Operacja zmniejszenia biustu - kto ją wykonuje? "Moje kochane 80K utrudniają życie, robią ze mnie giganta"

Operacja zmniejszenia biustu jest wykonywana od lat 80. XX wieku. Mimo to wiele osób nadal dziwi już sama nazwa zabiegu. Bo jak można chcieć zmniejszyć biust? Okazuje się jednak, że wiele pań nie widzi innego wyjścia.

Operacja zmniejszenia biustu - nadal zaskakuje

- Moje kochane 80K utrudniają życie, funkcjonowanie, robią ze mnie giganta. Dzieci odkarmiłam, decyzję podjęłam. Tylko co dalej? - tak zaczyna się jeden z wątków na naszym forum. Temat nietypowy - operacja zmniejszenia biustu. Autorka dyskusji, mimo że chce się jej poddać, prawie nic jeszcze o niej nie wie.

O ile powiększanie piersi nikogo już raczej nie dziwi, o tyle operacja zmniejszania biustu dla wielu osób jest czymś zaskakującym. Przecież wiele kobiet marzy o tym, żeby ich piersi były większe. Po co więc je zmniejszać? Raport Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej i Estetycznej naświetla, że w 2015 roku na całym świecie biust powiększyło aż 1 488 992 kobiet. To aż 10 proc. więcej niż w 2014 roku. Dlaczego więc niektóre panie decydują się na krok w przeciwną stronę? 

Mastalgia cykliczna: przyczyny bólu piersi >>

Operacja zmniejszenia biustu - dla kogo?

W Polsce na ten temat zrobiło się głośno dzięki Marcie Wierzbickiej. Aktorka kilka lat temu wyznała w jednym z programów śniadaniowych, że nie akceptuje swojego wyglądu i chce zmniejszyć biust. I mimo że finalnie się na to nie zdecydowała, wiele kobiet z podobnym problemem było jej wówczas wdzięcznych. Marta powiedziała o czymś, o czym często się nie mówi.

 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ponadprzeciętnie duży biust oznacza spore utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Powoduje przeciążenie kręgosłupa, co często skutkuje bólami pleców i wadami postawy. Z kolei latem przyczynia się do odparzeń skórnych pod piersiami. Do tego dochodzą problemy z doborem bielizny i utrudnienia w uprawianiu wielu sportów. I co bardzo istotne - duży biust często przyciąga spojrzenia. A nie każda kobieta to lubi i czuje się z tym komfortowo.

- Gdy biust jest ogromny, masz tego pełną świadomość. Plecy bolą, a cokolwiek założysz i tak wyglądasz w tym grubo. To bardzo niekomfortowe - powiedziała w jednym z wywiadów aktorka Drew Barrymore, która wiele lat temu zdecydowała się na zmniejszenie biustu. I jak podkreśla po latach, jest z tej decyzji bardzo zadowolona.

Samobadanie piersi - wiesz jak się badać prawidłowo? >>

Operacja zmniejszenia biustu - cena

Zmniejszenie biustu nie jest tanie. W naszym kraju kosztuje z reguły od 12 do 14 tysięcy złotych. Na taki wydatek zdecydowała się uczestniczka programu "Top Model" Karolina Gilon. - Znalazłam dobrego lekarza, zapisałam się na konsultacje, później była operacja. Wydałam na to dużo pieniędzy - wyznała w rozmowie z Newseria Lifestyle zaraz po udanym zabiegu.

Sprawdź biustonosze damskie na AVANTI24.PL!

Redukcja piersi - możliwe powikłania

Mammoplastyka, czyli chirurgiczne zmniejszenie piersi, wykonywana jest od lat 80. XX wieku. Jest to jednak jedna z najtrudniejszych operacji z zakresu chirurgii plastycznej, która może wiązać się z wieloma powikłaniami. To nie tylko blizny. Jedną z konsekwencji zabiegu może być utrata czucia w brodawce piersiowej. Co więcej, gdy w trakcie operacji dojdzie do przecięcia gruczołów mlecznych, kobieta nie będzie mogła już karmić piersią.  

Zmniejszenie biustu to długi i skomplikowany zabieg. Może trwać nawet sześć godzin. Pacjentka musi liczyć się z tym, że taka operacja wiąże się z kilkudniowym pobytem w szpitalu.

 Operacja zmniejszenia biustu - NFZ zrefunduje?

Czy NFZ może pokryć koszt operacji zmniejszenia biustu? W niektórych przypadkach jest to możliwe. Jednak nie każda kobieta, której nie podoba się rozmiar jej piersi, może skorzystać z takiej opcji. 

NFZ refunduje operację zmniejszenia biustu, tylko i wyłącznie wtedy, gdy są ku temu wskazania medyczne. Lekarz musi więc zdiagnozować u pacjentki gigantomastię, czyli przerost gruczołu piersiowego.

Prawidłowo pieszczone piersi mogą się powiększyć nawet o 25% >>

Operacja zmniejszenia biustu - opinie

Czy warto zdecydować się na taki zabieg? Kobiety, które zmniejszyły bardzo duży biust, z reguły są z tej decyzji bardzo zadowolone. W Stanach Zjednoczonych co roku przeprowadza się 80 tysięcy takich operacji. Z analiz tamtejszych specjalistów wynika, że po zabiegu u większości pacjentek skończyły się dzięki temu bóle szyi, pleców i okolicy lędźwiowej.

Oto kilka opinii kobiet z naszego forum, które mają już za sobą operację:

Ogromna ulga!
W listopadzie przeszłam operację zmniejszenia piersi. Jestem szczęśliwa jak nigdy. Trafiłam do świetnego specjalisty.
Po operacji odczuwam ulgę psychiczną i fizyczną, minęły częste i dokuczliwe bóle kręgosłupa i drętwienia kończyn. Na początku piersi były twarde, opuchnięte, zachowywały się jak u Pameli Anderson. Po kilku miesiącach zaczęły nabierać naturalnego kształtu, są normalne, jakby nigdy nikt nie interweniował w ich kształt i lubię je dużo bardziej niż przed operacją. Gdybym miała drugi raz przechodzić to samo, nie zawahałabym się.

Zmniejszenie biustu bez operacji - czy jest to możliwe?

Czy zmniejszenie biustu jest możliwe bez operacji? W tej kwestii nie powinniśmy być naiwni. O ile u pań, które noszą rozmiary D, E, F, pomóc mogą niektóre ćwiczenia gimnastyczne, o tyle w przypadku właścicielek większych piersi, nie jest to możliwe. 

Zobacz odzież sportową!

Jednak jak podkreślają specjaliści, decyzja o zmniejszeniu biustu nie może być podjęta pochopnie. Na naszym ciele po zabiegu pozostaną widoczne blizny. Poza tym ryzyko powikłań jest duże. Przypomina się o tym zwłaszcza młodym kobietom, które nie urodziły jeszcze dzieci. Operacja zmniejszenia biustu może odebrać im możliwość karmienia piersią.

Masz duży biust i cierpisz z tego powodu? Czekamy na komentarze i listy: kobieta@gazeta.pl. Autorki najciekawszych listów nagrodzimy książką.

Zobacz także:

Więcej o: