Raport czytelnictwa 2017 nie zaskakuje. Wciąż czytamy mało, a Sienkiewicz jest w czołówce pisarzy

Raport czytelnictwa 2017 przygotowany przez Bibliotekę Narodową nie jest zbyt optymistyczny. Wciąż czytamy o wiele za mało. Jak dokładnie prezentuje się stan czytelnictwa w Polsce? Zebraliśmy dla was pełne dane.

Raport czytelnictwa 2017, który przygotowała Biblioteka Narodowa, ukazał się kilka dni temu i od razu wieści o nim odbiły się echem w wielu mediach. W badaniu wzięło udział 3185 respondentów. Okazuje się, że - pomijając spadki w latach 2004-2008 - stan czytelnictwa w Polsce utrzymuje się na stałym, niezbyt wysokim poziomie.

Raport czytelnictwa 2017 - ile książek czytamy rocznie?

Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie, 38 procent Polaków przeczytało w ubiegłym roku zaledwie jedną książkę. Równie stabilna w czasie jest liczba osób, określanych w raporcie Biblioteki Narodowej jako czytelnicy intensywni (osoby, które w przez cały rok przeczytały 7 i więcej książek). W zeszłym roku było to dokładnie 9 procent badanych osób.

Nie dziwi fakt, że najczęściej po książki sięgają uczniowie i studenci. Wszak wymusza to nauka w szkole i na uczelni. Sporo czytają także menedżerowie, przedsiębiorcy i osoby samozatrudnione. Szczegółowej analizie poddano w tym roku nauczycieli-polonistów ze szkół ponadgimnazjalnych. Badanie wykazało, że poloniści czytają zdecydowanie więcej i chętniej niż ogół badanych, a także wyróżniają się in plus na tle podobnej grupy niepolonistów (kobiety, aktywne zawodowo, wykształcone, w wieku 25–60 lat).

Najmniej czytelników książek jest w najstarszej grupie wiekowej - po 60. roku życia. Najwięcej czytają z kolei osoby z dużych miast i te z wyższym wykształceniem.

Raport czytelnictwa 2017 - ulubieni autorzy Polaków

Biblioteka  próbowała również ustalić, których autorów Polacy czytają najchętniej. Niekwestionowanym liderem rankingu jest tu Stephen King, który na podium znacznie wyprzedził Henryka Sienkiewicza, święcącego triumfy w ubiegłych latach. Tuż za nimi, na trzecim miejscu podium uplasowała się Paula Hawkins, autorka zekranizowanej niedawno powieści "Dziewczyna w pociągu".

O popularności dreszczowców, thrillerów i kryminałów świadczy również obecność w zestawieniu innych autorów, piszących w tych gatunkach. Oprócz Dana Browna, zajmującego piątą lokatę, w pierwszej dziesiątce naszych ulubionych autorów uplasowali się także Remigiusz Mróz i Katarzyna Bonda (miejsca szóste i ósme).

Pełny raport czytelnictwa 2017 można przeczytać na tej stronie.

Czytaj również:

Zmokła ci książka lub zeszyt? Dzięki temu trikowi po wyschnięciu będą wyglądać jak nowe!

Więcej o: