Międzynarodowy Dzień Jogi 2018 - kiedy obchodzimy święto ustalone przez ONZ?

Międzynarodowy Dzień Jogi 2018 świętowany jest 21 czerwca. Data jest niezmienna, a po raz pierwszy obchodzono go w 2015 roku. Z tej okazji również w Polsce organizowane są wydarzenia dedykowane jodze.

Międzynarodowy Dzień Jogi został proklamowany 11 grudnia 2014 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Z taką inicjatywą wyszedł premier Indii, Narendra Modi. Ustalono, że obchody co roku będą odbywać się 21 czerwca. Święto ma promować jogę na całym świecie, zachęcać ludzi do jej uprawiania i zapoznania się z jej filozofią.

Święto obchodzone jest również w Polsce. Choć Międzynarodowy Dzień Jogi wypada 21 czerwca, w tym roku w wielu miastach wydarzenia związane z obchodami odbyły się 17 czerwca. Nie oznacza to jednak, że już nic nie będzie się działo. 

Trening to nie koniec twojego dnia? Zobacz, jak szybko pozbierać się po ćwiczeniach i wyglądać świeżo

Międzynarodowy Dzień Jogi 2018 - co będzie się działo?

Na warszawskim Polu Mokotowskim na 21 czerwca na godz. 18 zaplanowane zostało tzw. 108 powitań słońca. Będzie to najprostsza sekwencja powtarzana 108 razy. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich entuzjastów jogi, niezależnie od stopnia zaawansowania. Podkreślają jednak, że będzie to tylko praktyka, a nie sesja prowadzona.

Również 21 czerwca wieczorem w Słupskim Domu Jogi będzie celebrowany Międzynarodowy Dzień Jogi 2018. W planach jest wspólna sesja, medytacja i relaksacja przy instrumentach terapeutycznych.

Wspólne świętowane odbędzie się też 24 czerwca we Wrocławiu na Wyspie Piasek. Oficjalne wydarzenie organizuje Konsulat Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu w imieniu Ambasady Indii. Współorganizują je cztery wrocławskie szkoły jogi.

Tematem przewodnim Dnia Jogi będzie stres, a gościem specjalnym mistrz jogi Chandra M. Bhandari, ambasador Indii w Polsce w latach 2007-2009. Na obchody zaproszone są całe rodziny. Dla najmłodszych została zaplanowana specjalna strefa relaksu oraz dedykowane warsztaty jogi. Początek o 10.30.

Osobne wydarzenie odbędzie się też na trawie w parku Południowym we Wrocławiu. Organizuje je szkoła Namaste Centrum Jogi Iyengara. Mile widziane są wszystkie osoby, które praktykują jogę. Po wspólnych ćwiczeniach organizatorzy zapraszają na odpoczynek do jednej z wrocławskich restauracji. Świętowanie rozpocznie się o 10.30.

To tylko niektóre wydarzenia zaplanowane na najbliższe dni, ale świętowanie będzie odbywać się w wielu szkołach jogi w całej Polsce. Popytajcie w swoich miastach, być może też przygotowywane są wspólne sesje lub warsztaty.

Może zainteresuje cię też: "Myślałam, że nawet się nie schylę". Joginka "plus-size" udowadnia, że to aktywność dla każdego [FOTO]

Więcej o: