Dzień Niepodległości 2018 - USA świętują 4 lipca. Jak przebiegają obchody?

Dzień Niepodległości 2018 USA jak zwykle przypada na 4 lipca. W całym kraju odbywają się wówczas koncerty i parady. To także okazja do spotkań w rodzinnym gronie. Od kiedy obchodzony jest Dzień Niepodległości USA i jakie tradycje są z nim związane?

Dzień Niepodległości 2018, czyli Independence Day

W tym roku mijają 242 lata od pamiętnych wydarzeń, którym Amerykanie zawdzięczają istnienie swojego państwa. 4 lipca 1776 roku w Filadelfii ogłoszono Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych.  Dzięki temu trzynaście kolonii brytyjskich stało się wówczas wolne i niezależne od angielskiego króla. Dzień 4 lipca jest więc dla Amerykanów upamiętnieniem tych ważnych wydarzeń.

Jak Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości 4 lipca?

Co roku 4 lipca w USA odbywa się wiele uroczystości upamiętniających wydarzenia sprzed 242 lat. Są to m.in. festyny, parady, koncerty. Tradycją są już także rozgrywane  w tym dniu mecze baseballowe. Po zmierzchu w wielu miejscowościach odbywają się pokazy fajerwerków.

Jednak oprócz imprez oficjalnych, Amerykanie spotykają się w tym dniu także w rodzinnym gronie. Letnia pogoda sprzyja zazwyczaj imprezom na świeżym powietrzu i wspólnemu grillowaniu.

'Możesz patrzeć, ale nie dotykaj!'. 6 stylizacji Melanii Trump, które jak tarcza chronią ją przed amorami męża >>

Dzień Niepodległości - od kiedy?

Nieoficjalnie Dzień Niepodległości świętowano w USA już od 1777 roku. Jednak dopiero od 1840 roku jest to dzień wolny od pracy.

Filmik o wspólnej historii

W tym roku ambasada amerykańska w Polsce przygotowała z tej okazji filmik nawiązujący do wspólnej historii polsko-amerykańskiej.

Dzień Niepodległości USA i indyk?

Mimo że to jedno z najważniejszych świąt narodowych w USA, data 4 lipca znana jest na całym świecie. Wiele osób myli jednak ten dzień ze Świętem Dziękczynienia, kiedy to na amerykańskich stołach królują indyki.

Przypomnijmy, że Święto Dziękczynienia jest obchodzone co roku w USA pod koniec listopada. Zgodnie z tradycją prezydent ułaskawia w tym dniu jednego indyka.

Deklaracja niepodległości USA - historia

Deklaracja niepodległości USA to akt prawny, którego głównym autorem jest Thomas Jefferson. Ogłoszono ją w trakcie II Kongresu Kontynentalnego w Filadelfii. Uchwalenie jej poprzedziły deklaracje wszystkich stanów. 

Oprócz Jeffersona w jej przygotowaniu udział brali także:

  • Benjamin Franklin
  • John Adams
  • Roger Sherman
  • Robert R. Livingston

Sygnatariusze słynnej deklaracji nazwani zostali ojcami-założycielami USA.

Melania Trump - elegancka pierwsza dama czy rozrzutna prowokatorka? Analizujemy styl żony prezydenta USA >>

Więcej o: