Cynthia Nixon, gwiazda "Seksu w wielkim mieście" ogłasza: moje dziecko jest transpłciowe

Cynthia Nixon - jedna z czterech gwiazd serialu "Seks w wielkim mieście" - przy okazji publicznych gratulacji dla syna z okazji ukończenia przez niego szkoły ogłosiła, że 21-latek jest transpłciowy.

Cynthia Nixon w kultowym serialu "Sex and the city" grała prawniczkę Mirandę Hobbes. Teraz jednak aktorka postanowiła skupić się na karierze politycznej i w marcu tego roku ogłosiła, że ubiega się o fotel gubernatora stanu Nowy Jork.

Cynthia Nixon i jej transpłciowy syn

W piątek na swoim profilu na Instagramie gwiazda pochwaliła się zdjęciem z synem - to 21-letni Samuel Joseph Mozes, który urodził się jako kobieta (w przeszłości nosił imię Samantha). Seph, bo tak chce, by go nazywano, właśnie ukończył uniwersytet w Chicago, o czym dumna matka poinformowała publicznie. Przy okazji ogłaszając, że jej dziecko jest transpłciowe.

- Kłaniam się jemu i każdemu, kto honoruje dzisiejszy Trans Day of Action - napisała obok zdjęcia, na którym pozuje z Samuelem.

 

W piątek 22 czerwca przypadła 14 rocznica Trans Day of Action, z okazji którego co roku pod koniec czerwca w Nowym Jorku odbywa się marsz. Wydarzenie ma na celu "przyciągnąć uwagę do wciąż istniejącej przemocy i dyskryminacji osób transpłciowych przy jednoczesnej celebracji ich wytrwałości".

Trudno się dziwić temu, że Cynthia Nixon postanowiła upublicznić informację o tym, że jej dziecko jest transpłciowe. To znana aktywistka, która angażuje się w walkę o prawa członków ruchu LGBT. Sama zdeklarowała się jako biseksualistka - wcześniej miała męża Danny'ego Mozesa, który jest ojcem 21-letniego Samuela, a od 2012 roku jest w związku małżeńskim z kobietą, Christiną Marinoni.

Oprócz tego Nixon bierze udział w marszach o prawa kobiet i protestach przeciwko decyzjom obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa. Aktorka jest demokratką, a w 2010 roku współtworzyła ruch Fight Back New York, który doprowadził do odwołania trzech senatorów przeciwnych jednopłciowym małżeństwom.

"W życiu kobiety na nic nie jest za późno". O mamie Kamy, która po 40-tce została łyżwiarką figurową

Trangender, czyli transpłciowy: co to znaczy?

Najprościej ujmując osoba transpłciowa, jaką jest m.in. 21-letni Seph, to taka, której płeć morfologiczna (m.in. narządy płciowe) nie zgadza się z tą, z którą się identyfikuje. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, dlaczego czasem dochodzi do takiej rozbieżności - specjaliści podejrzewają m.in. rolę czynników genetycznych, endokrynologicznych (hormonalnych), neurorozwojowych i środowiskowych.

Czemu polityka?

Dlaczego Cynthia Nixon tak się angażuje w politykę i w ogóle chce kandydować na gubernatora Nowego Jorku? Aktorka od urodzenia mieszka w "Wielkim Jabłku", nigdy nie mieszkała i nie chciała mieszkać nigdzie indziej. Korzysta z publicznego transportu, chodzi ulicami i dostrzega problemy ogromnych nierówności i kontrastów, z jakich zbudowany jest Nowy Jork. I uważa, że jej ukochane miasto zasługuje na więcej, a jej mieszkańców stać na więcej.

Zobacz też:

Więcej o: