Klimatyzacja: czy jest zdrowa, komu szkodzi, a komu służy?

Czy klimatyzacja jest korzystna, czy szkodliwa dla zdrowia? W upalne dni daje nam wytchnienie, ale może też być przyczyną wielu problemów zdrowotnych: rozwoju alergii, problemów skórnych, chorób górnych dróg oddechowych, czy okulistycznych.

Klimatyzacja: czy jest zdrowa?

Z klimatyzacją, od której wynalezienia minęło już ponad sto lat, mamy dziś do czynienia już praktycznie wszędzie. Któż z nas nie lubi przyjemnego chłodu w pracy, samochodzie, kinie, restauracji? Bez klimatyzacji, miliony ludzi na całym świecie nie wyobrażają sobie już życia. Szczególnie, kiedy na zewnątrz panuje taki upał, jak doskwierające nam obecnie temperatury w Polsce.

Klimatyzacja, chociaż znacząco przyczyniła się do poprawy warunków leczenia, może też okazać się wrogiem dla naszego zdrowia i samopoczucia. Chodzi pw. o skoki temperatur i związany z nimi szok termiczny.

Czy od klimatyzacji można się pochorować? [NaZdrowie]

Klimatyzacja - czy jest bezpieczna?

Klimatyzatory to często siedlisko bakterii, wirusów i grzybów. Całkowite usunięcie mikrobów jest niestety bardzo trudne. Na szczęście nowoczesne klimatyzatory "uzbrojone" są w w filtry, które skutecznie zatrzymują bakterie, zarodniki grzybów itp. Problem pojawia się wtedy, kiedy filtry są niesprawne.

Klimatyzacja - kto powinien uważać?

Problemy ze zdrowiem, związane z klimatyzacją mogą wynikając nie tylko z jej złego stanu technicznego. To także kwestia indywidualna każdego z nas i podatności na choroby.

Osoby, które mają słabą odporność, są alergikami, mają problemy z krtanią, często chorują na anginę, a lekkie zawianie powoduje u nich przeziębienie, są szczególnie narażone na działanie klimatyzacji.

Klimatyzacja - konsekwencje

Przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia. Jakie są najczęstsze?

  • zespół suchego oka - zwany też syndromem oka biurowego. Jedną z przyczyn zespołu suchego oka jest przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Objawy to uczucie pieczenia, zaczerwienienie i ból oczu, nadwrażliwość na światło i uczucie piasku w oczach,
  • suchość śluzówek, co w konsekwencji może prowadzić do nieżytów górnych dróg oddechowych,
  • zbyt niska temperatura sprzyja rozwojowi przeziębienia i infekcji górnych dróg oddechowych,
  • wysuszona skóra,
  • alergia

Jakie jest najlepsze rozwiązanie na problemy zdrowotne, za które odpowiada klimatyzacja? Jej wyłączenie. Ale wiemy jak trudne jest to w "tropikalnych" wręcz temperaturach. 

To cię zainteresuje:

Jak przeżyć w polskim pociągu latem, gdy panuje upał i nie ma klimatyzacji? Praktyczne rady

Klimatyzacja wrogiem wzroku? Tak, ale problem nie dotyczy wszystkich

Więcej o: