Jaką masz osobowość? Naukowcy przeanalizowali ponad 1,5 mln ankiet i wyszczególnili cztery główne typy

Osobowość to zespół cech, które wpływają na to, jak reagujemy na wszystko, co nas otacza. Według nowych badań istnieją cztery główne zespoły takich cech. Określają one typy osobowości, do których można przyporządkować większość ludzi.

Typy osobowości próbujemy wyodrębnić od czasów Hipokratesa. Niestety, próby ich naukowego określenia nie zawsze kończyły się powodzeniem, a wyniki uzyskiwane w jednej grupie osób badanych nie zawsze udawało się powtórzyć w grupie kolejnej.

Niedawno próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie "Jaką masz osobowość?" podjęli jednak naukowcy z Northwestern University i zdają się pewni swojego sukcesu. Raport z przeprowadzonych przez nich badań pojawił się ostatnio na łamach "Nature Human Behaviour".

Oto zaskakujący test opisujący twoją osobowość i twoje relacje z bliskimi

Od 44 do 300 pytań

Naukowcy dokonali analizy ponad półtora miliona ankiet, które przeprowadzili za pośrednictwem internetu wśród ludzi z całego świata. Badani wypełniali jeden z czterech dostępnych kwestionariuszy zawierających od 44 do 300 pytań.

W każdym z kwestionariuszy sprawdzano, jak bardzo nasilone jest u danej osoby pięć podstawowych cech osobowości (badacze określali ich "poziom"): neurotyzm (tendencja do częstego odczuwania negatywnych emocji), ekstrawersja (tendencja do bycia towarzyskim), otwartość (tendencja do doceniania nowości), ugodowość (tendencja do zgadzania się i współpracy) oraz sumienność (tendencja do bycia ostrożnym i przestrzegania zasad).

Zobacz również:

Jaką masz osobowość?

Początkowe analizy ujawniły 16 głównych grup cech osobowości, które - po wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń - naukowcy zredukowali do czterech głównych typów osobowości. - Kolejne dane, które do nas spływały, pasowały do tego podziału za bardzo, by mógł to być przypadek - powiedział William Revelle, profesor psychologii z Northwestern University i jeden z autorów badania.

Jakie typy osobowości wyszczególniono?

Typ średni/przeciętny (z ang. average) - dominują w nim wysokie poziomy neurotyczności i ekstrawersji, a za to cechuje go równocześnie niski poziom otwartości. Jest to według badaczy najbardziej rozpowszechniony typ osobowości.

Typ ostrożny/zdystansowany (z ang. reserved) - jest stabilny emocjonalnie, ale nie otwarty lub neurotyczny. Osoby, u których wyszczególniono ten typ osobowości, nie są wyjątkowo ekstrawertyczne, ale są za to, w pewnym stopniu, zgodne i sumienne.

Typ "wzór do naśladowania" (z ang. role model) - osoby z tym typem osobowości cechują się niskim poziomem neurotyczności i wysokimi poziomami wszystkich innych cech. Są dobrymi liderami, niezawodnymi i otwartymi na nowe pomysły.

Typ egocentryczny (z ang. self-centered) - to osoby, które mają bardzo wysoki poziom ekstrawersji, ale plasują się poniżej średniej w otwartości, ugodowości oraz sumienności.

Co ciekawe, zdaniem autorów badania, natężenie cech osobowości nie jest stałe, tylko zmienia się w czasie naszego życia. Na przykład starsi ludzie są mniej neurotyczni, ale bardziej sumienni niż na przykład osoby poniżej 20. roku życia.

Jesteście w stanie na podstawie opisu przyporządkować się do któreś z czterech grup? A może uważacie, że jakiekolwiek "segregowanie" ludzkich osobowości nie ma sensu, bo każdy jest inny? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (25)
Jaką masz osobowość? Naukowcy przeanalizowali ponad 1,5 mln ankiet i wyszczególnili cztery główne typy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • hilux_ie

  Oceniono 44 razy 42

  Ja sobie ostatnio zrobiłem test jakim chlebem jestem. Wyszło że pszennym, od tego czasu o wiele lepiej rozumiem siebie i świat wokół. :O

 • antykonformista

  Oceniono 24 razy 22

  Problem z ekstrawersją jest dziś taki, że nie jest on naturalny, tylko napompowany przez social media jak i wymagania szkoły, pracy i rodziny. Ludzie dziś udają ekstrawertyków tak samo, jak udają zadowolonych, szczęśliwych, wesołych. To z kolei rodzi problemy natury psychicznej, także te zagrażające życiu.

  Jeśli pytania były skonstruowane tak, że nie wyłapują odczuć i zgodności działań z przekonaniami, a tylko same działania jako takie, to można sobie wsadzić je w trzy litery. A polskie cztery.

  I czym jest niski poziom neurtotyczności? Ja, jeśli chodzi o głupoty, mam go bardzo wysoki. Ale im problem ważniejszy, tym spokojniejszym jestem. Do którego typu byłbym zakwalifikowany (MBTI robi ze mnie lidera ;)?

 • ojciec_belzebub

  Oceniono 9 razy 5

  Mam na imię (fu)Jarek. Mam 69 lat. Jestem (chyba) mężczyzną, nie lubię kobiet, nie piję alkoholu, tłumię i wypieram potrzeby seksualne, tzn. sublimuję je w "walkę za ojczyznę". Razem z kolegą Antonim. Nie mam konta w banku, prawa jazdy, gotówki, komputera. Kocham lampy naftowe, mole w szafie, naftalinę i próchnicę zębów. Jak każde dziecko boję się dentysty.
  Nienawidzę internetu (co to za czynne szatany są?). Odzież kupuje mi pani Joanna, która zastępuje mi mamę. Pani Joanna także pierze moje ubrania.
  Stoję na czele partii, do której członków dobieram wg skaz na życiorysie i poziomu kompetencji (im mniejsze, tym lepsze). Faktycznie kieruję państwem i 38 mln obywateli.
  Tak na koniec, volens nolens, przez swoje obsesje i niezaspokojony nałóg władzy zamordowałem 96 osób, włącznie z bratem Ablem... znaczy Lechem. No ch*j... Tu mi nie wyszło... Przyznaję.
  Acha, korzystam z ochrony osobistej 24/7. Takie tam urojenia, że ktoś mnie chce zabić. A przecież to ja zabijam, wy nooby.
  Analyze this...

 • wentyl77

  Oceniono 5 razy 5

  Powstaje pytanie o cechę taką jak otwartość. Z mojego doświadczenia wiem, że ekstrawertyzm niekoniecznie oznacza otwartość - rozumianą jako otwarcie się na drugiego człowieka, a może być tylko prostą potrzebą kontaktu. Np. znam osobę, która nie napije się, jeśli obok nie ma towarzysza, ale niekoniecznie postrzegam to jako ekstrawersję.
  Co w ogóle oznacza otwartość? Czy np. jeśli preferuję rozmowę face to face, a nie przepadam za dzwonieniem - to jest to już introwersja, czy nie?
  Wiem tylko, że ogólnie my jako Polacy mamy problem z otwartością i słabo tolerujemy ludzi nie tylko innej cywilizacji, ale innego sposobu bycia - a to już rodzi problem z przyporządkowaniem do grupy "normalsów", do której pewnie chętnie byśmy się zaliczyli.

 • obrazony2x

  Oceniono 3 razy 3

  Szkoda że nie zredukowali typów osobowości do jednego ;) Byłoby by jeszcze łatwiej segregować :)

 • mgz

  Oceniono 6 razy 2

  ja mam typ piaty: fajny

 • Gość: Francuz

  Oceniono 2 razy 2

  Hmmm... Nie pasuję do żadnej kategorii, jestem pasywnie agresywny, chyba, że najbardziej do przeciętnej.

 • tullianum

  Oceniono 2 razy 2

  Tylko dlaczego moja osobowosc tj. niskie pierwsze 4 i wysoki ostatni wymyka sie z jakiejkolwiek klasyfikacji?

 • Gość: szczęśliwyemeryt

  Oceniono 1 raz 1

  Mam ooo, jakie wysokie ego! I jestem marzycielem. Rośliny pną się po ścianach, więc rodziny nie kocham:(. Drabina też jest oparta o ścianę i sięga sufitu - ambicja mnie zżera. Koń jest biały i biegnie po łące bez siodła- może powinienem się rozwieść? Burza - no, problemy zawsze jakieś są, ale niespecjalnie duże, choć burza tuż tuż. I pomyśleć, że jestem od 45 lat szczęśliwie żonaty, kocham liczne wnuki, hoduję róże i byłem zwykłym pracownikiem budżetówki nigdy nie aspirującym do wysokich stanowisk.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX