Kapsaicyna - odpowiedzialna za ostry smak chili - to skuteczny sposób na otyłość? Badania już to potwierdzają

Kapsaicyna może okazać się skuteczną bronią w walce z otyłością i nadwagą. Póki co, naukowcy sprawdzili jej działanie na myszach.

Kapsaicyna skuteczna na otyłość

Kapsaicyna to związek chemiczny, który nie tylko odpowiada o ostry smak papryczki chili. Kapsaicyna przyczynia się również do poprawy i wzmocnienia metabolizmu, dzięki czemu pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów.

Potwierdzają to badania przeprowadzone na myszach przez zespół badaczy z University of Wyoming School of Pharmacy w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy testowali na gryzoniach lek o nazwie Metabocin, oparty własnie na kapsaicynie.

Jak podkręcić metabolizm? Dietetyk radzi

Kapsaicyna lek skuteczny na otyłość

Kapsaicyna w postaci leku podawana gryzoniom, przyczyniła się do poprawy ich metabolizmu i osłabiała symptomy stłuszczania wątroby. Działo się tak pomimo wysokotłuszczowej diety, której poddane były gryzonie. Podawany myszom przez 8 miesięcy lek, był przez nie tolerowany i okazał się dla nich bezpieczny.

Kapsaicyna w diecie

Jednak, jak sugerują naukowcy, przyjmowanie dużych ilości kapsaicyny pod postacią pikantnych pokarmów podczas redukcji masy ciała, nie jest dobrym pomysłem. Powód? Większość tego związku chemicznego źle wchłania się w organizmie i nie wywołuje, aż tak pożądanych efektów. W tym celu naukowcy zmodyfikowali kapsaicynę w leku, aby ta lepiej się wchłaniała i przynosiła pożądane efekty.

Jednocześnie naukowcy z University of Wyoming School of Pharmacy podkreślają, że w walce z otyłością najważniejsza jest odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne. Nie wiadomo, kiedy lek pojawi się w aptekach. 

Kapsaicyna - sposób na odchudzanie

Niektóre badania naukowe przypisują kapsaicynie oraz innym przyprawom korzennym właściwości odchudzające. Zdaniem badaczy kapsaicyna zawarta np. w papryce bardzo szybko rozgrzewa, dzięki czemu organizm zmuszony jest do spalania dodatkowych kalorii. Pod jej wpływem metabolizm zwiększa się o ok. 10 proc. Dodatkowo, ta należąca do alkaloidów substancja znacznie zmniejsza uczucie głodu. W podobny sposób działają również pieprz, kurkuma oraz imbir.

To cię zainteresuje:

Kapsaicyna, ogień prosto z natury

Więcej o:
Komentarze (4)
Kapsaicyna - odpowiedzialna za ostry smak chili - to skuteczny sposób na otyłość? Badania już to potwierdzają
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Marek

  Oceniono 1 raz 1

  Czy ja wiem, osobiście pożeram papryczki chilli jak cukierki (człowiek się z czasem przyzwyczaja) a mimo to mam brzuch.

 • Gość: gosciu

  Oceniono 2 razy 0

  Naukowcy z czegośtam nie mogą powiedzieć, że jedzenie papryki również jest dobre, bo papryki nie da się opatentować na 20 lat. A tak, wystarczy nic nie znacząca operacja i można kośić kase na tabletkach dla idiotów.

 • Vazquez Qqrun

  Oceniono 2 razy 0

  Będzie PIEKLO. Dwa razy; jak wejdzie i jak wyjdzie. Ogniste krety nadciągają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX