Kolory sukienek: czego nie włożymy na ślub, a czego na pogrzeb?

Kolory sukienek to coś do czego powinniśmy przywiązywać wagę. Chociaż może nam się wydawać to bez znaczenia, są okoliczności w których pewne kreacje nie pasują.

Kolory sukienek na ślub i wesele

W tym dniu najważniejsza jest para młoda. To dla panny młodej zarezerwowane są sukienki w jasnych kolorach. Nie powinniśmy więc wybierać kreacji w odcieniach bieli i beżu. Sukienki mogą mieć jasne elementy, biel może być tłem np. dla kwiatów czy kropek, ale nie powinna dominować.

Szukając sukienek na ślub i wesele zrezygnujmy także z tych w ciemnych barwach. Chodzi tu głównie o czerń, która - choć klasyczna i elegancka - kojarzona jest ze smutkiem i czasem żałoby. A ślub to w końcu radosna uroczystość.

Jakie kolory sukienek na pogrzeb

Tu podstawą jest czerń. Zastąpić może ją ciemny granat lub brąz (jednak muszą to być naprawdę ciemne odcienie, wpadające w czerń). Jeśli nie mamy takiej sukienki, możemy postawić na tzw. strój galowy - ciemną spódnicę lub spodnie i białą koszulę. Powinniśmy także pamiętać, aby strój nie był wyzywający, zrezygnujmy z długości mini i głębokich dekoltów.

Kolory sukienek na uroczystości rodzinne

Tu nie ma jednej, konkretnej zasady. Warto jednak wybierać ubrania stonowane, które nie są workami pokutnymi, ale też nie odsłaniają zbyt wiele. Pamiętajmy o tym, szczególnie jeśli wybieramy się do kościoła.

Dress code w pracy: kolory sukienek mają znaczenie

Jeśli w miejscu twojej pracy obowiązuje dress code, na pewno wiesz także, na które kolory stawiać. Przeważnie jest to czerń lub granat, ale w niektóre firmy mają swoje flagowe barwy.

Nawet, jeśli w miejscu twojej pracy nie ma dress code'u, nie wybieraj sukienek w ostrych kolorach. Głębokie czerwienie, neonowe barwy zostaw na imprezę.

Informacje o kolorach, których powinniśmy unikać w danej sytuacji, to niepisane zasady, o których po prostu "się wie". Niektóre z nich znajdują się w zbiorach savoir-vivre, o innych mówili nam bliscy. Wiele z nich ewoluowało przez lata, nie przykłada się do nich też takiej wagi jak kiedyś. Niemniej w dobrym tonie jest pamiętanie o tych zasadach, chociażby dlatego, aby nie sprawić komuś przykrości.

Kolory sukienek i strojów mają różne znaczenie w różnych kulturach

"Kolor ma znaczenie", więc jeśli chcemy wyglądać zgodnie z tradycyjnym stylem obowiązującym w danej kulturze musimy się tego po prostu nauczyć. My kojarzymy czerń z żałobą, a w Chinach symbolizuje radość. Z kolei biel jest tam łączona ze smutkiem i nieszczęściem, w naszej kulturze to symbol dobra, czystości.

Dylemat towarzyszący przygotowaniom stroju na ważną uroczystość może przerodzić się w ciężki czas (dla wszystkich członków rodziny...). Znamy dobrze wędrówki po sklepach w poszukiwaniu tej najodpowiedniejszej kreacji. Niewątpliwie członkowie rodziny przydają się w wyborze stroju, szczególnie ci starsi, którzy pamiętają jeszcze nauki swoich przodków.

Kolor stroju mówi o naszych emocjach

Kolor stroju to komunikat dla otoczenia. Po pierwsze dajemy do zrozumienia, że wiemy na jakie wydarzenie przybyliśmy. Wyrażamy swoje zainteresowanie i szacunek dla innych - gospodarzy i pozostałych gości.

Po drugie kolor uwidacznia emocje. Wiedza o oddziaływaniu kolorów na inne osoby ma duże znaczenie - strój, który ubieramy na konkretną okazję może pomóc nam nawiązać kontakt z innymi ludźmi. Możemy dzięki niemu włączyć się w klimat otoczenia, nawet jeśli odczuwamy odmienne uczucia.

W przypadku gdy odczuwamy stres przed imprezą jest dobra wiadomość: kolory sukienek to też komunikat dla nas. Odpowiednio dobrany strój może poprawić nasz humor i zachęcić do podjęcia inicjatywy.

Znaczenie barw: kolory wiosny i lata

Natura to idealny nauczyciel. Tradycja ubioru ukształtowała się przede wszystkim dzięki jej wskazówkom. Ciepło i słońce budzi do życia. Ożywiona natura latem to paleta barw, z której możemy korzystać nieograniczenie, szczególnie gdy szukamy stroju na tak wesołe okazje jak ślub czy chrzest.

  • Czerwień to najgorętszy kolor o energetycznym działaniu. W sukience o tym kolorze będziemy uosobieniem witalności i żaru, które wywołają reakcję każdego kto na nas spojrzy. Zestawiając czerwień z różem lub pomarańczowym wzmocnimy jej moc
  • Błękit chłodzi i orzeźwia. Sukienka w tym kolorze wywoła emocje, ale - przeciwnie do czerwonego - obniżające ciśnienie. Optymizm jaki wywołuje kolor niebieski to odpowiedź na otwartość, zaufanie i inteligencję, które symbolizuje
  • Zielona sukienka to znak dobrego nastroju i relaksu. Im ciemniejsza tym - tradycyjnie - większa zamożność osoby, która ma na sobie strój w tym kolorze
  • Żółty kolor reprezentuje młodość, radość i kreatywność. Sukienka w tym kolorze przyciągnie uwagę, lecz może szybko męczyć oczy

Punk i moda. Kto wprowadził niepokorny ubiór na salony?

Kolory sukienek: czerń

Tradycja w naszej kulturze nakazuje wybierać na smutne okazje stroje w ciemnych kolorach. Czerń wbrew pozorom nie jest do końca ponurym kolorem. Symbolizuje siłę i dyskrecję, które w ciężkich chwilach pomagają nam uspokoić rozżalone serce.

Może cię również zainteresować:

Więcej o: