Zaćmienie księżyca w lipcu - kiedy nastąpi i jak długo potrwa? Czy "Krwawy Księżyc" zwiastuje... koniec świata?

Zaćmienie księżyca w lipcu 2018 będzie trwało prawie dwie godziny. Satelita Ziemi zmieni wówczas kolor na czerwony. Z tej przyczyny zjawisko to nazywane jest "Krwawym Księżycem".

Zaćmienie księżyca w lipcu 2018

Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy Ziemia znajduje się między swoim satelitą a Słońcem. Księżyc musi być wówczas w pełni. Cień naszej planty zasłania w takim ułożeniu tarczę Księżyca. Zjawisko jest zauważalne we wszystkich miejscach, gdzie Księżyc znajduje się nad horyzontem.

W piątek 27 lipca czeka nas całkowite zaćmienie Księżyca. Potrwa ono bardzo długo, bo aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund. Co ciekawe, to maksymalny czas trwania tego typu zjawisk. Warto więc wówczas obserwować nocne niebo. 

To zaćmienie Księżyca będzie wyjątkowe. Kolejne takie już nie za naszego życia >>

Księżyc w lipcu - kiedy obserwować zaćmienie?

Niezwykłe zjawisko będzie widoczne od godziny 21.30. Aby zaobserwować całkowite zaćmienie, powinniśmy znaleźć dobry widok na południowo-wschodni horyzont. Takie miejsca są najlepszymi punktami obserwacyjnymi.

Dlaczego tegoroczne zaćmienie jest takie niezwykłe? Zbiegnie się ono z tzw. apogeum, czyli momentem, gdy Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi.

Warto wspomnieć, że lipcowe zaćmienie będzie najdłuższym w XXI wieku. Następne będzie miało miejsce dopiero w 2123 roku. Mało prawdopodobne więc jest, że ktokolwiek z nas doczeka tego momentu. Warto więc w piątek 27 lipca zagospodarować czas na obserwację tego niezwykłego zjawiska. Taka okazja raczej się już nie powtórzy.

"Krwawy Księżyc" - zwiastuje koniec świata?

"Krwawy Księżyc" związany jest także z pewną koncepcją. Według niektórych ewangelickich duchownych to zwiastun... końca świata. Zdaniem Marka Biltza i Johna Hagee'a 28 lipca 2018 roku rozpocznie się zapowiadana w Biblii Apokalipsa. Swoje przewidywania duchowni nazwali nawet "Proroctwem Krwawego Księżyca".

Księżyc w czerwcu - kiedy nastąpi?

Zaćmienia lipcowego nie należy jednak mylić z tym, które czeka nas w czwartek 28 czerwca 2018 roku. To tzw. Truskawkowe Zaćmienie Księżyca. Nie zmieni się jednak wówczas barwa satelity Ziemi na truskawkowy, jak sugeruje nazwa. Nawiązuje ona do czerwcowego zbierania truskawek. Jej autorstwo przypisuje się ludom indiańskim.

Superksiężyc, zaćmienia i niezwykłe zbliżenia planet. Te zjawiska czekają nas w 2018 roku

Więcej o:
Komentarze (11)
Zaćmienie księżyca w lipcu - kiedy nastąpi i jak długo potrwa? Czy "Krwawy Księżyc" zwiastuje... koniec świata?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • ks-t

  Oceniono 11 razy 9

  Czy ktoś wie więcej o truskawkach zbieranych przez Indian?

 • potulnyqumotr

  Oceniono 8 razy 8

  Czwarte krwawe zaćmienie księżyca miało już miejsce w 2015 roku - tak, że jest już dawno po apokalipsie. Zresztą wystarczy włączyć wiadomości w telewizji i dla każdego to jest już jasne.

 • tomasz.rze

  Oceniono 5 razy 5

  To zaćmienie będzie efektem specjalnym koncertu Iron Maiden w Kraków Tauron Arena.
  Właśnie wtedy koncert będzie się kończył.
  I kto jest bogiem sceny?

 • szczepionkipowodujaraka

  Oceniono 3 razy 3

  co do tzw biblijnego boga sprawa jest dziecinnie prosta, 13500 lat temu napadl nas wlasnie on wraz ze swoja swita, chlopaki czyli reptylianie i szaraki podrozuja planetami bojowymi zwanymi przez nas ksiezycami-najwiekszy z nich mamy w orbicie i nazywa sie lewan... stad nasza l-ewangelia imie l-ewa itd gdy lewan sie przyblizal spowodowal gwaltowne biblijne powodzie tsunami trzesienia, nasza zeusowa elita tzw bogowie greccy zostali przepedzeni, na saturn i poza niego, szaraki zrobili azjatow 6000 lat temu mieszajac swoje geny z naszymi historia adama i l-ewy, wąz albo elohim w ich biblii to wlasnie szarak, reptylska zgraja truje zabija nas porywa gwalci i zjada, tj nas bialych slowian i hellenow, swoich azjatow zydow saksonow i arabow promuje, 9000 lat temu zatopili nam atlantyde grawitacyjna bronia ksiezycowa lewana, ogolnie chlopaki to kosmiczne piractwo grabia planety glownie zloto i srebro nawet mowia w swojej bibli ze zloto i srebro nazlezy do pana-pana reptyla yahwe znaczy, maja plan nas wybic zastapic swoimi skosnymi gorniakami i jak juz wszytsko skopia wysadzic planete i na nastepny kwiatek, juz tak zrobili z planeta phaetonem dzisiaj gruz miedzy marsem i jowiszem wiecej tutaj hellenandchaos, nie szczepcie sie ani nie jedzcie gmo to wsyztko podstepne trucizny zydoreptylskie

 • cucurucu

  Oceniono 3 razy 3

  Naprawde nie warto plakac nad swiatem skoro ludzie z pokolenia na pokolenie coraz glupsi.

 • trudnyrynek

  Oceniono 1 raz 1

  jakby TO napisal Wacek to moze......

 • Marek Tropiciel

  Oceniono 1 raz -1

  jak najbardziej,dla sympatyków i polityków opozycji Tak.Rząd PIS doprowadził do porozumienia z Izraelem,premier Izraela wydał korzystne dla nas oświadczenie ,a UE zrezygnowała z relokacji uchodźców i wszystko to,mimo robienia przez opozycję wszystkiego,by tylko nie doszło do takich rozwiązań.

 • starszy-65

  Oceniono 1 raz -1

  Oczywiście, że koniec świata nastąpi zaraz po zaćmieniu.

 • Gość: rekin oceanu

  Oceniono 2 razy -2

  Jako znaki na niebie i ziemi nie zwiastują końca świata.
  A jako Mesjasz Jezus Chrystus każe z nich się cieszyć.
  To koniec udręki uciśnionym,
  A i zwiastuje odrodzenie Narodów.
  Jako to on zwyciężył apokalipsę.
  A i odrodzenie.
  To zwycięstwo przez krzyż.
  A mniemali że zwyciężyli. zbrodnią.
  Głowa do góry tym co cierpią w imię Prawdy i dla niej żyją.

  Rekin oceanu
  Salon poezja site

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX