Zaćmienie księżyca w lipcu - kiedy nastąpi i jak długo potrwa? Czy "Krwawy Księżyc" zwiastuje... koniec świata?

Zaćmienie księżyca w lipcu 2018 będzie trwało prawie dwie godziny. Satelita Ziemi zmieni wówczas kolor na czerwony. Z tej przyczyny zjawisko to nazywane jest "Krwawym Księżycem".

Zaćmienie księżyca w lipcu 2018

Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy Ziemia znajduje się między swoim satelitą a Słońcem. Księżyc musi być wówczas w pełni. Cień naszej planty zasłania w takim ułożeniu tarczę Księżyca. Zjawisko jest zauważalne we wszystkich miejscach, gdzie Księżyc znajduje się nad horyzontem.

W piątek 27 lipca czeka nas całkowite zaćmienie Księżyca. Potrwa ono bardzo długo, bo aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund. Co ciekawe, to maksymalny czas trwania tego typu zjawisk. Warto więc wówczas obserwować nocne niebo. 

To zaćmienie Księżyca będzie wyjątkowe. Kolejne takie już nie za naszego życia >>

Księżyc w lipcu - kiedy obserwować zaćmienie?

Niezwykłe zjawisko będzie widoczne od godziny 21.30. Aby zaobserwować całkowite zaćmienie, powinniśmy znaleźć dobry widok na południowo-wschodni horyzont. Takie miejsca są najlepszymi punktami obserwacyjnymi.

Dlaczego tegoroczne zaćmienie jest takie niezwykłe? Zbiegnie się ono z tzw. apogeum, czyli momentem, gdy Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi.

Warto wspomnieć, że lipcowe zaćmienie będzie najdłuższym w XXI wieku. Następne będzie miało miejsce dopiero w 2123 roku. Mało prawdopodobne więc jest, że ktokolwiek z nas doczeka tego momentu. Warto więc w piątek 27 lipca zagospodarować czas na obserwację tego niezwykłego zjawiska. Taka okazja raczej się już nie powtórzy.

"Krwawy Księżyc" - zwiastuje koniec świata?

"Krwawy Księżyc" związany jest także z pewną koncepcją. Według niektórych ewangelickich duchownych to zwiastun... końca świata. Zdaniem Marka Biltza i Johna Hagee'a 28 lipca 2018 roku rozpocznie się zapowiadana w Biblii Apokalipsa. Swoje przewidywania duchowni nazwali nawet "Proroctwem Krwawego Księżyca".

Księżyc w czerwcu - kiedy nastąpi?

Zaćmienia lipcowego nie należy jednak mylić z tym, które czeka nas w czwartek 28 czerwca 2018 roku. To tzw. Truskawkowe Zaćmienie Księżyca. Nie zmieni się jednak wówczas barwa satelity Ziemi na truskawkowy, jak sugeruje nazwa. Nawiązuje ona do czerwcowego zbierania truskawek. Jej autorstwo przypisuje się ludom indiańskim.

Superksiężyc, zaćmienia i niezwykłe zbliżenia planet. Te zjawiska czekają nas w 2018 roku

Więcej o: