Zakaz palenia przy dzieciach w aucie. Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić zakaz. "To dla nich komora gazowa"

Zakaz palenia przy dzieciach w samochodzie. Taki postulat trafił do Ministerstwa Zdrowia. Współautor projektu dr Łukasz Balwicki: Obecne prawo nie chroni nieletnich przed skutkami dymu tytoniowego w samochodach.

Autorami projektu, który zakłada wprowadzenie ustawowego zakazu palenia wyrobów tytoniowych w samochodach w obecności nieletnich do 18. roku życia, jest prawniczka dr hab. Małgorzata Balwicka-Szczyrba z Katedry Prawa Cywilnego Uniwersytetu Gdańskiego i lekarz dr Łukasz Balwicki z Zakładu Zdrowia Publicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Ich projekt, jak podaje Polsat News, miał już trafić do Ministerstwa Zdrowia.

Tak kończy się palenie papierosów na stacji benzynowej

Zakaz palenia przy dzieciach w samochodzie

Skąd pomysł na zakaz? Dr Balawicka-Szczyrba podkreśla, że prawo do zdrowia jest podstawowym prawem każdego człowieka. Dlatego przepis o zakazie palenia w prywatnych samochodach w obecności najmłodszych nie powinien być uznany za "zamach" na wolność obywateli.

Zdrowie dzieci jest ważniejsze.

- przekonuje Dr Balawicka- Szczyrba.

Natomiast Dr Balwicki przytacza twarde dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego, według którego co czwarty Polak pali papierosy w obecności dzieci.

Co gorsza, aż 40 proc. palaczy przyznała, że robi to także w domu.

I dodaje:

Jeśli ktoś pali w samochodzie, w którym jedzie dziecko, to funduje mu "komorę gazową".

Autorzy projektu chcą, aby zakaz palenia wyrobów tytoniowych w obecności nieletnich do 18. roku życia znalazł się w obecnie nowelizowanej Ustawie o Ochronie Zdrowia przed Działaniem Tytoniu i Wyrobów Tytoniowych. Poza oczywistymi względami zdrowotnymi, autorzy pomysłu podkreślają, że podobne przepisy obowiązują m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, na Cyprze i na terenie cześci USA i Kanady.

PopielniczkaPopielniczka Fot. AG

Jak podaje Polsat News, w Ministerstwie Zdrowia trwa szczegółowa analiza przekazanych uwag do projektu, a stanowisko resortu, co do nich, poznamy, jak zapowiada dyrektor Biura Prasy i Promocji MZ, Krzysztof Jakubiak, dopiero "po zakończeniu wspominanej analizy"

Ministerstwo wspiera wszystkie zmiany, które mają na celu poprawę stanu zdrowia, a jak powszechnie wiadomo, palenie szkodzi i może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

- mówi Jakubiak.

Zakaz palenia w samochodach w obecności dzieci zwiększyłby również bezpieczeństwo na drogach. - Zapalenie papierosa czy spadnięcie żaru może odwrócić uwagę kierowcy od sytuacji na drodze. Odruchowo spojrzy, czy nie pali się mu tapicerka. Te kilka sekund może mieć znaczenie - mówi nadkom. Adam Kolasa z biura prasowego KWP w Łodzi.

Obecnie zakaz palenia obowiązuje w miejscach publicznych takich, jak m.in. szkoły szpitale, urzędy czy lokale gastronomiczne. 

To cię zainteresuje:

Rok bez palenia papierosów. Co zyskałam, a co straciłam?

Jak skutecznie rzucić palenie papierosów? Wypróbuj 10 rad od byłej palaczki

Więcej o: