Nadmierne pocenie się - co oznacza i jakie są przyczyny wyjątkowo przykrego zapachu?

Nadmierne pocenie się to wstydliwy problem, który dotyka wiele osób. O ile "świeży" pot zdrowego człowieka jest bezwonny, brzydki zapach może być spowodowany złą dietą, przyjmowanymi lekami, piciem alkoholu, może także oznaczać chorobę

Pocimy się, bo to pomaga regulować temperaturę ciała. Problem z potem pojawia się wtedy, kiedy pocimy się nadmiernie. I o ile nie da się nie pocić, szczególnie w ciepłe dni, kiedy wysoka temperatura daje się nam we znaki, to można skutecznie zminimalizować przykry zapach, który powstaje wskutek nadmiernego pocenia się. Poznajcie przyczyny, które mogą odpowiadać za przykry zapach.

Nadmierne pocenie

Nadmierna potliwość to wstydliwy problem, ale to, jak bardzo się pocimy nie jest główną przyczyną brzydkiego zapachu. Intensywne wydzielanie potu w krótkim czasie to wymarzona pożywka dla bakterii. To własnie one odpowiadają za przykry zapach.

Przeczytaj: Nadpotliwość - czy to już?

Jeżeli cierpicie na nadpotliwość niestety, ale przestrzeganie zasad higieny może nie wystarczyć. Również częste prysznice połączone z depilacją i używaniem antyperspirantów nie pomogą. Więcej o nadpotliwości przeczytacie TUTAJ.

Śmierdzący pot

Skąd ten śmierdzący pot? Osoby które piją alkohol, palą papierosy i źle się odżywiają, wydzielają wyjątkowo brzydki zapach potu. Nasz organizm wykorzystuje pocenie się nie tylko do termoregulacji, ale również do pozbycia się toksyn z organizmu. Efekt? Im mniej zdrowy tryb życia prowadzimy, tym nasz pot jest bardziej śmierdzący.

Śmierdzący pot - winne mogą być leki

Zdarza się jednak, że pomimo zdrowego trybu życia pocimy się nadmiernie, a zapach naszego potu jest wyjątkowo przykry. Wciąż nie musi to jeszcze być choroba. Odpowiadać za to mogą leki np. te przeciwtrądzikowe, a nawet suplementy diety. Winę za śmierdzący pot mogą być też niedobory witamin takich jak cynk czy witaminy B12.

Nadmierne pocenie się.Nadmierne pocenie się. fot. istock

Brzydki zapach potu - inne przyczyny

Pomimo tego, że dbasz o higienę, nosisz przewiewne ubrania, używasz wysokiej jakości antyperspirantu, twoje ciało wciąż "produkuje" brzydki zapach? Być może to choroba nerek, cukrzyca albo zaburzenia pracy tarczycy. To tylko niektóre z chorób, które mogą objawiać się w ten sposób. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu w celu wykonania odpowiednich badań.

Śmierdzący pot - powodem mogą być grzyby

Śmierdzący pot może być też spowodowany drożdżycą, czyli grzybiczą infekcją skóry i błon śluzowych, a także paznokci. Jednym z objawów drożdżycy jest właśnie bardzo nieprzyjemny zapach potu. Więcej o drożdżycy przeczytasz TUTAJ.

Przykry zapach - problemy emocjonalne

Nadmierna potliwość i wydzielanie przykrego zapachu często jest spowodowana przewlekłym stresem. Silny stres nasila wydzielanie potu i ma wpływ na jego brzydką woń. Jeżeli czujesz, że twoja nadpotliwość może mieć podłoże psychiczne warto skonsultować się ze specjalistą.

Przeczytaj: 6 sposobów, żeby pozbyć się stresu w 15 minut albo krócej

To cię zainteresuje:

Więcej o: