Arnika: właściwości i zastosowanie. Zmniejszy obrzęki, złagodzi bóle i zlikwiduje wypryski

Podwyższa ciśnienie krwi, powoduje lepsze ukrwienie kończyn i mózgu, wywołuje skurcze macicy, działa żółciopędnie, doskonale wspomaga leczenie siniaków. Arnika ma tyle zastosowań, że prawie przez to nie wyginęła!

Arnika jest rośliną należących do rodziny astrowatych, do której należy około 30 gatunków roślin. Większość z nich występuje na terenie Ameryki Północnej, tylko dwa gatunki pochodzą z Eurazji. We florze Polski występuje jeden gatunek, a jest to Arnica montana L- czyli Arnika Górska. Rośnie naturalnie na terenach górskich i podgórskich. Najliczniej występuje w Sudetach i na Pojezierzu Mazurskim.

Własności lecznicze arniki znane były już od bardzo dawna. Wprowadzenie w XVIII wieku arniki górskiej do aptek spowodowało wzrost jej popularności wśród zielarzy i aptekarzy. Prawdopodobnie niekontrolowany zbiór przyczynił się do jej przetrzebienia i zagrożenia. W konsekwencji wzięto ją pod ścisłą ochronę. Obecnie surowiec zielarski pochodzi z upraw.

Arnika górska lub Pomornik

Arnika górska, jest również nazywana kupalnikiem górskim, a przez naszych dziadków określana była jako pomornik. Jest zaklasyfikowana jako roślina trująca, więc należy uważać przy samodzielnych próbach korzystania z jej leczniczych właściwości. 

Jak rozpoznać arnikę? Wyrastająca z krótkiego kłącza zielona, owłosiona i prosta łodyga osiąga 20-60 cm wysokości. Na szczycie łodygi 1-5 koszyczków kwiatowych. Kwiaty są pachnące i miłe dla oka - całe żółte z licznymi długimi płatkami o średnicy około 2 cm. Liście arnika ma gładkie lub ząbkowane, zebrane w rozetę i wydłużone, dość grube, bez ogonków, trochę lepkie.

Arnika: zastosowanie w leczeniu

Preparaty z Helenaliną zawartą w arnice likwidują obrzęki i siniaki - pobudzają krążenie krwi, a tym samym rozpraszają nagromadzone płyny z uszkodzonych tkanek. Przy skręceniu, stłuczeniu, zwichnięciu czy choćby w przypadku zakwasów arnika szybko przyniesie ulgę.

Poza działaniem przeciwzapalnym, usprawniającym krążenie i uszczelniającym naczynia krwionośne ekstrakt z arniki ma też właściwości rozgrzewające i przeciwbólowe. Dlatego jest to wyjątkowo cenny składnik rozmaitych preparatów przeznaczonych do leczenia urazów, stłuczeń i kontuzji.

Właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze arniki, głównie zawartych w niej helenaliny i flawonoidów, wykorzystywane są w preparatach stomatologicznych, m.in. w płynach do płukania ust. Pomagają leczyć zapalenie dziąseł oraz owrzodzenia dziąseł oraz jamy ustnej. Są też skutecznym środkiem na afty.

Preparaty z arniką doskonale sprawdzą się również wtedy, gdy w wyniku działania zimna lub gorąca doszło do urazów mniej głębokich. Poprawa krążenia w drobnych naczyniach krwionośnych oraz bakteriostatyczne i bakteriobójcze właściwości arniki przyczyniają się do szybszego gojenia się i regeneracji uszkodzonych tkanek.

Arnika dobra dla skóry

Ekstrakt z arniki to też idealny dodatek do kosmetyków przeznaczonych do cery tłustej, łojotokowej, z wypryskami. Karotenoidy w nim zawarte są prekursorami witaminy A i silnymi przeciwutleniaczami – doskonale sprawdzają się w leczeniu trądziku. Tymol i kwas chlorogenowy mają zaś właściwości dezynfekujące, radzą sobie nie tylko z bakteriami i wirusami, ale także z grzybami.

Lekkiego naparu lub odwaru z arniki można używać zamiast toniku do przecierania skóry, a także do płukania włosów, jeśli szybko się przetłuszczają.

W kosmetykach do cery naczynkowej wykorzystuje się z kolei to, że ekstrakty arniki łatwo przenikają przez naskórek i docierają do włosowatych naczynek krwionośnych, powodując ich obkurczenie i wzmacniając ich ścianki. 

Ostrożnie z arniką

Ta roślina-cud nie jest jednak całkowicie bezpieczne. Substancje czynne z arniki, zażywane w dostępnych w aptekach preparatach silnie działają na układ krążenia i przewód pokarmowy. Mogą podnosić ciśnienie tętnicze, zaburzać pracę serca, podrażniać żołądek, powodować bóle brzucha, wymioty.

Substancje czynne arniki są niebezpieczne zwłaszcza dla osób ze schorzeniami serca i po przebytym zawale, a także cierpiących na chorobę wrzodową. Olejki eteryczne wywołują podrażnienia skóry.

Dlatego stosowanie preparatów z arniki, a nawet zwykłych naparów z tego zioła, trzeba wcześniej uzgodnić z lekarzem.

Więcej o: