Pogoda na wakacje: lipiec i sierpień 2018. Prognoza: pogoda długoterminowa nad morzem, w górach i na Mazurach

Prognoza pogody na wakacje 2018: lipiec i sierpień w Polsce będą ciepłe, a nawet upalne. Pogoda w lipcu - jak co roku - będzie mniej atrakcyjna na urlop niż w pogoda w sierpniu. Trzeba się przygotować na deszcze, burze, a miejscowo grad i umiarkowane upały, bo prognoza długoterminowa na lato 2018 jest gorsza niż jeszcze kilka tygodni temu przewidywali synoptycy.

Pogoda na wakacje 2018 w Polsce według długoterminowych prognoz ma być całkiem udana, choć nic nie wskazuje na to, by lato 2018 miało przejść do historii pod względem warunków pogodowych.

Jeśli ktoś jeszcze nie zaplanował urlopu i zależy mu na jak najlepszej, bezdeszczowej pogodzie, powinien celować w sierpień - niezależnie od tego, czy na wakacje wybiera się nad morze, w góry czy na Mazury.

To żadne zaskoczenie, bo prognoza na sierpień jest w Polsce zawsze lepsza niż prognoza na lipiec. Ma to związek ze strefą klimatyczną, w której leży Polska. Aż dwie trzecie wszystkich opadów w Polsce to opady letnie, których większość przypada na lipiec, ale też czerwiec i sierpień.

Pogoda: wakacje

W tym roku lato nadeszło szybko i od razu zaskoczyło wysokimi temperaturami. Upalny maj i część czerwca u wielu zaostrzyły apetyt na więcej. Czy upały czekają nas też w lipcu i sierpniu? Najnowsza prognoza długoterminowa pokazuje, że ma być ciepło, a nawet gorąco, choć niekoniecznie będą to tropikalne klimaty.

Pogoda w wakacje: lipiec tradycyjnie ma być bardziej deszczowy niż sierpieńPogoda w wakacje: lipiec tradycyjnie ma być bardziej deszczowy niż sierpień Fot. Michał Grocholski/ Agencja Wyborcza.pl

Pogoda: lipiec

W lipcu średnia maksymalna temperatura w Polsce ma oscylować między 25 a 27 stopniami Celsjusza. Mogą się jednak zdarzyć dni, kiedy pojawi się ochłodzenie i termometry wskażą zaledwie 18 stopni.

Opady? W lipcu będą na pewno największe. Nie wiadomo dokładnie, przez ile dni ma padać, ale na pewno trzeba się przygotować na to, że nie co dzień będzie można spędzić cały dzień na zewnątrz bez zmoknięcia. Będzie padał deszcz, można spodziewać się, że pojawią się też burze, a miejscami nawet grad.

Pogoda w lipcu będzie bardziej deszczowa i chłodniejsza niż w sierpniu nie tylko ze względu na klimat. To również "wina" chłodnego frontu atmosferycznego, który dotarł nad Polskę znad Skandynawii. To właśnie on "zafundował" nam ochłodzenie na koniec czerwca, które ma się przeciągnąć również na początek lipca.

Lepiej ma być w drugiej połowie miesiąca - z każdym dniem temperatury będą rosnąć, a wraz z nimi - niestety - ryzyko burz.

Pogoda: sierpień

Prognoza na sierpień póki co zapowiada się o wiele spokojniej i bardziej umiarkowanie.

Według najnowszych doniesień synoptyków sierpień ma być ciepły i pogodny, a sama pogoda bardziej stabilna niż w lipcu. Słupek rtęci, w porównaniu z początkiem wakacji, "skoczy" o kilka kresek w górę - średnia maksymalna temperatura w sierpniu ma wynosić 27-30 stopni Celsjusza.

Długoterminowa prognoza na sierpień pokazuje również, że to będzie bardziej suchy miesiąc. Opady deszczu będą mniejsze i rzadsze niż w lipcu.

Pogoda: lipiec i sierpień

Lato to też gwałtowne burze i silny wiatr, na które trzeba się będzie przygotować zarówno w lipcu, jak i w sierpniu. 

Pogoda: wakacje nad morzem

Prognoza długoterminowa pogody nad morzem sugeruje, że ci, którzy wybrali Bałtyk na miejsce wakacyjnego odpoczynku, powinni wybrać się na wybrzeże w sierpniu. Pogoda w wakacje nad morzem zawsze jest lepsza w ich drugim miesiącu. Długoterminowa prognoza pokazuje, że w 2018 roku nad Bałtykiem można się spodziewać temperatur oscylujących wokół 20 stopni, a w sierpniu więcej, bo dochodzących nawet do 30 stopni Celsjusza.

Pogoda nad morzem w te wakacje będzie zdecydowanie lepsza w sierpniu. Ale na ciepłą wodę w Bałtyku i tak nie ma co liczyćPogoda nad morzem w te wakacje będzie zdecydowanie lepsza w sierpniu. Ale na ciepłą wodę w Bałtyku i tak nie ma co liczyć Fot. Renata Dąbrowska/Agencja Wyborcza.pl

Pogoda: wakacje w górach

Ci, którzy chcieliby spędzić lato w Tatrach, też powinni zaplanować wyjazd na sierpień, choć i w lipcu można się spodziewać temperatur sięgających nawet 28 stopni u podnóża gór. Warto jednak rozważyć wycieczki w pierwszej połowie dnia, bo popołudniami mogą się pojawiać burze.

Pogoda: wakacje na Mazurach:

I tu synoptycy nie przewidują żadnych zaskoczeń. W lipcu ma być chłodniej i bardziej deszczowo, w sierpniu cieplej i stabilniej.

Trzeba jednak pamiętać, że prognoza pogody - zwłaszcza długoterminowa i dla tak dużego obszaru jak Polska - nie jest łatwa do przewidzenia. Wszystko może się jeszcze zmienić, więc nie ma się o co martwić. W razie czego zawsze zostaje cieszenie się innymi niż upał "darami lata":

Zobacz też:

Więcej o: