Piątek trzynastego. Przesądy wciąż są żywe. Dlaczego ta data jest uważana za pechową?

Piątek trzynastego to data, która w wielu krajach, nie tylko w Polsce, uchodzi za pechową. Skąd wzięło się to przekonanie? I w jakie inne przesądy wierzymy?

O tym, że piątek trzynastego jest uważany za pechowy dzień w Polsce, wiemy. Ale nie jesteśmy jedynym krajem, w którym ta data nie jest lubiana. Podobnie piątek 13-go traktowany jest w: Estonii, Niemczech, Finlandii, Austrii, Irlandii, Szwecji, Danii, Norwegii, Czechach, Słowenii, Bułgarii, Islandii, Belgii, na Słowacji i na Filipinach.

Nie tylko piątek trzynastego cieszy się złą sławą. W Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy dzień uważa się wtorek trzynastego, a we Włoszech piątek, ale siedemnastego.

Myślisz, że nic dobrego cię już nie spotka? Nieszczęścia mogą rozwijać

Piątek trzynastego - skąd wziął się ten przesąd?

Istnieje teoria, jakoby pechowość piątku trzynastego wywodziła się jeszcze z XIV wieku. Ma to związek z aresztowaniem Templariuszy 13 października 1307 roku. Czyli właśnie w piątek. Zakon został fałszywie oskarżony przez króla Francji, Filipa IV, m.in. o szerzenie herezji i sodomię. Władca miał w tym swój interes, ponieważ zadłużył się u Templariuszy i zwyczajnie chciał się ich pozbyć, aby nie musieć spłacać długu.

Mówi się, że ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Moley, zanim spłonął na stosie, przeklął Filipa IV oraz papieża Klemensa V. Rok później obaj już nie żyli. Choć wszystko działo się w XIV wieku, przekonanie, że piątek 13-go jest pechowy, pojawiło się dopiero wiele lat później - na początku XX wieku.

Piątek trzynastego - kiedy wypada?

W tym roku piątek trzynastego wypadał już w kwietniu, kolejny przypada zaś na lipiec. W ciągu roku piątek trzynastego wypada co najmniej raz, ale maksymalnie trzy razy.

W zależności od tego, na jaki dzień tygodnia przypada 1 stycznia, można sprawdzić, kiedy dokładnie wypadnie piątek trzynastego. Inaczej jest w przypadku lat zwykłych, a inaczej w przypadku lat przestępnych.

Piątek trzynastego w roku zwykłym:

  • 1 stycznia w poniedziałek: piątek 13 kwietnia i 13 lipca
  • 1 stycznia we wtorek: piątek 13 września, 13 grudnia
  • 1 stycznia w środę: piątek 13 czerwca
  • 1 stycznia w czwartek: piątek 13 lutego, 13 marca i 13 listopada
  • 1 stycznia w piątek: piątek 13 sierpnia
  • 1 stycznia w sobotę: piątek 13 maja
  • 1 stycznia w niedzielę: piątek 13 stycznia i 13 października

Piątek trzynastego w roku przestępnym:

  • 1 stycznia w poniedziałek: piątek 13 września i 13 grudnia
  • 1 stycznia we wtorek: piątek 13 czerwca
  • 1 stycznia w środę: piątek 13 marca i 13 listopada
  • 1 stycznia w czwartek: piątek 13 lutego i 13 sierpnia
  • 1 stycznia w piątek: piątek 13 maja
  • 1 stycznia w sobotę: piątek 13 października
  • 1 stycznia w niedzielę: piątek 13 stycznia, 13 kwietnia i 13 lipca

Nie tylko piątek trzynastego. Przesądy są na każdą okazję

W naszej kulturze funkcjonuje wiele przesądów. Niektórzy wierzą, że pecha przynosi, gdy czarny kot przebiegnie nam drogę. Podobnie jest z przejściem pod rozstawioną drabiną. 

Przesądy związane są również z kukułką. Jeśli po raz pierwszy w roku usłyszymy ją z prawej strony, możemy liczyć na szczęście, jeśli z lewej - rok będzie pechowy.

Nad drzwiami różnych miejsc często można zobaczyć powieszoną podkowę. Jej miejsce nie jest przypadkowe. Ten przedmiot ma bowiem przynosić szczęście.

A wy wierzycie w jakieś przesądy? Obawiacie się dnia, jakim jest piątek trzynastego? Piszcie w komentarzach!

Zobacz też: Zaćmienie księżyca w lipcu - kiedy nastąpi i jak długo potrwa? Czy "Krwawy Księżyc" zwiastuje... koniec świata?

Więcej o: