Kobiety i mundial. Pół lodówki na piwo, a seriale tylko u mamusi. A może my też chcemy obejrzeć mecz?

Kobiety i mundial nie idą w parze? Nie odróżniamy drużyn, nie wiemy, czym jest spalony, mamy uzupełniać lodówkę. Znów próbuje się udowodnić, że piłka zarezerwowana jest tylko dla mężczyzn. Nasuwa się pytanie: po co?

W dniu rozpoczęcia mistrzostw świata w Rosji, 14 czerwca, na fanpage'u Radia Zet pojawiła się grafika z rozpisanym regulaminem mundialowym dla pań. Jej twórcy z pewnością chcieli potraktować temat z przymrużeniem oka, ale cóż - zwyczajnie im nie wyszło. Ich zdaniem kobiety i mundial mogą koegzystować tylko w określony sposób.

Z regulaminu dowiadujemy się więc tak cennych rzeczy, jak to, kiedy należy uzupełniać lodówkę (jakbyście nie wiedziały: między 3.00 a 14.00), że seriale można oglądać tylko u mamusi, a posiłki należy wydawać przed meczem, w przerwie i po meczu. Taki dekalog obowiązuje, drogie panie, od 14 czerwca do 15 lipca. 

Reklama oferty sieci kablowej Vectra "COŚ sportowego i ekscytującego"

Ktoś jednak zorientował się, że grafika, nie wszystkich bawi w takim samym stopniu i po kilku godzinach została usunięta z fanpage'a. W internecie jednak nic nie ginie, a robienie zrzutów ekranu to wciąż silny oręż w walce z nieprzemyślanymi postami. Mundialowy regulamin krąży więc już po sieci i wzbudza skrajne komentarze każdej ze stron - zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Są tacy, którzy zarzucają mu seksizm i bazowanie na stereotypach, inni zachęcają, aby spojrzeć na to z większym dystansem. 

Jasne, dystans dystansem, ale niektórzy chyba zapomnieli, że żarty powtarzane bez przerwy w końcu przestają śmieszyć. Żart o przynoszeniu piwa był zabawny ze 20 lat temu, czyli mniej więcej wtedy, kiedy dowcip o tym, że mężczyźni są beznadziejni, bo nie potrafią odróżnić koloru kości słoniowej od ecru (tak, seksistowskie żarty działają w obie strony). I że niektórym środowiskom i instytucjom żartowanie w taki sposób po prostu nie przystoi.

Zwrócił na to uwagę jeden z użytkowników Facebooka i zamieścił u siebie swego rodzaju odpowiedź do twórców grafiki. 

Pan Marcin przypomniał, że jego żona nie służy do wydawania posiłków i uzupełniania lodówki, że nie ma problemów z rozpoznawaniem barw narodowych, co dla niektórych może być szokiem, a także, że seriale oglądają wspólnie, choć generalnie wolą czytać. I zauważył, że media, które z jednej strony narzekają na nierówne traktowanie obu płci, z drugiej utrwalają szkodliwe stereotypy:

Stan polskich mediów rok 2018: narzekaj na nierówne traktowanie kobiet i mężczyzn, a przy okazji utrwalaj stereotypy w formie głupich, seksistowskich żartów.

Kobiety i mundial. Też lubimy piwo i wiemy, gdzie jest pole karne

Na kobiecą wersję regulaminu też nie trzeba było długo czekać. Portal Ofeminin przygotował grafikę z kilkoma wskazówkami dla panów. Mężczyźni mogą dowiedzieć się z niej, że kobiety też kibicują, więc posiłki trzeba zapewnić sobie we własnym zakresie, że również lubią piwo, więc niech nie zapominają o nich podczas zakupów i że nie mają zamiaru wyjeżdżać z dziećmi do mamusi. 

Niektóre punkty uważamy za trafne, inne to, naszym zdaniem, trochę strzał w stopę. Na przykład ten o hymnie, na który chcemy zdążyć, żeby obczaić przystojniaków. Bo to przecież też swego rodzaju utrwalanie stereotypów. No i to mityczne rozpoznawanie kolorów... 

Zastanawia nas, czemu wciąż uważa się, że piłka nożna zarezerwowana jest tylko dla mężczyzn i czemu wciąż trzeba przypominać, że tak nie jest. Znamy wielu panów, którzy sportem nie interesują się w ogóle, a ich partnerki są zagorzałymi kibickami. A oni w czasie, gdy panie emocjonują się wydarzeniami na boisku, wolą obejrzeć ulubiony serial.

Odłóżmy na bok feminizm, szowinizm, seksizm, żarty i stereotypy. Zamiast tego wszystkiego mamy taką propozycję: przestańmy tworzyć jakiekolwiek regulaminy. Te od panów dla pań i od pań dla panów. Niech każdy przeżywa mundial w taki sposób, na jaki ma ochotę.

Zobacz też: Sieciówka wypuściła nietypową kolekcję koszulek na mundial. "Już nie wejdę do tego sklepu"

Więcej o:
Komentarze (26)
Kobiety i mundial. Pół lodówki na piwo, a seriale tylko u mamusi. A może my też chcemy obejrzeć mecz?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: mha1

  Oceniono 19 razy 13

  a na głównej sekcja dla kobiet "zakupy zamiast meczu". felieton trafny, niech trafi również do redakcji gazeta.pl.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 8 razy 6

  We wczorajszych Wiadomościach TVP powiedziano jasno jak kobieta powinna się zachowywać podczas mistrzostw:
  - ma siedzieć cicho, podawać piwo i przygotowywać przekąski.

  Każda kobieta, która głosowała na PiS zna swoje miejsce
  i powinna się stosować do wydanych rozkazów.

 • bialeem

  Oceniono 11 razy 5

  Widzenie kolorów nie jest mityczne. Kobiety mają w oku więcej czopków.
  Co nie zmienia faktu, że piłka i kibicowanie jej, to zajęcie dla osób o raczej marnej kondycji umysłowej. Co widać po powyższym artykule.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 4 razy 4

  Co to jest - leży na trawie i płacze?
  Piłkarz...

  21 chłopa i tyle łez, żelu i tyle wydepilowanych brwi i odbytów,
  że chyba tylko geje mogą się tym interesować.

 • wipsania

  Oceniono 4 razy 4

  Już od lat sędzia nie musi biegać w czarnym stroju, bo tak. A w żółtej koszulce nie widzieli?

 • zabrania_sie_zabraniac

  Oceniono 9 razy 3

  Ja tez wiem, gdzie jest pole karne, ale szczerze mowiac, g... mnie ta cala pilka obchodzi. Szczesliwie mojego meza rowniez.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 10 razy 2

  To jak bardzo kobiety interesują się piłką nożną widać po oglądalności kobiecych zespołów piłkarskich włącznie z reprezentacjami ... hahaha

  "Też lubimy piwo i wiemy, gdzie jest pole karne"

  Janusze sportu też ... to żaden powód do chwały.

 • HaveNoIdeaForLife

  Oceniono 3 razy 1

  Uuu, mizoginizm, przecież od dawna wiadomo, że "kobiety" i "mężczyźni" są dokładnie tacy sami i niczym się nie różnią, nawet biologicznie! Każdy, kto mysli inaczej jest faszystą i skrajnym prawicowcem. Jestem oburzony tymi durnymi postami, tym bardziej, że piłka nożna to jest tak mizgonistyczny, rasistowski sport, że nawet nie ma na boisku parytetów płci, koloru skóry i wyznania!! nie do pomyslenia w europie XXI wieku, kto coś takiego dopuścił do publicznej oglądalności. Dlaczego nie ma przynajmniej 11 kobiet na boisku, gdzię parytet kobiet na trybunach, gdzie są widelce, wkłady supportu i pedały ja się pytam, co za rasistowska dzicz ta polska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX