Noc Świętojańska 2018. Czym różni się od Nocy Kupały, jak ją świętujemy i kiedy będą Wianki?

Noc Świętojańska, znana również pod nazwą Wianki, to święto, które obchodzimy w wigilię narodzin św. Jana Chrzciciela. Kiedy dokładnie wypada w 2018 roku? Jak ją obchodzimy? Odpowiadamy.

Noc Świętojańska 2018 - kiedy wypada?

Noc Świętojańska, znana również jako wigilia św. Jana, to święto, które co roku obchodzimy w nocy z 23 na 24 czerwca. Jej obchody wprowadził kościół katolicki, ponieważ jego władze nie mogły wyeliminować obchodów pogańskiej Nocy Kupały, zwanej również Sobótką (raczej od słowa "sabat" niż "sobota") lub Palinocką.

W przeciwieństwie do Nocy Świętojańskiej Noc Kupały to święto letniego przesilenia - ognia i wody, księżyca i słońca, płodności, urodzaju i miłości. Odbywa się zazwyczaj w nocy z 21 na 22 czerwca, w najkrótszą noc roku. W trakcie ich obchodów palono ogniska i zioła, a także organizowano wróżby.

Wśród wróżb najpopularniejsze były wianki. Panny plotły je i puszczały na rzekę. Jeśli wyłowił je kawaler, dziewczyna miała wkrótce wyjść za mąż. Ta, której wianek odpłynął z prądem, miała natomiast pozostać w danym roku niezamężna.

Z czasem granice pomiędzy obydwoma świętami uległy zatarciu i wiele osób uważa je za tożsame. Dlatego właśnie obchody Nocy Świętojańskiej noszą zwykle nazwę "Wianki".

Noc Świętojańska 2018: kiedy Wianki?

Dobrym miejscem do świętowania Nocy Świętojańskiej będzie na pewno Warszawa. W tym roku impreza pod hasłem "Wianki nad Wisłą" odbędzie się 23 czerwca. Na Podzamczu wystąpią m.in. Bajm, Dżem, Ten Typ Mes, Daria Zawiałow oraz didżejski duet z Holandii W&W. Na uczestników czekają ponadto liczne atrakcje (zwłaszcza dla najmłodszych) oraz pyszne jedzenie. Imprezę uświetni pokaz fajerwerków. Wstęp - jak co roku - jest darmowy.

Tego samego dnia Noc Świętojańska będzie świętowana nie tylko w Warszawie. "Wianki nad Wisłą" odbędą się również w Krakowie. Z tej okazji na mieszkańców dawnej stolicy czeka mnóstwo atrakcji, w tym głównie koncerty gwiazd jazzu, hip-hopu oraz r'n'b. Na kilku scenach wystąpią m.in.: O.S.T.R., Marek Napiórkowski, Niechęć, Bitamina, Wojtek Mazolewski, Rosalie, New People, Motion Trio oraz Max Klezmer Band.

Mniejsze imprezy będą się odbywały również w innych miastach Polski. We Wrocławiu będzie to na przykład bardzo słowiańska Noc Świętojańska w Centrum Kultury Zamek. Z kolei na mieszkańców Gdańska czeka Festiwal Kolorów Nocy Świętojańskiej, podczas którego przy muzyce klubowej będzie można obrzucać się proszkiem Holi oraz skosztować dań z foodtrucków.

Przeczytaj także:

Astronomiczne lato 2018 już trwa. Jakie zjawiska na niebie będzie można zaobserwować?

Ile czekać z pójściem do łóżka z nowym partnerem? [LEPSZY SEKS]

Więcej o: