Jaką masz osobowość? Naukowcy przeanalizowali ponad 1,5 mln ankiet i wyszczególnili cztery główne typy

Osobowość to zespół cech, które wpływają na to, jak reagujemy na wszystko, co nas otacza. Według nowych badań istnieją cztery główne zespoły takich cech. Określają one typy osobowości, do których można przyporządkować większość ludzi.

Typy osobowości próbujemy wyodrębnić od czasów Hipokratesa. Niestety, próby ich naukowego określenia nie zawsze kończyły się powodzeniem, a wyniki uzyskiwane w jednej grupie osób badanych nie zawsze udawało się powtórzyć w grupie kolejnej.

Niedawno próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie "Jaką masz osobowość?" podjęli jednak naukowcy z Northwestern University i zdają się pewni swojego sukcesu. Raport z przeprowadzonych przez nich badań pojawił się ostatnio na łamach "Nature Human Behaviour".

Oto zaskakujący test opisujący twoją osobowość i twoje relacje z bliskimi

Od 44 do 300 pytań

Naukowcy dokonali analizy ponad półtora miliona ankiet, które przeprowadzili za pośrednictwem internetu wśród ludzi z całego świata. Badani wypełniali jeden z czterech dostępnych kwestionariuszy zawierających od 44 do 300 pytań.

W każdym z kwestionariuszy sprawdzano, jak bardzo nasilone jest u danej osoby pięć podstawowych cech osobowości (badacze określali ich "poziom"): neurotyzm (tendencja do częstego odczuwania negatywnych emocji), ekstrawersja (tendencja do bycia towarzyskim), otwartość (tendencja do doceniania nowości), ugodowość (tendencja do zgadzania się i współpracy) oraz sumienność (tendencja do bycia ostrożnym i przestrzegania zasad).

Zobacz również:

Jaką masz osobowość?

Początkowe analizy ujawniły 16 głównych grup cech osobowości, które - po wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń - naukowcy zredukowali do czterech głównych typów osobowości. - Kolejne dane, które do nas spływały, pasowały do tego podziału za bardzo, by mógł to być przypadek - powiedział William Revelle, profesor psychologii z Northwestern University i jeden z autorów badania.

Jakie typy osobowości wyszczególniono?

Typ średni/przeciętny (z ang. average) - dominują w nim wysokie poziomy neurotyczności i ekstrawersji, a za to cechuje go równocześnie niski poziom otwartości. Jest to według badaczy najbardziej rozpowszechniony typ osobowości.

Typ ostrożny/zdystansowany (z ang. reserved) - jest stabilny emocjonalnie, ale nie otwarty lub neurotyczny. Osoby, u których wyszczególniono ten typ osobowości, nie są wyjątkowo ekstrawertyczne, ale są za to, w pewnym stopniu, zgodne i sumienne.

Typ "wzór do naśladowania" (z ang. role model) - osoby z tym typem osobowości cechują się niskim poziomem neurotyczności i wysokimi poziomami wszystkich innych cech. Są dobrymi liderami, niezawodnymi i otwartymi na nowe pomysły.

Typ egocentryczny (z ang. self-centered) - to osoby, które mają bardzo wysoki poziom ekstrawersji, ale plasują się poniżej średniej w otwartości, ugodowości oraz sumienności.

Co ciekawe, zdaniem autorów badania, natężenie cech osobowości nie jest stałe, tylko zmienia się w czasie naszego życia. Na przykład starsi ludzie są mniej neurotyczni, ale bardziej sumienni niż na przykład osoby poniżej 20. roku życia.

Jesteście w stanie na podstawie opisu przyporządkować się do któreś z czterech grup? A może uważacie, że jakiekolwiek "segregowanie" ludzkich osobowości nie ma sensu, bo każdy jest inny? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: