

 • domu pomocy społecznej
 • schronisku dla nieletnich
 • młodzieżowym ośrodku wychowawczym
 • zakładzie poprawczym
 • areszcie śledczym
 • zakładzie karnym
 • szkole wojskowej 
 • innej szkole zapewniającej nieodpłatne pełne utrzymanie

Zasiłek rodzinny na dziecko 2018 - jak go dostać? Kto się może o niego starać? >>

Więcej o:
Komentarze (23)
300+ "Dobry start", czyli dofinansowanie wyprawki szkolnej. Jak złożyć wniosek?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • gdziekucharek6

  Oceniono 4 razy 4

  Po co to składanie wniosków? Przecież każda szkoła ma listę uczniów przyjętych do szkoły.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 10 razy 4

  rozdawnictwo+ (BEZ WZGLĘDU NA DOCHÓD), a w konsekwencji PODNIESIENIE PODATKÓW!

 • Staszek Sowiecki

  Oceniono 9 razy 3

  To czerskie "elyty" też bodom wyciągać łapkę po te czysta??? :):):)

  Przeca wielokrotnie na tym szacownym, elitarnym forum żem czytał, że te wstrętne pissowskie programy to dla ciemnego motłochu, nierobów, nieudaczników, biedoty, patologi +

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 9 razy 3

  300+ "Dobry start" - "tragiczny koniec"

  To te dzieci będą żyć w biedzie, bo rodzice wybierali populistów obiecujących pieniądze bez pracy i emerytury bez zabezpieczenia finansowania.
  Mam nadzieję, żę wam podziękują - oczywiście zza granicy. Nikt nie będzie chciał żyć w upadłym kraju, w którym płaci podatki w wysokości 80% na utrzymanie armii emerytów, z których ponad połowa nigdy nie wpłaciłą ani grosza do systemu.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 2 razy 2

  ....jak niby prawica dokonuje egzekucji lewactwa wszelakiego za pomocą socjalizmu:):):)

 • lotto_1

  Oceniono 1 raz 1

  Złodziejskie państwo rozdaje nie swoje.

 • Agata Agata

  Oceniono 1 raz 1

  a co ze studentami, oni kosztują więcej, wyjeżdżają z domów mieszkają w wynajętych pokojach 10m2 za 600-1000 zł, jedzenie, książki itp., co z nimi?

 • mieszkanieak2

  Oceniono 3 razy -1

  a za chwilę program zostanie zweryfikowany i zmiany wyklucza cześć rodziców. podobnie jak przy 500+ najpierw dla kazdego dziecka, potem dla 2 dziecka, a potem juz tylko dla dziecka wychowywanego przez małżonkow lub rozwiedzionych, byle nie konkubentow (przeciez wiadomo, ze jest ich sporo, więc łatwo obliczyc jakie sa z tego oszczednosci dla rzadu)

 • Witaj Witaj

  Oceniono 4 razy -2

  Klasyczna czerska hipokryzja. Najpierw kwik że 500+ i 300+ rozwalą budżet a potem dają poradnik jak złożyć wniosek. Xdxd

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX