Gretkowska o "duchowym leku" po poronieniu: To jak częstowanie miętuskiem skazanej na stos

Consolatyna to "lek duchowy", do kupienia w Wydawnictwie Św. Stanisława, od kwietnia 2016 roku. Przy okazji protestów w sprawie zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych przypomniała o nim pisarka Manuela Gretkowska.

Gwoli wyjaśnienia: Consolatyna to „zestaw antydepresyjny po utracie dziecka”, „lek duchowy” wydawany bez recepty. Wskazaniem do jego stosowania jest:

- utrata dziecka,

- poronienie naturalne,

- poczucie winy, lęki i stany depresyjne po utracie dziecka,

- przerwanie ciąży,

- syndrom poaborcyjny,

- in vitro.

W skład zestawu wycenionego na 9,90 zł wchodzi: ikona Matki Bożej, modlitewnik „Po utracie dziecka nienarodzonego”, ulotka z instrukcją dotyczącą tego, jak pojednać się z Bogiem, sobą i utraconym dzieckiem. W sposobie dawkowania napisano, że można używać codziennie, a przedawkowanie jest niemożliwe.

Consolatyna za 9,90 zł? Tanio w porównaniu z piekłem cierpienia

W swoim poście na Facebooku zatytułowanym „Stos brzmi stosownie. Słowo na Nie/dzielę i poniedziałek" pisarka i feministka Manuela Gretkowska napisała tak:

Jesteś kobietą, weź Consolatynę wydawaną bez recepty. Działa na wszystkie lęki, depresje, nieszczęścia nawet te, o których nie masz pojęcia, jak w przypadku 1/3 ciąż naturalnie przerwanych przez organizm. (...)
Kościół wie lepiej co ci jest i na co cierpisz - chociażby na in vitro. Consolatyna też temu zaradzi, serio. Jeśli umrze Ci dziecko, obojętnie w jakim wieku, albo masz poczucie winy po przerwaniu ciąży. (...)

Mobilizacja przed poniedziałkowymi protestami

Na 2 lipca przewidywane są protesty przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Gretkowska w swoim poście pisze i o tym:

Gadżet produkuje wydawnictwo Świętego Stanisława, cena 9,90 zł. Tanio w porównaniu z piekłem cierpienia. Kościół już dawno zamienił się w gadżet wiary. Podsuwanie kobietom boskiego dowcipu Consolatyny wygląda jak częstowanie miętuskiem skazaną na stos.
Kościół, Godek, Prezydent, Prezes itd. uważają że zapłodniona komórka jest święta. Wniosek: Twoje jajo pół święte. Zapłodnione jest przekazem informacji od Boga, biologicznym e-mailem do odczytania przez portal żeńskiego organizmu. Stawianie jakichkolwiek zapór między portalem a nadawcą, firewallów antykoncepcji, to grzech odrzucenia przenajświętszej informacji. Używając pigułek, prezerwatywy zagłuszasz odbiór macicą wiadomości od Ducha Świętego. Tego jeszcze nie leczą w psychiatryku, ale już produkują Consolatynę. (...)
 Nie ma co kompromitować się tą wiedzą. Ani znajomością Konstytucji. Po to się ją łamie, żeby się nią dzielić, nie? Jak opłatkiem. Smacznego Polsko. Amen.

Mieszane odczucia

Pod facebookowym postem pisarki znalazły się komentarze osób, które nie słyszały wcześniej o zestawie Consolatyny. Ci pisali:

Miałam nadzieję, że to Pani fantazja.
To na serio? Oni naprawdę coś takiego sprzedają?
Musiałem wpisać w wyszukiwarce żeby się przekonać czy to prawda czy nie. Trudno w to uwierzyć, ale... znalazłem za 9,90 pln. To jakiś absurd.
Poszukałam, Internet nadal pokazuje, że pocieszenie można kupić.
Kiedyś sprzedawali odpusty, teraz sakramenty i pierdoły. Biznes się kręci od dwóch tysięcy lat.

W komentarzach nie zabrakło także opinii osób, które z krytyką Consolatyny przez Gretkowską się nie zgadzają:

A co jest złego w modlitwie? Ona na pewno nie szkodzi, a może nawet pomoże. Niezależnie od wszystkiego pomodlić się można za cokolwiek. A co z tego, ze kościół sprzedaje to w takiej formie? Inne firmy sprzedają gorsze rzeczy w jeszcze gorszych opakowaniach etc. Jakoś nikt wtedy nie krzyczy o pomstę do nieba. Więc zbytnio nie rozumiem dlaczego akurat w tym przypadku jest taki szum.
Można wykpić "zestaw", ale nie on daje siłę. Możesz go mieć w domu, ale leżąc na półce, nie zadziała. Sekret tkwi w twoim sercu, które zaczyna się modlić. Póki jednak nie zaczniesz, nie zrozumiesz.

Szybko na nie reagowały osoby oburzone tym, co się dzieje w polskiej polityce i wokół ograniczania praw kobiet:

Nikt nie ma prawa narzucać innym sposobu rozwiązywania problemów. Tobie wystarcza książeczka, innym potrzebny jest ginekolog i opieka medyczna.

I upraszczając, o to w tym wszystkim chodzi: każda kobieta powinna mieć wybór. Jak postąpi, to jej własna sprawa.

Oto do czego prowadzi całkowity zakaz aborcji. Salwador powinien być dla Polaków ostrzeżeniem

Jakie jest wasze zdanie na temat ustawy antyaborcyjnej i planów jej zaostrzenia? Czekamy na Wasze maile: kobieta@agora.pl.

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE:

"W Polsce masz ciążę donosić. Jak poronisz, radź sobie sama. Mnie dwa poronienia pokonały" [ROZMOWA]

"W ciąży chodzi o dobro matki i dziecka, nie tylko o samo dziecko!" [LIST]

Więcej o:
Komentarze (47)
Gretkowska o "duchowym leku" po poronieniu: To jak częstowanie miętuskiem skazanej na stos
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • obserwatoriumpolityczne.pl

  Oceniono 43 razy 35

  Gretkowska powiedziała kiedyś, że dwa największe problemy Polski, to ALKOHOLIZM I KATOLICYZM. Zgadzam się z nią całkowicie, a historia Polski potwierdza, że pani Gretkowska ma całkowitą rację.

 • romek_z_warszawy

  Oceniono 23 razy 21

  Dla katolików ma to jakiś sens, jeśli chodzi o aborcję czy poronienie. Ale w przypadku in vitro czemu ma być ktoś w depresji? Cyba, gdy się nie uda.

 • pan.szklanka

  Oceniono 23 razy 17

  Dla facetów, którzy gwałcą dzieci i dla ukrywających ich kamratów, żal po stracie dziecka wyceniony na 9.90 zł wydaje się być rozsądną propozycją.

 • hefajstos1

  Oceniono 20 razy 16

  Kościół w Polsce na wszystkim i wszystkich chce zarabiac. To jest jego jedyne powołanie.

 • sowaprzemadrzala

  Oceniono 15 razy 13

  Jestem za jak najszybszym wprowadzeniem na rynek " Antyklerantyny" ...sposób użycia : modlitewnik w formacie A4 , zwijamy ciaśniutko , ciaśniutko ....wkładamy zidiociałym czarnokieckowym per rectus i dopychamy metodą " na Azję Tuhajbejowicza" do momentu aż usłyszymy puknięcie modlitewnika w sklepienie pustej czaszki.

 • maadzik3

  Oceniono 11 razy 9

  Kluczowe (o dziwo w krytycznym wobec Gretkowskiewj komentarzu) są słowa "inne firmy". Otóż nawet samozwanczy obrońcy kk uważają że jest to firma i ma prawo korzystania ze swobody działalności gospodarczej.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 15 razy 9

  Consolatyna?
  A może GILOTYNA na kolano?

 • justas32

  Oceniono 10 razy 8

  Skoro ktoś wierzy w istnienie nieistniejących bytów - to można go rąbać na kasie ile wlezie, wszak uwierzy we wszystko ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX