Nie żyje Joanna Kulmowa. Poetka zmarła w wieku 90 lat. Znacie jej wiersze ze szkolnych podręczników

Nie żyje Joanna Kulmowa. Smutną informację przekazała PAP przyjaciółka poetki Magdalena Barcz. Joanna Kulmowa zdobyła popularność i uznanie głównie dzięki twórczości dla dzieci.

Nie żyje Joanna Kulmowa

Pisarka zmarła w niedzielę rano. Miała 90 lat. Informację tę na prośbę męża poetki przekazała PAP Magdalena Barcz. W ostatnich dniach życia poetka przebywała pod opieką sióstr zakonnych. 

Joanna Kulmowa - kim była?

Poetka urodziła w 1928 roku w Łodzi. Była żoną reżysera Jana Kulmy. Ukończyła PWSTiF w Łodzi na wydziale reżyserii i aktorstwo na PWST w Warszawie. 

Joanna Kulmowa była poetką, prozaiczką, autorką sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych. Pracowała także jako reżyserka teatralna. Popularność zdobyła dzięki twórczości dla najmłodszych. Nazywana była nawet "polską Astrid Lindgren". Wielu z nas pamięta wiersze Joanny Kulmowej ze szkolnych podręczników. 

Joanna Kulmowa nie żyje. "Polska Astrid Lindgren" miała 90 lat >>

Joanna Kulmowa - twórczość

W 1957 Joanna Kulmowa wydała swój pierwszy tom wierszy "Fatum na zakręcie". Dwa lata później ukazał się kolejny zbiór jej twórczości "Stukam, pukam...". Inne tomy jej poezji to m.in.:

  • "Cykuta" (1967)
  • "Na ten słodki czas" (1981)
  • "Zimowe słowiki" (1967)
  • "Krześlaki z rozwianą grzywą" (1978)
  • "Garbatą modlitwę" (1993)

Warto wspomnieć o licznych odznaczeniach, które otrzymała artystka. Została uhonorowana m.in. Medalem Korczakowskim, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Gloria Artis i Orderem Uśmiechu. W 2008 roku uhonorowaną ją Nagrodą Literacką Miasta Stołecznego Warszawy za tom "Kulmowa - dzieciom". W 2013 roku została także wyróżniona przez warszawki ratusz za całość dorobku literackiego. 

Nie żyje Joanna Kulmowa - znani żegnają pisarkę

Kilka godzin po pierwszych informacjach o śmierci poetki pojawiły się pierwsze pożegnania. Napisała je m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz.

Nie jest jeszcze znana data i miejsce pogrzebu pisarki. 

Były myśliwy uratował potrąconego wilka. "Rozjeździliby go na miazgę". Kim jest Marcin z Lasu?

Więcej o: