Nelson Mandela - dziś miałby setne urodziny. Facebook przypomina o wybitnym polityku

Nelson Mandela urodził się dokładnie 100 lat temu. Był ikoną walki z apartheidem i pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA. Facebook przypomina dzisiaj swoim użytkownikom tę postać.

Nelson Mandela - 18.07.2018 roku skończyłby 100 lat

Nelson Mandela urodził się 18 lipca 1918 roku na terenie obecnej Republiki Południowej Afryki. Wywodził się z królewskiego ludu Khosa.

Ten wybitny polityk spędził aż 27 lat w więzieniu. Po próbie zbrojnego przewrotu na początku lat 60. XX wieku wraz z towarzyszami został skazany na dożywocie. Wyszedł na wolność dopiero w 1990 roku. W więzieniu zaraził się gruźlicą, przez co do końca życia zmagał się z licznymi problemami zdrowotnymi.

Nelson Mandela nie żyje. De Klerk: Myślę, że wspólnie daliśmy RPA siłę >>

Nelson Mandela - obchody 100. rocznicy urodzin na Facebooku

18 lipca 2018 roku użytkownicy Facebooka zostali poinformowanie o 100. rocznicy urodzin polityka. Po zalogowaniu się po raz pierwszy tego dnia na tablicach pojawia się grafika upamiętniająca Nelsona Mandelę.

- Wyobraźmy sobie, jak mógłby wyglądać świat, gdyby każdy brał z niego przykład i starał się pomagać innym ludziom - czytamy w poście.

Nelsona Mandela urodził się 100 lat temu. Facebook przypomina o tej rocznicy.Nelsona Mandela urodził się 100 lat temu. Facebook przypomina o tej rocznicy. Facebook

Nelson Mandela - kim był?

Nelson Mandela wywodził się z królewskiego ludu Khosa. W wieku siedmiu lat, jako pierwsza osoba w swojej rodzinie, rozpoczął edukację szkolną. Później ukończył studia prawnicze. 

Był jednym z najważniejszych działaczy ruchu przeciwko polityce apartheidu. Był to system segregacji rasowej panujący w RPA w latach 1948-1994. Apartheid głosił potrzebę osobnego rozwoju ras białej i czarnej. Doprowadził do dyskryminacji i prześladowań czarnoskórych obywateli kraju.

Gdy w 1994 roku Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA, był to symbol zakończenia dyskryminacyjnej polityki. Mimo że rządził jedynie przez pięć lat, do dzisiaj uznawany jest za jednego z najwybitniejszych światowych przywódców.

W 1993 roku Nelson Mandela został uhonorowany pokojową Nagrodą Nobla. Przez całą swoją działalność polityczną angażował się także w walkę z AIDS. Z powodu tej choroby zmarło aż czterech członków jego rodziny - m.in. syn.

W 1999 roku Mandela zakończył działalność polityczną. Zmarł w 2013 roku w wieku 93 lat w Johannesburgu.  

Nelson Mandela - obchody urodzin

W 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 18 lipca Międzynarodowym Dniem Nelsona Mandeli. Z okazji 100. rocznicy urodzin polityka na całym świecie odbywają się liczne obchody. Na Instagramie informuje o nich m.in. Kensington Palace.

 
Więcej o: