Zmiana czasu na zimowy 2018. Kiedy przesuwamy wskazówki, czy to ostatni raz?

Kiedy zmiana czasu na zimowy? W roku 2018 r. odbędzie się to w niedzielę 28 października. Zegarki cofniemy o godzinę, z trzeciej na drugą w nocy. Czas zimowy skończy się 31 marca 2019 r., również w niedzielę. Wiele wskazuje na to, że będzie to ostatni raz, kiedy mieszkańcy Unii Europejskiej będą w ten sposób przestawiać zegarki.

Zmiana czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni została po raz pierwszy wprowadzona w Polsce w czasach międzywojennych, na stałe jednak ta zasada zagościła u nas w 1983 r. Od tamtego czasu dwa razy w roku przestawiamy swoje zegarki o godzinę - w czasie zimowym do tyłu, w czasie letnim do przodu.

Zmiana czasu na zimowy - po co to robimy?

U podstaw idei zmiany czasu z letniego na zimowy leżały kwestie ekonomiczne - chodziło o oszczędność energii, przez maksymalne wykorzystanie światła słonecznego. Chodzi o to, by kiedy w czasie zimy doba staje się krótsza, ludzie wstawali i pracowali w godzinach, gdy operuje naturalne światło, i jak najmniej czasu spędzali przy świetle sztucznym.

Z pewnością ta koncepcja teoretycznie zgadza się również z naszymi biologicznymi uwarunkowaniami - człowiek lepiej funkcjonuje, jeśli ma kontakt ze światłem słonecznym. Im więcej, tym lepiej. Z drugiej strony każda taka zmiana czasu powoduje, że organizm jest rozregulowany I potrzebuje kilku, a nawet kilkunastu dni, by przystosować się do nowego cyklu.

Zmiana czasu na zimowy - kiedy i dlaczego chcemy z niej zrezygnować?

Po wprowadzeniu tej zasady okazało się, że to sztuczne “wydłużanie” i “skracanie” doby ma tak samo dużo plusów, jak i minusów. Niektóre sektory gospodarki zyskiwały na tej zmianie, inne traciły. W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa nie są już tak zależne od światła słonecznego, więc te argumenty za zmianami czasu tracą nieco na znaczeniu.

W Unii Europejskiej już od jakiegoś czasu trwa debata na temat zniesienia zmiany czasu. Przeprowadzono ankietę wśród obywateli i okazało się, że pomysł rezygnacji ze zmiany czasu ma zdecydowanie więcej zwolenników niż przeciwników (80 proc. Ankietowanych było za zniesieniem obowiązku zmiany czasu na zimowy). Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, ogłosił, że na terenie UE zmiana czasu zostanie zniesiona.

Z wiekiem czas przyśpiesza? Wcale nie. Naukowcy udowodnili, że doba ciągle się wydłuża, choć tego nie zauważamy

Na razie nie wiadomo dokładnie kiedy zostanie zniesiony obowiązek zmieniania czasu w krajach Unii Europejskiej. Procesy legislacyjne zajmą na pewno sporo czasu. Wiadomo, ze w tym roku będziemy jeszcze przestawiać zegarki i stanie się to 28 października, czyli w ostatnią niedzielę tego miesiąca.

Zniesienie zmiany czasu na zimowy - z czym się to wiąże?

Mimo że pomysł zniesienia obowiązku zmiany czasu na zimowy spotkał się z tak dużym poparciem mieszkańców UE, to jednak warto podkreślić, że wiązać się z tym będzie wiele różnego rodzaju konsekwencji. Np. władze UE zapowiedziały, że po zniesieniu zakazu państwa unijne będą musiały wybrać, czy na stałe decydują się na czas letni czy na zimowy. Jeśli wybierzemy czas letni, zimowe poranki będą jeszcze ciemniejsze I zimniejsze niż dotychczas. Jeśli wybierzemy czas zimowy, stracimy nieco długich letnich wieczorów.

Może cię także zainteresować

Więcej o: