Astronomiczne lato 2018 już trwa. Jakie zjawiska na niebie będzie można zaobserwować?

Po takiej ciepłej i słonecznej wiośnie nie spodziewaliśmy się, że astronomiczne lato, które rozpoczęło się w tym roku na przełomie 21 i 22 czerwca, okaże się tak chłodne. To jednak prawda - oficjalnie mamy już lato.

21 czerwca 2018 roku był najdłuższym dniem w roku. Mieszkańcy większej części Polski zapamiętają ten dzień także jako upalny i zakończony gwałtownymi burzami. Skąd wiemy, że właśnie zaczęło się astronomiczne lato?

Zasygnalizowało to Słońce, które przeszło przez punkt maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca (biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy). Przesilenie letnie nazywane jest także przesileniem czerwcowym, bo wypada między 21 a 22 czerwca. W tym czasie Słońce góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka.

Astronomiczne lato, a pierwszy dzień lata

Początku astronomicznego lata nie należy mylić z kalendarzowym pierwszym dniem lata – ten zawsze wypada 22 czerwca, bez względu na położenie Słońca względem Ziemi. Nie jest także jednoznaczne z pierwszym dniem wakacji.

W 2018 roku lato potrwa 94 dni 10 godzin i 39 minuty. Astronomiczne lato zakończy się w nocy z 22 na 23 września, kiedy będzie miała miejsce równonoc jesienna. Nie wybiegajmy jednak tak daleko w przyszłość. Co oznacza dla nas astronomiczne lato?

Ile czekać z pójściem do łóżka z nowym partnerem? [LEPSZY SEKS]

Wspaniałe zjawiska na niebie

Tego lata powinniśmy wyjątkowo często zadzierać głowy i patrzeć w niebo. Pod koniec lipca czeka nas Wielka Opozycja Marsa. 27 lipca Mars w swoim orbitalnym ruchy znajdzie się najbliżej Słońca, co oznacza niewielki dystans między Ziemią a Czerwoną Planetą – kilkanaście milionów kilometrów miej niż w przypadku zwykłej opozycji Marsa.

Co mamy wtedy robić? Obserwować – nawet przez niewielkie teleskopy – szczegóły widoczne na Marsie, takie jak czapy polarne.

Całkowite zaćmienie i spadające gwiazdy

27 lipca 2018 roku, wieczorem podczas wschodu Księżyca, będziecie mieli nieco ponad półtorej godziny na to, żeby zaobserwować całkowite zaćmienie Srebrnego Globu.

Jeśli chcecie popatrzeć na spadające gwiazdy, to najlepiej wyglądać tego zjawiska z 12 na 13 sierpnia w środku nocy. Gwiazdy będą przelatywać w seriach po kilka-kilkanaście w ciągu paru minut. Kto nie będzie miał szczęścia z gwiazdami, ma szansę wypatrzyć przelatującą nad Ziemią Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W połowie lipca spodziewajcie się jej przelotów około północy i nad ranem. 

Przeczytaj także:

Noc Świętojańska 2018. Czym różni się od Nocy Kupały, jak ją świętujemy i kiedy będą Wianki?

Więcej o: