W tym dniu najważniejsza jest para młoda. To dla panny młodej zarezerwowane są sukienki w jasnych kolorach. Nie powinniśmy więc wybierać kreacji w odcieniach bieli i beżu. Sukienki mogą mieć jasne elementy, biel może być tłem np. dla kwiatów czy kropek, ale nie powinna dominować.
Szukając sukienek na ślub i wesele zrezygnujmy także z tych w ciemnych barwach. Chodzi tu głównie o czerń, która - choć klasyczna i elegancka - kojarzona jest ze smutkiem i czasem żałoby. A ślub to w końcu radosna uroczystość.
Tu podstawą jest czerń. Zastąpić może ją ciemny granat lub brąz (jednak muszą to być naprawdę ciemne odcienie, wpadające w czerń). Jeśli nie mamy takiej sukienki, możemy postawić na tzw. strój galowy - ciemną spódnicę lub spodnie i białą koszulę. Powinniśmy także pamiętać, aby strój nie był wyzywający, zrezygnujmy z długości mini i głębokich dekoltów.
Tu nie ma jednej, konkretnej zasady. Warto jednak wybierać ubrania stonowane, które nie są workami pokutnymi, ale też nie odsłaniają zbyt wiele. Pamiętajmy o tym, szczególnie jeśli wybieramy się do kościoła.
Jeśli w miejscu twojej pracy obowiązuje dress code, na pewno wiesz także, na które kolory stawiać. Przeważnie jest to czerń lub granat, ale w niektóre firmy mają swoje flagowe barwy.
Nawet, jeśli w miejscu twojej pracy nie ma dress code'u, nie wybieraj sukienek w ostrych kolorach. Głębokie czerwienie, neonowe barwy zostaw na imprezę.
Informacje o kolorach, których powinniśmy unikać w danej sytuacji, to niepisane zasady, o których po prostu "się wie". Niektóre z nich znajdują się w zbiorach savoir-vivre, o innych mówili nam bliscy. Wiele z nich ewoluowało przez lata, nie przykłada się do nich też takiej wagi jak kiedyś. Niemniej w dobrym tonie jest pamiętanie o tych zasadach, chociażby dlatego, aby nie sprawić komuś przykrości.
"Kolor ma znaczenie", więc jeśli chcemy wyglądać zgodnie z tradycyjnym stylem obowiązującym w danej kulturze musimy się tego po prostu nauczyć. My kojarzymy czerń z żałobą, a w Chinach symbolizuje radość. Z kolei biel jest tam łączona ze smutkiem i nieszczęściem, w naszej kulturze to symbol dobra, czystości.
Dylemat towarzyszący przygotowaniom stroju na ważną uroczystość może przerodzić się w ciężki czas (dla wszystkich członków rodziny...). Znamy dobrze wędrówki po sklepach w poszukiwaniu tej najodpowiedniejszej kreacji. Niewątpliwie członkowie rodziny przydają się w wyborze stroju, szczególnie ci starsi, którzy pamiętają jeszcze nauki swoich przodków.
Kolor stroju to komunikat dla otoczenia. Po pierwsze dajemy do zrozumienia, że wiemy na jakie wydarzenie przybyliśmy. Wyrażamy swoje zainteresowanie i szacunek dla innych - gospodarzy i pozostałych gości.
Po drugie kolor uwidacznia emocje. Wiedza o oddziaływaniu kolorów na inne osoby ma duże znaczenie - strój, który ubieramy na konkretną okazję może pomóc nam nawiązać kontakt z innymi ludźmi. Możemy dzięki niemu włączyć się w klimat otoczenia, nawet jeśli odczuwamy odmienne uczucia.
W przypadku gdy odczuwamy stres przed imprezą jest dobra wiadomość: kolory sukienek to też komunikat dla nas. Odpowiednio dobrany strój może poprawić nasz humor i zachęcić do podjęcia inicjatywy.
Natura to idealny nauczyciel. Tradycja ubioru ukształtowała się przede wszystkim dzięki jej wskazówkom. Ciepło i słońce budzi do życia. Ożywiona natura latem to paleta barw, z której możemy korzystać nieograniczenie, szczególnie gdy szukamy stroju na tak wesołe okazje jak ślub czy chrzest.
Tradycja w naszej kulturze nakazuje wybierać na smutne okazje stroje w ciemnych kolorach. Czerń wbrew pozorom nie jest do końca ponurym kolorem. Symbolizuje siłę i dyskrecję, które w ciężkich chwilach pomagają nam uspokoić rozżalone serce.
Może cię również zainteresować: