Dopiero co prałeś ręcznik, a już brzydko pachnie? Jest na to prosta rada. Użyj octu

Wiedzieliście, że ocet idealnie sprawdza się nie tylko w kuchni, ale również i w łazience? Jest skutecznym sposobem na szybkie odświeżenie ręczników, a dodatkowo zapewnia im lepszą chłonność i miękkość.

Jeśli po praniu ręcznik niemal natychmiast nabiera nieprzyjemnego zapachu, nie trzeba od razu znów wrzucać go do pralki. Zamiast tego można wykorzystać prosty, tani i domowy sposób na to, aby ręcznik dłużej zachował świeżość, a przy okazji był też bardziej chłonny i miękki.

Wystarczy jeden produkt, który praktycznie każdy ma w swojej kuchni. To czysty, biały ocet. By odświeżyć za jego pomocą ręcznik, wystarczy płukanie w misce z wodą z dodatkiem roztworu - jedna szklanka (250 ml) w zupełności wystarczy. Następnie należy rozwiesić ręcznik i pozostawić go do całkowitego wyschnięcia.

Zamiast czekać, aż potraktowany octową płukanką ręcznik wyschnie, można również wyrobić sobie nawyk dodawania octu do każdego standardowego prania ręczników w pralce. Wystarczy wlać jego jedną miarkę (np. od proszku czy płynu) do szufladki na płyn do płukania. Ważne, żeby prać je w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza.

Boisz się, że ręcznik zachowa niezbyt przyjemny zapach octu po płukaniu albo praniu? Nic bardziej mylnego. Jego charakterystyczny zapach znika całkowicie po wysuszeniu ręcznika.

Dlaczego to działa?

Ocet zawiera kwas octowy, który skutecznie neutralizuje bakterie i zgromadzoną między włóknami wilgoć, a tym samym brzydki zapach. Dodatkowo doskonale zmiękcza tkaniny, ponieważ oczyszcza je ze sztucznych środków piorących i płynów do płukania (a te nadają ręcznikom sztywność i szorstkość oraz zmniejszają ich chłonność).

Największe atuty octu? Jest skuteczny, a przy tym naturalny i przyjazny dla środowiska. Do tego kosztuje najwyżej kilka złotych i jest prosty w użyciu.

A może macie jakieś inne sposoby na szybkie odświeżenie ręczników? Podzielcie się nimi w komentarzach.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Zobacz też:

Więcej o: