Od połowy lipca do 19 sierpnia nad Polską będziecie mogli doświadczyć i zobaczyć na żywo, jak wygląda spadający deszcz meteorów. W tym czasie wyjątkowo aktywny będzie rój Akwarydów (jeden z trzech rojów meteorów związanych z kometą Halleya). Każdej nocy przy bezchmurnym niebie można będzie zaobserwować od kilku do kilkudziesięciu "spadających gwiazd". Najlepiej widać je z miejsc zaciemnionych, oddalonych od źródeł światła - np. na polanie pogrążonego we śnie pola namiotowego gdzieś w oddalonym od cywilizacji lesie.
Najbardziej zaciemnione miejsca w Polsce to:
To właśnie 28 lipca aktywność Akwarydów będzie największa - przewiduje się nawet 20 meteorów na godzinę. Najwięcej przetnie niebo na półtorej godziny przed wschodem Słońca, przy delikatnie rozświetlonym niebie. Do obserwacji nie trzeba używać specjalistycznego sprzętu, a spadające gwiazdy dają się fotografować zwykłym aparatem komórkowym.
27 lipca przygotujcie się na jeszcze jedno spektakularne wydarzenie, czyli najdłuższe od 100 lat całkowite zaćmienie Księżyca. Potrwa ono jedną godzinę 42 minuty i 57 sekund. Maksymalnej fazy zaćmienia należy oczekiwać o 22:22, ale pierwsze obserwacje możecie zacząć już o 21:30.
W sierpniu przygotujcie się z kolei na prawdziwy deszcz spadających gwiazd. Z niedzieli 12 sierpnia na poniedziałek 13 sierpnia między 22:00 a 10:00 fani astronomii będą mogli zauważyć aż 110 zdarzeń na 1 godzinę obserwacji, co daje 110 spadających gwiazd na 1 godzinę. Przy takim natężeniu na pewno dostrzeżecie swoją spadającą gwiazdę.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Najdłuższe zaćmienie Księżyca - kiedy i jak długo potrwa? Kolejnego takiego już nie doczekamy
Fazy Księżyca i ich wpływ na nasze samopoczucie. Kiedy się odchudzać, rozmawiać na ważne tematy i kłaść do operacji?