Wiek metaboliczny Chodakowskiej wynosi 12 lat, a Siwiec 16. Jak go obliczyć? I czy da się go obniżyć?

Wiek metaboliczny to coś, czym w ostatnich latach lubią chwalić się gwiazdy. Jak się go oblicza i na czym polega jego badanie? W jaki sposób możemy wpłynąć na swój wiek metaboliczny?

Wiek metaboliczny - modny wśród gwiazd

Wiek metaboliczny jest dla nas zazwyczaj czymś zaskakującym. Nagle okazuje się, że osoba, która skończyła już trzydzieści lub czterdzieści lat, jest... nastolatką. Swego czasu głośno było o Natalii Siwiec, która chwaliła się, że jej wiek metaboliczny wynosi 16 lat. - Jestem w takim samym wieku mentalnym - mówiła wówczas celebrytka.

Natalia Siwiec w momencie wykonania badania w 2015 roku miała 31 lat. Jeszcze większą sensacją był ujawniony w 2018 roku wiek metaboliczny 36-letniej Ewy Chodakowskiej. Trenerka zdradziła, że wynosi on zaledwie... 12 lat! 

Jakim cudem ciało może mieć 12 lub 16 lat, skoro osoba jest już sporo starsza? Okazuje się, że stoi za tym przede wszystkim sposób odżywiania.

Co to jest wiek metaboliczny i jak go wyliczyć?

Wiek metaboliczny to całokształt reakcji chemicznych  w organizmie i powiązanych z nimi przemian energii. Obliczamy go w trakcie badania wykonywanego na analizatorze składu ciała. Badanie sprawdza m.in.:

  • Czy organizm składa się z właściwych proporcji (tkanka tłuszczowa, mięśniowa, otłuszczenie organów)?
  • Czy organizm jest dobrze nawodniony?
  • Jaką wartość ma podstawowa przemiana materii?

Tego typu parametry służą do obliczenia tempa naszego metabolizmu. Im szybszy metabolizm, tym niższy jest wiek metaboliczny. 

Jak obniżyć wiek metaboliczny?

Jeśli zależy nam na obniżeniu wieku metabolicznego, powinniśmy przede wszystkim zmienić nasze nawyki żywieniowe. Osoby, które nie lubią diet, mogą spróbować wprowadzić do swojego życia kilka zdrowych zasad:

  • Ostatni posiłek jedz trzy godziny przed snem.
  • Zamiast dwóch dużych posiłków w ciągu dnia, zjedz pięć mniejszych. 
  • Postaraj się wprowadzić nawyk jedzenia śniadania.
  • Zastąp soki i napoje gazowane wodą.
  • Unikaj słodyczy. Jeśli jednak nie umiesz z nich całkowicie zrezygnować, postaraj się jeść je w godzinach przedpołudniowych. Dzięki temu spalisz je w dalszej części dnia.

Wiek metaboliczny - więcej sposobów na jego obniżenie poznasz TUTAJ >>

Zobacz także:

Więcej o: