Sieć dyskontów Lidl poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży swoich produktów. To krojone pomidory w puszce dwóch marek - "Freshona" krojone pomidory sort bazylia i "Italiamo" krojone pomidory sort bazylia. Problem dotyczy konkretnych partii - obie mają datę minimalnej trwałości 31.12.2020 i numery serii L327NDB 6A-31/12/2020 SI LB 224.
Jak przyczynę wycofania pomidorów w puszce Lidl podaje zanieczyszczenie w postaci "plastikowego ciała obcego" - innymi słowy w puszkach mogą się znajdować fragmenty plastiku, których pochodzenia sieć nie wyjaśnia.
Nie wiadomo też, czy wszystkie produkty z wycofywanej partii są zanieczyszczone. Sieć w oficjalnym komunikacie informuje tylko o takiej możliwości ("Powodem wycofania z obrotu jest możliwość wystąpienia w produkcie zanieczyszczenia w postaci plastikowego ciała obcego").
Jednak z uwagi na ryzyko zranienia się w trakcie jedzenia odłamkami z plastiku, firma postanowiła przestrzec przed ich wykorzystywaniem do gotowania ("Ze względu na możliwość zranienia podczas konsumpcji klienci powinni zastosować się do zalecenia zwrotu produktu i zrezygnować z jego spożywania").
Ze względu na ochronę konsumentów reakcja firmy Lidl Polska była natychmiastowa i produkt wycofano z obrotu. Produkt można zwrócić we wszystkich sklepach Lidl. Klient zwracający produkt otrzyma zwrot pieniędzy. Dotyczy to także zwrotów bez okazania paragonu.
Równocześnie sieć dyskontów poinformowała o tym, że potencjalne zagrożenie dotyczy wyłącznie produktów wymienionych w oficjalnym komunikacie, a więc krojonych pomidorów w puszce dwóch marek o konkretnym numerze partii i dacie przydatności. Puszki "Freshona" krojone pomidory sort bazylia i "Italiamo" krojone pomidory sort bazylia, które mają inne oznaczenie serii, są w pełni zdatne do spożycia i bezpieczne (sieć dodaje również, że "inne produkty sprzedawane przez Lidl Polska, a w szczególności inne produkty marek «Freshona» i «Italiamo» nie podlegają wycofaniu".).
To nie pierwszy raz, kiedy Lidl wycofuje część swoich produktów ze sprzedaży w Polsce. Ostatnio (pod koniec lipca) taką samą decyzję podjął odnośnie do całej partii papryki, w której kontrola wykazała przekroczenie dopuszczalnego poziomu etefonu (ethephonu, czyli związku chemicznego stosowanego w rolnictwie do regulacji wzrostu roślin i przyspieszania dojrzewania warzyw i owoców).
Zobacz też: