Dzień Chłopaka 2018: kiedy wypada w Polsce? A kiedy jest Dzień Mężczyzny?

Dzień Chłopaka w Polsce obchodzony jest w ostatnim dniu września - w 2018 roku to święto wypada w niedzielę. Wiele osób utożsamia Dzień Chłopaka z Dniem Mężczyzny, jednak są to dwie różne okazje. Co więcej, panowie świętują nie tylko wtedy!

Dzień Chłopaka w Polsce jest obchodzony 30 września i jest znany głównie wśród młodzieży, ale jego beneficjentami mogą czuć się wszyscy mężczyźni - bez względu na wiek.

Czy Dzień Chłopaka to coś innego niż Dzień Mężczyzn?

Obecnie w kalendarzu widnieje kilka dat, które zdają się być męską odpowiedzią na Dzień Kobiet, ale żadne z nich nie jest na razie uznane jednogłośnie za wiodące:

  • Dzień Chłopaka: 30 września
  • Dzień Mężczyzny: 10 marca (wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty) i 4 kwietnia (nie jest związane z tradycją kościoła katolickiego)
  • Międzynarodowy Dzień Mężczyzny: 19 listopada (tradycja zapoczątkowana przez ONZ w 1999 r.)

Intencja każdego z tych świąt wygląda tak samo, a jedyne co je różni, to patroni. Wydaje się, że Dzień Chłopaka ma największe szanse na sukces komercyjny, bo wewnętrzne dziecko każdego z nas chętniej przyjmuje prezenty, upominki i życzenia.

Dzień Chłopaka w Polsce i na świecie

Ciekawe jest to, że na całym świecie jest obchodzony Dzień Chłopaka lub Mężczyzny, a różnorodność dat jest tak duża, że ciężko wskazać, czy któraś z nich ma szansę zdominować masową kulturę.

Najstarszą tradycję tego święta mają Japończycy, którzy obchodzili Dzień Chłopca (Tango-no Sekku) już od szóstego wieku naszej ery, a po II wojnie światowej rozszerzyli to święto na wszystkie dzieci. Następni byli Rosjanie, dla których Dzień Armii Czerwonej nierozerwalnie łączy się z mężczyznami i to właśnie oni są obdarowywani drobnymi 23 lutego upominkami od wszystkich kobiet.

Jak używać zalotki? Grupa śmiałków próbuje odkryć przeznaczenie tego tajemniczego przedmiotu

Dzień Chłopaka: prezenty

A co kupić z okazji Dnia Chłopaka? Oczywiście najważniejsze jest to, kim jest obdarowywany. Chłopakom w podstawówce kupuje się najczęściej drobne upominki, urządzany jest klasowy poczęstunek lub wspólne wyjście do kina.

Jeśli ten dzień świętujemy z naszym chłopakiem, do wyboru mamy także wiele prezentów. Możemy dopasować podarunek do zainteresowań ukochanej osoby, wręczyć mu coś, co wiąże się z jego hobby lub coś, co jest mu aktualnie potrzebne. A uniwersalne prezenty? Wśród nich są m.in.:

  • kubek
  • T-shirt z zabawnym rysunkiem/nadrukiem
  • breloczek
  • karta podarunkowa do ulubionego sklepu
  • wspólne wyjście do kina/teatru/restauracji

Nie zapomnij o życzeniach

Nie tylko prezenty mają znaczenie, czasem bardziej liczy się pamięć i miłe słowo. Możesz wywołać uśmiech na twarzy składając życzenia na Dzień Chłopaka np. w formie "klepanki". Nawet się nie zorientujesz, że tak płynnie rymujesz.

Kiedy składacie życzenia? W jedno, wybrane święto, czy... we wszystkie?

Może cię też zainteresować:

Więcej o: