300+ "Dobry start", czyli dofinansowanie wyprawki szkolnej. Jak złożyć wniosek?

300+ "Dobry start" to finansowe wsparcie dla rodziców na początku roku szkolnego. 1 czerwca 2018 roku premier podpisał rozporządzenie dotyczące tego programu. Kiedy i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie 300+?

300+ "Dobry start" - co to za program?

Rodzice uczniów wiedzą, że sierpień i wrzesień to miesiące, w których wydatki na przybory szkolne i podręczniki są wyjątkowo duże. 300+ to dofinansowanie wyprawki szkolnej, które ma im pomóc w tym trudnym okresie.

Jednak "Dobry start" podobnie jak 500 + już wzbudza spore kontrowersje. Oprócz licznych pochwał możemy usłyszeć także głosy, że taka jednorazowa pomoc wcale nie jest dobrym rozwiązaniem, bo tak naprawdę wydatki rodziców na początku roku szkolnego są znacznie większe. Jeszcze inni twierdzą, że to kolejne populistyczne posunięcie PiS, mające na celu zdobycie przychylności wyborców. 

Inną sporną kwestią było dofinansowanie dzieci z domów dziecka. Jakiś czas temu pojawiła się informacja, że podobnie jak w przypadku 500+, nie zostaną one objęte programem. Rządzący jednak dementują te informacje.

Rozporządzenie dotyczące programu 300+ "Dobry start" 

Mniej więcej od połowy kwietnia słyszeliśmy o planach dotyczących tego typu wsparcia finansowego dla rodziców. 1 czerwca 2018 roku premier Mateusz Morawiecki w końcu podpisał rozporządzenie, na podstawie którego ruszy program "Dobry start". Poinformował o tym w trakcie spotkania w Białymstoku.

Program "Dobry start" ruszy przed początkiem roku szkolnego 2018/2019. Pierwsze dofinansowania mają zostać wypłacone już w sierpniu. Program ma kosztować w sumie 1,44 miliarda rocznie.

"Dobry start", czyli wyprawka 300 plus - premier podpisał rozporządzenie >>

Jak złożyć wniosek o 300+?

Wnioski o dofinansowanie wyprawki szkolnej będą przyjmowane do 30 listopada. Mogą je składać rodzice, opiekunowie lub rodziny zastępcze. Przyznawaniem i wypłatą będą zajmowały się gminy. Wyjątkiem są rodziny zastępcze. W takich przypadkach wnioskami i wypłatami zajmą się powiaty.

W jaki sposób złożyć wniosek o dofinansowanie wyprawki? Istnieje kilka sposobów:

  • Od 1 lipca możemy je składać przez rządowy portal empatia.mpips.gov.pl.
  • Od 1 sierpnia możemy je składać w papierowej formie w urzędach gmin, MOPS i drogą pocztową (w tych samych miejscach, co wnioski o 500 plus).

Po złożeniu wniosku na wypłatę dofinansowania urząd będzie miał dwa miesiące.

Rodzice otrzymają po 300 złotych na każde dziecko. Pierwsze przelewy już w sierpniu >>

300+ Dofinansowanie na wyprawkę szkolną 

Dofinansowanie będzie wypłacane bez względu na dochody rodziny. Nie ma także znaczenia liczba dzieci. Program obejmuje wszystkich uczniów od pierwszej klasy podstawówki aż do klasy maturalnej. Dofinansowanie otrzymywać będą także rodzice osób pełnoletnich, które do 20. roku życia kontynuują naukę. W przypadku orzeczenia o niepełnosprawności ucznia pieniądze mają być wypłacane do 24. roku życia.

Istnieje kilka wyjątków, w których dofinansowanie wyprawki szkolnej nie przysługuje. To m.in. sytuacje, gdy dziecko przebywa w:

  • domu pomocy społecznej
  • schronisku dla nieletnich
  • młodzieżowym ośrodku wychowawczym
  • zakładzie poprawczym
  • areszcie śledczym
  • zakładzie karnym
  • szkole wojskowej 
  • innej szkole zapewniającej nieodpłatne pełne utrzymanie

Zasiłek rodzinny na dziecko 2018 - jak go dostać? Kto się może o niego starać? >>

Więcej o: