Najdłuższe zaćmienie Księżyca - kiedy i jak długo potrwa? Kolejnego takiego już nie doczekamy

Najdłuższe zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce w piątek 27 lipca i potrwa... prawie dwie godziny! W tym czasie złoto-blada powierzchnia Księżyca zmieni się na kolor czerwony. Zjawisko to nazywamy "krwawym Księżycem". Kolejne tego typu zaćmienie dopiero za 105 lat.

Najdłuższe zaćmienie Księżyca 27 lipca 2018

W najbliższy piątek, 27 lipca, będziemy świadkami niezwykłego zjawiska. Czeka nas całkowite zaćmienie Księżyca, które zbiegnie się z tzw. apogeum, czyli momentem, gdy jest on najbardziej oddalony od Ziemi.

Najdłuższe zaćmienie Księżyca będzie trwać bardzo długo, a dokładnie 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund.

Perseidy, całkowite zaćmienie księżyca i niezwykłe zbliżenia planet. Te zjawiska czekają nas w drugiej połowie 2018 roku

Najdłuższe zaćmienie Księżyca 27 lipca 2018 - najdłuższym w XXI wieku

Warto wspomnieć, że zaćmienie 27 lipca będzie najdłuższym i jedynym takim w XXI wieku. Następne będzie miało miejsce dopiero za 105 lat, czyli w 2123 roku. Mało prawdopodobne więc jest, że ktokolwiek z nas doczeka tego momentu. Dlatego tym bardziej warto wybrać się w piątek 27 lipca w miejsce, gdzie można zobaczyć zaćmienie Księżyca. Taka okazja raczej się już nie powtórzy.

Najdłuższe zaćmienie Księżyca - kiedy i gdzie obserwować?

Zjawisko zaćmienia będzie można obserwować od godziny 21:30. Aby móc w pełni cieszyć się niecodziennym zjawiskiem i zobaczyć całkowite zaćmienie Księżyca warto wybrać dobry punkt obserwacyjny.

Zaćmienie Księżyca najlepiej oglądać mając dobry widok na południowo-wschodni horyzont.

Do wspólnego oglądania wyjątkowego zaćmienia zachęca m.in.;

  • Centrum Nauki Kopernik w Warszawie,
  • Miasto Szczecin, gdzie zaćmienie będzie podziwiane na Wałach Chrobrego
  • Astrobaza w Radomiu
  • Wirtualna Akademia Astronomii w Opolu

Najdłuższe zaćmienie Księżyca 2018

Do zaćmienia dochodzi, gdy Ziemia znajduje się między swoim satelitą, a Słońcem. Księżyc musi być wówczas w pełni. Cień naszej planety zasłania w takim ułożeniu tarczę Księżyca. Zjawisko jest zauważalne we wszystkich miejscach, gdzie Księżyc znajduje się nad horyzontem.

Zaćmienie Księżyca 2018. Czy "krwawy Księżyc" - to zwiastun końca świata?

Z "krwawym Księżycem" poza wyjątkowym widokiem wiąże się również przekonanie, że zwiastuje on... koniec świata. Według duchownych ewangelickich Marka Biltza i John Hagee'a na drugi dzień po najdłuższym zaćmieniu Księżyca, 28 lipca 2018 roku rozpocznie się zapowiadana w Biblii Apokalipsa. Swoje przewidywania duchowni nazwali nawet "Proroctwem krwawego Księżyca".

To cię zainteresuje:

Najdłuższe całkowite zaćmienie księżyca to nie wszystko. Ciekawy czas dla obserwatorów nieba

Kosmiczne dziewczyny. Kobiety, bez których nie byłoby podróży w przestrzeń pozaziemską

Więcej o: