Witamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi? Naukowcy opublikowali nowe badania

Witamina D ma wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwór piersi. Tak wynika z nowych badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Chodzi o wyższy poziom witaminy we krwi niż ten zalecany.

Do nowych wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Przebadali oni grupę ponad 5 tysięcy kobiet po 55. roku życia. Średnia ich wieku wynosiła 63 lata. W momencie kwalifikowania do badań żadna z uczestniczek nie miała zdiagnozowanego raka piersi. Dane gromadzone były w latach 2002-2017. 

Naukowcy podkreślali, że już wcześniej przeprowadzono wiele badań, które wskazywały, że witamina D może pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi. Do tej pory jednak nikt nie powiązał tego z wysokością stężenia tej witaminy we krwi, a zwłaszcza z poziomem wyższym niż 40 ng/ml (nanogramów na mililitr). Mogło to wynikać z tego, że obecne stężenie zalecane przez National Academy of Medicine (amerykańska organizacja pozarządowa) wynosi 20 ng/ml.

Witamina D: prawie jak hormon. Czy trzeba ją suplementować jesienią i zimą?

Witamina D - większy poziom, mniejsze ryzyko?

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego postanowili więc sprawdzić, jak poziom witaminy D we krwi wpływa na ryzyko zachorowania na ten nowotwór. Ustalili, że u kobiet, u których stężenie było wyższe niż 60 ng/ml, ryzyko zachorowania na raka piersi było pięciokrotnie niższe niż u tych, u których poziom witaminy D wynosił 20 ng/ml lub mniej. Jest to więc stężenie znacznie wyższe od rekomendowanego przez wcześniej wspomnianą akademię.

Aby osiągnąć taki poziom witaminy D we krwi, trzeba byłoby przyjmować od 4 do 6 tysięcy jednostek lub mniej jeśli ktoś ma w odpowiednim stopniu regularny kontakt ze słońcem.

W badaniach brały jednak udział jedynie kobiety po menopauzie, dlatego naukowcy zwracają uwagę, że kolejne testy powinny skupić się na ryzyku zachorowania na raka piersi w okresie przedmenopauzalnym. Mimo to uczeni uważają, że ich badania ukazują silne powiązanie pomiędzy stężeniem witaminy D we krwi a zachorowaniem na raka piersi.

Badania zostały opublikowane w piśmie PLOS One

To też może cię zainteresować: Cud? Nie, nauka. Dzięki nowej terapii lekarze uratowali 52-latkę z rakiem piersi, której zostały tygodnie życia

Aż dwie trzecie chorych na raka piersi może uniknąć toksycznej chemioterapii. Przełomowe badania

Więcej o: