500+ wniosek - kiedy i gdzie możemy go złożyć? Czy w programie zaszły jakieś zmiany?

500+ wniosek: kiedy i gdzie powinniśmy go wypełnić? Kto może starać się o finansowe wsparcie od państwa? Czy czekają nas jakieś istotne zmiany w programie 500+? Podpowiadamy.

500+ wniosek 2018 - kiedy składać?

Wniosek 500+ musimy składać co roku. Od 1 lipca możemy zrobić to online (dokładne adresy stron podane są w dalszej części artykułu). Z kolei od 1 sierpnia istnieje możliwość składania wniosków w tradycyjny sposób. Dokonamy tego m.in. w:

  • urzędach gmin
  • MOPS
  • urzędach pocztowych

Warto dodać, że w tym samym czasie rozpocznie się także możliwość składania wniosków o dofinansowanie wyprawki szkolnej 300+. Co istotne, zrobimy to w tych samych miejscach. 

300+ wniosek: gdzie i do kiedy powinniśmy go wypełnić? >>

500+ wniosek online

Wnioski 500+ możemy składać przez internet. Na jakich stronach wypełnimy wymagane dokumenty? Mamy aż cztery możliwości:

  1. Systemy bankowości elektronicznej banków, które należą do programu.
  2. Rządowy portal EMPATIA.
  3. Platforma Usług Elektronicznych ZUS PUE ZUS.
  4. Platforma Usług Administracji Publicznej ePUAP.

500+ na dziecko a alimenty >>

500+ dochody - kryterium dochodowe

Jak powszechnie wiadomo, program 500+ nie obejmuje wszystkich rodzin. Wsparcie trafia z reguły do rodziców, którzy mają co najmniej dwójkę dzieci. Wówczas pieniądze przypadają na drugie i kolejne dziecko bez względu na dochody.

500+ na pierwsze dziecko

Jakie są najważniejsze kryteria, które decydują o przyznaniu dofinansowania także na pierwsze dziecko?

  • Wsparcie otrzymują rodzice jedynaków, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 złotych netto na osobę. Z kolei w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym jest to 1200 złotych netto.
  • W przypadkach, gdy staramy się także o dofinansowanie na pierwsze dziecko, musimy dokładnie udokumentować stan rodzinnych finansów.

500+ zmiany 2018

Od kwietnia 2018 roku wielokrotnie mogliśmy usłyszeć, że czekają nas zmiany w programie 500+. Sugerowano m.in., że w niektórych przypadkach dofinansowanie może zostać obniżone (np. rodziny zastępcze miałyby otrzymywać 400 zł na dziecko). Na razie rządzący nie podjęli jednak jeszcze żadnych kroków w tym kierunku.

Rodzice zdradzają, na co wydają 500+. "Wyprowadziliśmy się od dziadków i wynajęliśmy mieszkanie" >>

 Więcej o: