Perseidy 2018: gdzie, kiedy i jak oglądać "spadające gwiazdy"? Warunki do obserwacji najkorzystniejsze od lat!

Perseidy 2018 jak co roku będzie można śledzić na początku drugiej dekady sierpnia. W tym roku warunki do obserwacji meteorów są wyjątkowo korzystne. Gdzie, kiedy i jak obserwować "spadające gwiazdy", by zobaczyć najwięcej?

Perseidy 2018 - kiedy obserwować maksimum?

Jak co roku w sierpniu, kierując wzrok na nocne niebo, będziemy mogli zaobserwować niesamowite zjawisko - noc "spadających gwiazd". Według prognoz Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), Perseidy 2018 najlepiej oglądać w nocy z 12 na 13 sierpnia. Od godziny 22.00 do 10.00 rano następnego dnia przypada bowiem maksimum ich aktywności. W naszym kraju najlepiej widoczne będą zatem od mniej więcej 22.00 do wschodu słońca.

Tym razem nam się poszczęściło, ponieważ warunki do obserwacji meteorów będą wyjątkowo korzystne. Okazuje się bowiem, że maksimum aktywności Perseidów przypada w tym roku w noc bezksiężycową, tuż po sierpniowym nowiu, czyli wtedy, kiedy niebo będzie najciemniejsze. Wskaźnik ZHR (zenitalna liczba godzinna), czyli ilość meteorów, jaką będzie można zaobserwować w ciągu godziny, szacowany jest na około 110.

Nagranie, przedstawiające Perseidy, zarejestrowane w 2016 roku w Bareket Observatory, możecie obejrzeć poniżej.

Perseidy - nagranie z Bareket Observatory

Perseidy 2018 - gdzie będą najlepiej widoczne?

Jeśli chodzi o sierpniowe "spadające gwiazdy", ponownie nam się poszczęściło. Najlepsze warunki do obserwacji deszczu meteorów panują bowiem na półkuli północnej. Natomiast ludzie z południowych rejonów globu, spragnieni widoku Perseidów, będą się musieli obejść smakiem.

Deszcz meteorów najlepiej oglądać na łonie natury. Miasta są nocą zbyt jasno oświetlone, by można było w pełni podziwiać to niezwykłe zjawisko. Żeby obserwować Perseidy 2018, warto wybrać się w miejsce oddalone od dużych skupisk ludzkich. Dobrze też, jeśli będziemy mieć możliwość objąć wzrokiem jak największy kawałek nieba.

Perseidy 2018. Co to takiego?

Perseidy to - obok styczniowych Kwadrantydów i grudniowych Geminidów - jeden z najaktywniejszych rojów meteorytów, nazywanych przez nas potocznie "spadającymi gwiazdami". Jak podaje Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, ich aktywność wahała się w ostatnich latach w granicach  60-180 meteorów na godzinę.

Perseidy to "dzieci" komety 109P/Swift-Tuttle, która przelatuje w pobliżu naszego Słońca raz na 133 lat. Trafiając w jego okolice, nieco się roztapia (te topiące się fragmenty, to ogon komety, który możemy zaobserwować gołym okiem), pozostawiając za sobą obłok pyłu. Ziemia, krążąc po swojej orbicie, co roku (mniej więcej o tej samej porze) trafia w ten obłok, a drobiny, przedostają się do naszej atmosfery. Te drobinki, to właśnie Perseidy.

Niedawno pisaliśmy wam również o innym ciekawym zjawisku - deszczu Akwarydów (więcej na ten temat: Noc spadających gwiazd 2018: deszcz Akwarydów 28 lipca).

Czytaj również:

Astronomiczne lato 2018 już trwa. Jakie zjawiska na niebie będzie można zaobserwować?

Więcej o: