Plaster przeciwbólowy uśmiercił dziecko. We krwi dziewczynki wykryto fentanyl, czyli syntetyczną heroinę

Plaster przeciwbólowy doprowadził do tragedii w jednej z brytyjskich rodzin. Piętnastomiesięczna Amelia zmarła, ponieważ przez przypadek w trakcie snu silny lek przeciwbólowy przykleił się do jej ciała.

Plaster przeciwbólowy przykleił się do ciała dziecka

Piętnastomiesięczna Amelia spała w łóżku razem z rodzicami. Przez przypadek plaster przeciwbólowy, który nosiła jej matka, przykleił się do skóry dziewczynki. Rano rodzice zorientowali, że ich dziecko nie żyje

Tragedia wydarzyła się w St Austell w Kornwalii. O sprawie poinformowały czołowe brytyjskie media, m.in. "The Guardian" i BBC

Śmiertelnie niebezpieczny lek przeciwbólowy

Dlaczego z pozoru niegroźny plaster przeciwbólowy doprowadził do śmierci piętnastomiesięcznej dziewczynki? W szpitalu, do którego zgłosili się rodzice Amelii, lekarze odkryli, że we krwi dziecka znajduje się śmiertelna dawka silnego opioidu fentanylu. Ten silny przeciwbólowy środek znajdował się w plastrze, który stosowała mama dziewczynki. W trakcie snu przykleił się on do ciała dziecka.

Policjanci prowadzący sprawę wykluczyli udział osób trzecich w śmierci piętnastomiesięcznej Amelii.

Leki przeciwbólowe - 6 grzechów głównych pacjentów >>

Plaster przeciwbólowy z fentanylem

Warto wspomnieć, że poziom fentanylu był we krwi Amelii na tyle wysoki, że mógłby zabić także osobę dorosłą. Z tej przyczyny po tragedii w Wielkiej Brytanii ogłoszono konieczność informowania pacjentów o tym, jak w bezpieczny sposób korzystać z tego typu środków przeciwbólowych. 

Znany lek przeciwbólowy szkodliwy dla płodu. "Kobiety powinny ograniczyć jego przyjmowanie" >>

Fentanyl w plastrach przeciwbólowych - co to takiego?

Fentanyl to syntetyczna forma heroiny. W lecznictwie stosowany jest od lat 60. XX wieku. To silny środek przeciwbólowy, który ma bezpośredni wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Zalecany jest w przypadku przewlekłych i silnych bólów (np. w trakcie choroby nowotworowej). 

Co ważne, fentanyl jest blisko sto razy silniejszy od morfiny. Środek ten jest z reguły podawany w formie plastrów, które nakleja się na skórę. Z kolei morfinę przyjmuje się doustnie. Tak jak inne opioidy fentanyl ma działanie silnie uzależniające. 

Koniec z uporczywym bólem! Opioidy w końcu trafią do pacjentów >> 

Krioterapia miejscowa - łagodzi ból, pozwala wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne

Więcej o: