Typy osobowości próbujemy wyodrębnić od czasów Hipokratesa. Niestety, próby ich naukowego określenia nie zawsze kończyły się powodzeniem, a wyniki uzyskiwane w jednej grupie osób badanych nie zawsze udawało się powtórzyć w grupie kolejnej.
Niedawno próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie "Jaką masz osobowość?" podjęli jednak naukowcy z Northwestern University i zdają się pewni swojego sukcesu. Raport z przeprowadzonych przez nich badań pojawił się ostatnio na łamach "Nature Human Behaviour".
Naukowcy dokonali analizy ponad półtora miliona ankiet, które przeprowadzili za pośrednictwem internetu wśród ludzi z całego świata. Badani wypełniali jeden z czterech dostępnych kwestionariuszy zawierających od 44 do 300 pytań.
W każdym z kwestionariuszy sprawdzano, jak bardzo nasilone jest u danej osoby pięć podstawowych cech osobowości (badacze określali ich "poziom"): neurotyzm (tendencja do częstego odczuwania negatywnych emocji), ekstrawersja (tendencja do bycia towarzyskim), otwartość (tendencja do doceniania nowości), ugodowość (tendencja do zgadzania się i współpracy) oraz sumienność (tendencja do bycia ostrożnym i przestrzegania zasad).
Zobacz również:
Początkowe analizy ujawniły 16 głównych grup cech osobowości, które - po wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń - naukowcy zredukowali do czterech głównych typów osobowości. - Kolejne dane, które do nas spływały, pasowały do tego podziału za bardzo, by mógł to być przypadek - powiedział William Revelle, profesor psychologii z Northwestern University i jeden z autorów badania.
Jakie typy osobowości wyszczególniono?
Typ średni/przeciętny (z ang. average) - dominują w nim wysokie poziomy neurotyczności i ekstrawersji, a za to cechuje go równocześnie niski poziom otwartości. Jest to według badaczy najbardziej rozpowszechniony typ osobowości.
Typ ostrożny/zdystansowany (z ang. reserved) - jest stabilny emocjonalnie, ale nie otwarty lub neurotyczny. Osoby, u których wyszczególniono ten typ osobowości, nie są wyjątkowo ekstrawertyczne, ale są za to, w pewnym stopniu, zgodne i sumienne.
Typ "wzór do naśladowania" (z ang. role model) - osoby z tym typem osobowości cechują się niskim poziomem neurotyczności i wysokimi poziomami wszystkich innych cech. Są dobrymi liderami, niezawodnymi i otwartymi na nowe pomysły.
Typ egocentryczny (z ang. self-centered) - to osoby, które mają bardzo wysoki poziom ekstrawersji, ale plasują się poniżej średniej w otwartości, ugodowości oraz sumienności.
Co ciekawe, zdaniem autorów badania, natężenie cech osobowości nie jest stałe, tylko zmienia się w czasie naszego życia. Na przykład starsi ludzie są mniej neurotyczni, ale bardziej sumienni niż na przykład osoby poniżej 20. roku życia.
Jesteście w stanie na podstawie opisu przyporządkować się do któreś z czterech grup? A może uważacie, że jakiekolwiek "segregowanie" ludzkich osobowości nie ma sensu, bo każdy jest inny? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach.
Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ