Światowy dzień ikon emoji 2018: 17 lipca świętują emotikony

Internet dzisiaj świętuje. Na 17 lipca przypada Światowy dzień ikon emoji, czyli emotek i emotikonów - zabawnych ikonek, które coraz częściej zastępują słowa, a najlepiej nasze nastroje i reakcje.

Dzisiaj na Facebooku użytkowników powitała informacja o tym, że właśnie mamy #WorldEmojiDay, czyli Światowy dzień emoji. Facebook tłumaczy, że emoji to małe postacie, które całkowicie zmieniły sposób komunikowania się. Zespół Facebooka namawia, żeby 17 lipca stał się dniem, w którym puszczamy hamulce i z pełnym przekonaniem oddajemy się wstawianiu w korespondencję żółtych buziek, rysunków, czyli czyli używamy emoji bez ograniczeń.

Prezenty na Światowy dzień emoji

Z okazji dnia emotikonów Apple ma prezent dla użytkowników iPhone’ów, iPadów, Maców i Apple Watchów. Z tej okazji pojawiło się siedemdziesiąt nowych ikonek w zbiorze zatwierdzonych znaków Unicode 11.0. Wśród debiutujących ikonek pojawiły się emotki osób z siwymi, rudymi i kręconymi włosami, a także bez włosów. Do ikonek dołączyły także męska i żeńska postać superbohatera oraz nowe zwierzęta, owoce i symbole.

Światowy dzień ikon emojiŚwiatowy dzień ikon emoji Fot. Screen Facebook.com

Pierwsza emotka kiedykolwiek wysłana

Jak można przeczytać w Wikipedii, pierwsza uśmiechnięta (i smutna) buźka pojawiła się 19 września 1982 roku o godzinie 11:44, kiedy profesor Scott Fahlman z Carnegie Mellon University użył tych dwóch symboli w swoim mailu.

Za twórcę emotek w oficjalnych źródłach uznawany jest Shigetaka Kurita - członek zespołu pracującego nad mobilną platformą internetową DoCoMo. Pierwszy zestaw emotek miał 176 piktogramów.

Nasze ukochane emoji

Do najpopularniejszych emotek należy żółta uśmiechnięta buźka płacząca ze śmiechu, na drugim miejscu jest uśmiechnięta buźka z serduszkami zamiast oczu, na trzecim buźka puszczająca oczko i wysyłająca całusa, a na kolejnych miejscach pod względem popularności znalazły się:

  • buźka „tocząca się” ze śmiechu
  • uśmiechnięta emotka
  • czerwone serce
  • buźka mrugająca oczkiem
  • uśmiechnięta buźka z wypiekami
  • płacząca, zdziwiona buźka
  • szeroko uśmiechnięta buźka.

Dlaczego akurat 17 lipca to Światowy dzień ikon emoji?

Ponieważ ta konkretna data jest ikonką w kalendarzu iOS. Według zestawienia Facebooka w świat za jego pośrednictwem dociera do adresatów 60 milionów emotek. Brzmi imponująco? Jeśli weźmiemy pod uwagę, że są dwa miliardy użytkowników Facebooka, daje to... jedną (niecałą) emotkę miesięcznie na użytkownika. O wiele więcej rysunków wstawiamy w komunikatorze - 5 mld dziennie (co daje cztery dziennie). Dzisiaj możecie podbić tę średnią.

Więcej o: