Na czym polega zmiana czasu na letni i zimowy? Obowiązuje ona we wszystkich krajach Unii Europejskiej i wprowadzona została po to, żeby ludzie mogli maksymalnie długo korzystać ze światła dziennego w danym okresie.
Dłuższy dzień to także większe dochody dla sektorów gospodarki związanych z wcześnie rozpoczętą pracą: rolnictwem, branżą budowlaną i turystyczną. Dłuższe korzystanie ze światła dziennego ma także przełożenie na mniejszą liczbę wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów.
Zmiany czasu mają swoich zwolenników i przeciwników. Dla części osób jest ona uciążliwa i męcząca, inni sobie chwalą możliwość dłuższego pospania.
Kwestie zmiany czasu na letni i zimowy reguluje Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 stycznia 2001 roku. Zgodnie z jej zapisami czas letni wprowadza się w ostatnią niedzielę marca, a jego odwołanie następuje w ostatnią niedzielę października. Jesienią czas lokalny przesuwany jest do tyłu.
W naszym kraju kwestię zmiany czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów wydawanego co pięć lat dla kolejnych pięciu lat od 1977 roku.
Konsultacje dotyczące zmiany czasu to kolejne podejście do dostosowania zmiany do współczesnych potrzeb. Bo przecież część krajów europejskich leży na słonecznym południu, gdzie ilość dziennego światła jest zbliżona do siebie przez cały rok. Kilka państw członkowskich skierowało ostatnio do Komisji pisma dotyczące kwestii czasu letniego. Finlandia zwróciła się w nich z wnioskiem o zaprzestanie zmiany czasu dwa razy do roku, a Litwa zwróciła się o przegląd obecnego systemu w celu uwzględnienia różnic regionalnych i geograficznych.
Każdy może wziąć udział konsultacjach Komisji Europejskiej. Potrwają one do 16 sierpnia 2018 roku, linka znajdziesz tutaj>>. Być może już niebawem okaże się, czy zmiana czasu na letni i zimowy będzie nas obowiązywała.