Najgorętszy trend tego lata to... zbieranie śmieci. W akcji "Podnieś5" można wziąć udział z marszu

"Podnieś5", czyli oryginalnie "PickUpFive" to akcja, która wyrasta na największy internetowy trend. Jest chyba jedyną tak uniwersalną modą, która może (i powinna) być naśladowana przez każdego - niezależnie od wieku czy płci.

Podnieś5 to bowiem nic innego, jak zachęta do tego, by zbierać śmieci. Zasada jest prosta - będąc na plaży (choć można to oczywiście zrobić też w każdym innym miejscu, w którym wypoczywamy) wystarczy podnieść pięć jakichkolwiek śmieci i wyrzucić je do kosza. 

To zajmie moment, śmieci zmieszczą się w jednej dłoni i można do tego zaangażować całą rodzinę. Warto robić to z dziećmi - dla nich to zabawa w wyzwanie, a przy okazji nauka dbania o środowisko, która przynosi natychmiastowe efekty.

Nowe życie "starej" inicjatywy

Kto wymyślił akcję "Podnieś5"? To inicjatywa SCARCE (School & Community Assistance for Recycling and Composting Education), czyli amerykańskiej grupy, która promuje i pomaga w edukacji dotyczącej recyklingu oraz segregacji odpadów m.in. w szkołach. 

Czemu akurat pięć śmieci? Oczyszczenie całej plaży albo przydrożnych rowów to czasochłonne zajęcie, ale podniesienie kilku plastikowych drobiazgów to żaden problem. SCARCE zachęca do tego, by zrobić z tego nawyk, wspierając się sentencją Johna F. Kennedy'ego, który miał powiedzieć, że "jedna osoba może zrobić różnicę i każdy powinien spróbować".

Smog: co realnie oznacza dla naszego zdrowia? Jest się czego bać?

Sam hasztag #PickUp5 i stojąca za nim prosta zasada istnieje już od co najmniej 2016 roku, jednak zainteresowanie nią wzrosło w ciągu kilku ostatnich tygodni. Na stronach poświęconych rozrywce czy Twitterze niespodziewanie zaczęły krążyć memy i posty zachęcające do wzięcia udziału w akcji. Tym razem udało się ją nagłośnić na tyle, że stała się już trendem, który jest "modnie" naśladować. 

W Polsce nagłaśnia ją m.in. inicjatywa GoEthic PL. Jeśli tak ma wyglądać najgorętszy trend tego lata, jesteśmy bardzo za tym, żeby też promować tę modę.

Zobacz też:

Więcej o: