Imieniny Piotra i Pawła: kiedy, uroczystość, życzenia. Kim byli apostoł Piotr i Paweł?

Imieniny Piotra i Pawła wiążą się z wieloma uroczystościami religijnymi. Kiedy wypada święto Piotra i Pawła 2018 i kim byli ci chrześcijańscy święci? Dlaczego ich imieniny obchodzone są w tym samym dniu?

Imieniny Piotra i Pawła - kiedy?

Imieniny Piotra i Pawła wypadają co roku 29 czerwca. To ważne święto w katolicyzmie i prawosławiu. Warto jednak wspomnieć, że w tym drugim wyznaniu uroczystości obchodzone są 12 lipca. To ze względu na kalendarz juliański, zgodnie z którym wszystkie święta odbywają się 13 dni później niż w stosowanym w katolicyzmie kalendarzu gregoriańskim. 

Dlaczego imieniny Piotra i Pawła obchodzone są w tym samym dniu? W ten sposób podkreślamy, że apostołowie są równie ważnymi współzałożycielami rzymskiej gminy chrześcijańskiej. Co ciekawe, ich wspólne imieniny obchodzone są w dniu 29 czerwca od 258 roku naszej ery.

Wybór 29 czerwca także nie jest przypadkowy. Wśród chrześcijan panuje przekonanie, że w tym dniu zmarli obaj apostołowie.

Uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła

Co roku z okazji imienin Piotra i Pawła w całym kraju odbywają się uroczystości religijne upamiętniające tych świętych. W Watykanie 29 czerwca odprawiania jest specjalna msza. W tym dniu antyczna rzeźba św. Piotra w watykańskiej bazylice jest nakrywana czerwoną szatą, a na jej głowie pojawia się papieska tiara. 

Imieniny Piotra i Pawła - czy można jeść mięso?

Wielu wyznawców zastanawia się, czy w piątek 29 czerwca można jeść mięso. Mimo że w piątki obowiązuje post, z okazji ważnych świąt jest on zazwyczaj anulowany. Tak jest też w przypadku imienin Piotra i Pawła. 

Święty Piotr - pierwszy papież

Kim był święty Piotr? Jego właściwe imię to Szymon. Święty Piotr był jednym z dwunastu uczniów Chrystusa. Wcześniej zajmował się rybołówstwem. Przed odejściem Jezus Chrystus zlecił mu zadanie opieki nad pozostałymi apostołami i wszystkimi wyznawcami.

Apostoł Piotr uznawany jest za pierwszego papieża.

Imieniny Piotra - kiedy?

Imieniny 29 czerwca są najpopularniejsze, ale Piotr może świętować też w innych terminach. Kiedy?

 • 30 lipca
 • 2 sierpnia
 • 9 września
 • 19 października
 • 21 grudnia
 • 9 stycznia
 • 24 lutego
 • 29 kwietnia

Piotr - znaczenie i pochodzenie imienia >>

Święty Paweł - niezwykłe nawrócenie

Święty Paweł nazywany jest apostołem narodów. W przeciwieństwie do apostoła Piotra nigdy nie poznał Jezusa Chrystusa. Z zagorzałego przeciwnika stał się nagle jednym z największych wyznawców i propagatorów religii chrześcijańskiej. Do niezwykłego nawrócenia Pawła doszło w trakcie jego podróży do Damaszku.

Paweł - znaczenie i pochodzenie imienia >>

Imieniny Pawła - kiedy?

Kiedy jeszcze obchodzone są imieniny Pawła?

 • 15 stycznia
 • 25 stycznia
 • 28 kwietnia
 • 26 czerwca

Życzenia imieninowe dla Piotra i Pawła

Piotr i Paweł to obecnie bardzo powszechne imiona. 29 czerwca wielu z nas będzie więc wysyłało życzenia imieninowe. Oto propozycje:

Dzisiaj w dzień Twego imienia, przyjmij mego moc życzenia: By Ci zawsze się szczęściło, zdrowie Cię nie opuściło, a w kieszeni dużo kasy, rok w rok zagraniczne wczasy. I wszystkiego najlepszego dla solenizanta drogiego!
W dniu Twoich imienin składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, pomyślności i uśmiechu każdego dnia. Oby każda chwila była przepełniona szczęściem i radością, niech smutek jak najrzadziej gości na Twojej twarzy. Wszystkiego najlepszego!

Więcej inspiracji na życzenia imieninowe dla Piotra i Pawła znajdziesz TUTAJ >>

Więcej o: