Duńskie studentki architektury, Johanne Holm-Jensen i Mia Behrens, zostały zaproszone przez Ikea do eksperymentalnego laboratorium sieci pod nazwą SPACE10. Kobiety spędziły tam sześć miesięcy, a owocem ich pracy jest projekt i budowa prototypu mikrodomu.
Architektki zaprojektowały i zbudowały go (w duńskim mieście Stevns) przy pomocy zaledwie jednej maszyny produkcyjnej (tzw. frezarki CNC, którą dysponuje wiele firm, więc nie jest to trudno dostępne narzędzie) i przy użyciu tylko jednego materiału - sklejki. Na stronie Building Blocks, która poświęcona jest projektowi, czytamy, że studentki wykorzystały najtańszą tego typu frezarkę dostępną na rynku.
Najważniejszymi założeniami przy projektowaniu domu był jego niski koszt, możliwość dopasowania i zaadaptowania w różnych miejscach oraz nienaruszanie równowagi ekologicznej.
Mikrodom, który stworzyły studentki, ma 49 metrów kwadratowych i kosztuje osiem tysięcy euro (materiały), czyli w przeliczeniu ok. 34 278 złotych (według kursu euro 4,28 z dnia 17 września 2018). Postawienie takiego domu jest więc tańsze niż kupienie mieszkania. Ponadto ma charakter modułowy, co oznacza, że można go rozbudowywać według własnych potrzeb, a także przewozić w częściach.
Mikrodom jest tani, ekologiczny i można przewozić go w częściach Niklas Adrian Vindelev / CC BY 4.0 / building-blocks.io/
- Zmontowanie poszczególnych elementów ze sobą jest tak proste, jak skręcenie mebli z Ikea - stwierdziły Johanne i Mia.
Twórcy mikrodomu podkreślają, że na razie jest to prototyp, który wciąż jest dopracowywany. Wśród największych wyzwań wymieniają zapewnienie konstrukcji trwałości przez długi czas. Dunki zwróciły też uwagę na wilgotny klimat, w którym dom został zbudowany. - Aby uchronić sklejkę przed wypaczeniem z powodu deszczu, na wszystkie zewnętrzne części domu została nałożona smoła. Mamy nadzieję, że dzięki temu będzie trwalszy - piszą, ale zaznaczają, że nie jest to ostateczne rozwiązanie.
Projekt mikrodomu został udostępniony na zasadzie open source, czyli otwartego źródła na stronie na stronie building-blocks.io. Oznacza to, że każdy może go pobrać, dzielić się nim i modyfikować wedle uznania.
Architektki mają nadzieję, że tego typu konstrukcje, po odpowiednim dopracowaniu, będą miały zastosowanie na całym świecie, a ich zaletą ma być to, że będzie można wyprodukować je lokalnie.
Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ