Jak zaprosić kogoś na wesele? A jak odmówić pójścia? Podpowiadamy

Jak zaprosić kogoś na wesele? To bardzo ważny element przygotowań do tej uroczystości. O czym powinni pamiętać państwo młodzi? Przypominamy o najważniejszych kwestiach związanych z zapraszaniem gości.

Jak zaprosić kogoś na wesele?

Pierwszym krokiem jest sporządzenie listy gości. Na tym etapie powinniśmy ustalić, kogo zapraszamy tylko na ślub, a kogo także na wesele. Na wszelki wypadek warto także przygotować rezerwową listę gości. Przyda się, gdy któraś zaproszonych osób, nie będzie mogła pojawić się na uroczystości.

Następnym krokiem jest przygotowanie zaproszeń ślubnych. Opinie o firmach zajmujących się ich przygotowaniem znajdziemy na forach internetowych. W tej kwestii możemy poradzić się także znajomych, którzy ślub i wesele mają już za sobą. 

Zazwyczaj na stronach firm przygotowujących zaproszenia znajdziemy życzenia dla gości, które powinny znaleźć się na zaproszeniach. Jeśli jednak mamy własny pomysł, możemy zlecić także taką wersję.

Co powinno zawierać zaproszenie?

  • nazwiska i imiona młodej pary
  • data uroczystości
  • miejsce i godzina ślubu
  • dla części gości: miejsce i godzina wesela
  • prośba o potwierdzenie obecności

Jak zaprosić na wesele - wskazówki 

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Gości na wesele zapraszamy najpóźniej miesiąc przed uroczystością. Najlepszy czas to trzy-cztery miesiące przed weselem.
  • Najbliższą rodzinę, rodziców chrzestnych i przyjaciół należy zaprosić osobiście. Wcześniej musimy umówić się z nimi na termin naszej wizyty.
  • Pozostałych gości możemy zaprosić telefonicznie. Lepiej odbierane są jednak bezpośrednie spotkania niż rozmowy telefoniczne.

Zastanawiasz się "ile na wesele"? Nie chcesz kompromitacji? Podpowiadamy, ile się daje na wesele do koperty >>

Jak zaprosić dziewczynę lub chłopaka na wesele?

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest spotkanie we dwoje i szczera propozycja. Jeśli osoba nie jest w stanie nam w tym momencie dać odpowiedzi, ustalmy także, do kiedy możemy czekać na informację.

Jak odmówić pójścia na wesele jako osoba towarzysząca?

W tej sytuacji nie powinniśmy czekać zbyt długo, aby zapraszająca osoba mogła znaleźć kogoś na nasze zastępstwo. Jeśli więc wiemy, że na imprezę iść nie możemy, poinformujmy o tym jak najszybciej.

Jak odmówić przyjścia na wesele parze młodej?

O naszej nieobecności młodą parę powinniśmy poinformować jak najszybciej. Dzięki temu będą mogli oni zaprosić kogoś z listy rezerwowej gości. Jeśli łączą nas bliskie relacje, umówmy się na kawę lub obiad, aby na spokojnie wyjaśnić powód naszej nieobecności na weselu.

Wesele - jak przetrwać samemu?

Wesele w pojedynkę często okazuje się trudnym doświadczeniem. Wiele osób wręcz rezygnuje z imprezy, by uniknąć niezręcznych pytań cioć i wujków dotyczących braku partnera. Nie powinniśmy jednak zapominać, że nawet w pojedynkę można dobrze się bawić.

Co więc robić, gdy ktoś zada nam niezręczne pytanie? Z reguły zaleca się spokojne i sympatyczne odpowiedzi. Najlepiej odpowiadać zwięźle i na temat (np. na pytanie "kiedy znajdziesz męża?" odpowiedz: "kiedy przyjdzie pora").

Jak zapraszać na wesele rodziny patchworkowe, żeby nie urazić trzeciej żony wujka i córki konkubenta ciotki? >>

Więcej o: