Dieta intuicyjna: na czym polega "Mindful" jedzenie? To nie wyrzeczenia, a styl życia

Dieta intuicyjna to właściwie nie dieta rozumiana jako wyrzeczenia i liczenie każdej kalorii, a sposób na życie w zgodzie ze swoim ciałem i umysłem. Dieta intuicyjna: to realne, czy utopia?

Dlaczego powinna Cię zainteresować dieta intuicyjna

Dieta intuicyjna, czyli Mindful, to pewnego rodzaju ideał, do którego każdy dąży lub przynajmniej powinien. Założenia nie są skomplikowane, bo zmierzamy w niej do jedzenia wszystkiego na co mamy ochotę i, co bardzo ważne-  bez wyrzutów sumienia.

Każdy wie, albo chociaż przeczuwa, że posiłek powinien być przyjemnością, chwilą relaksu, takim małym świętem w ciągu dnia. Właśnie przeczucia w diecie intuicyjnej są bardzo ważne, a nie jest łatwo wsłuchać się w siebie jeżeli jemy w zgiełku i pośpiechu dokładając do tego wyrzuty sumienia spowodowane przekroczeniem zadanej sobie liczby kalorii.

28 dni do "sześciopaka" i sportowej sylwetki? Przetestowałyśmy słynny program BIKINI BODY

Dieta intuicyjna to kwestia wyrobienia nawyków?

Nasze ciała często są zestresowane. W pośpiechu często sięgamy po jedzenie wysoko przetworzone, które nie sprawia nam już radości. Humor poprawiamy sobie słodyczami, które chwilę po zjedzeniu wywołują tylko wyrzuty sumienia. Jeżeli potem zmuszamy się do ograniczeń w jedzeniu i nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości energii, to nasz organizm próbuje się bronić.

To prowadzi do zaburzeń metabolizmu. Dostajemy sygnały zwane „zachciankami”, poddajemy się im, co powoduje poczucie winy i kolejne restrykcje. Tak koło się zamyka, a nam zdarzają się "efekty jojo", które dodatkowo utrwalają w nas złe nawyki.

Dieta intuicyjna, to nie dieta na którą przechodzimy na jakiś czas, tylko do osiągnięcia konkretnego celu. To seria nawyków, które wyrabiamy w sobie i które powoli zmieniają nasze podejście do jedzenia, powoli odstresowują nasze ciała i bardzo powoli regulują sygnały o naszych potrzebach.

Mindfulness: wsłuchaj się w ciało, reaguj na sygnały pozytywne i negatywne

Wyrobienie nawyków do których zachęca dieta intuicyjna nie jest najłatwiejsze na świecie, ale może okazać się opłacalne:

  • Jedz w spokoju - to pomoże Ci pomyśleć o tym co jesz i jakie uczucia lub odczucia temu towarzyszą. Łatwiej będzie rozpoznać czy jeszcze zaspokajasz głód, czy zagłuszasz coś innego.
  • Sprawdź jak reagujesz na konkretne składniki posiłków - sprawdzaj po czym czujesz się źle, a po czym dobrze.
  • Nie odmawiaj sobie niczego- wszystko jest dla ludzi i o ile Twoja intuicja Ci podpowiada, że tego właśnie potrzebujesz, na talerzu może wylądować też coś drastycznie niezdrowego i bez wyrzutów sumienia możesz to zjeść.
  • Jedz regularnie - może to pomóc wyregulować organizm i nauczyć się rozpoznawać głód.

Czy dieta intuicyjna to rzeczywiście ideał?

Założenia diety intuicyjnej, a właściwie stylu życia jaki proponuje, wyglądają rozsądnie i zachęcająco. Spójnie wygląda sugestia, że nie służą zdrowiu częste zmiany sposobu odżywiania lub drastyczne ograniczenia. Stres nie służy nikomu i niczemu. Poznawanie swojego organizmu i reagowanie na własne potrzeby też trudno uznać za coś niepotrzebnego.

Powstaje jednak pytanie, czy jest możliwe żeby zmienić swój tryb życia lub podjąć ryzyko podjęcia takiej decyzji, czy nasz organizm zawsze dobrze nam podpowiada i czy jesteśmy w stanie to ocenić?

Więcej o: