Woda różana powstaje w procesie destylacji wodnej płatków róży. Można ją łatwo zrobić w domu. Potrzebne będą płatki róży (mogą być suszone), dwa pojemniki szklane zamykane, sitko, woda destylowana. Płatki włóż do słoika, zalej gorąca woda (nie wrzątkiem), zamknij słoik odstaw do ostygnięcia. Następnie przecedź płatki do drugiego naczynia. Wodę różaną należy przechowywać w lodówce, w zamkniętym naczyniu.
Przy zakupie wody w drogeriach warto zwrócić uwagę na jej skład – powinna zawierać te dwa składniki.
Stosowana jest w kosmetyce i w kuchni już od starożytności – wtedy w krajach arabskich. Od kilkuset lat zdobyła popularność na całym świecie. Dlaczego?
Woda różana działa kojąco, więc zalecana jest dla osób z cerą trądzikową. Doskonale nawilża cerę, jest antyoksydantem, spowalnia proces powstawania zmarszczek, wzmacnia naczynka, oczyszcza i poprawia napięcie skóry. Ma pH zbliżone do naturalnego dla naszej skóry. Zawiera olejki eteryczne - które poza przyjemnym zapachem - poprawiają nasze samopoczucie.
Wszystkie te pozytywne właściwości woda zawdzięcza składnikom:
Woda różana znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w kosmetyce, m.in. w tonikach, które można stosować bez względu na rodzaj cery. Różany tonik nadaje skórze jędrności i elastyczności, poprzez stymulowanie włókien kolagenu - dlatego wodę różaną znajdziemy w kosmetykach przeciwzmarszczkowych oraz do cery dojrzałej.
Wodą różaną można spryskiwać twarz nawet kilka razy dziennie - dzięki temu będzie bardziej rozświetlona. Wykorzystuje się ją również w produkcji kosmetyków do włosów. Nie tylko odżywiają skórę głowy, ale również wzmacniają cebulki włosów.
Dzięki właściwościom kojącym wody różanej, dodaje się ją również do naturalnych past do zębów. Można z niej przygotowywać okłady na powieki – wtedy złagodzi podrażnienia oczu. Polecamy też dodać jej do kąpieli – podziała nie tylko przeciwzapalnie, ale również kojąco na nerwy.
Przede wszystkim świetnie się sprawdza jako dodatek do deserów – jej aromat jest delikatny, ale wyraźny. Można ją pić samą lub dodawać do herbaty. Na wschodzie jest nierozłącznym elementem najróżniejszych potraw.
W drogeriach internetowych można kupić 250 ml za około 10 zł – jeszcze raz zwracam uwagę, że warto sprawdzić skład wody różanej (naturalnie powinna zawierać tylko wodę i płatki róż).