Fotograf z Radomia wyróżniony przez Apple. Pokazał nowe oblicze polskich blokowisk. "Staram się zmieniać rzeczywistość"

- Staram się zmieniać rzeczywistość za pomocą koloru i odpowiedniej perspektywy - mówi Patryk Wikaliński. I, jak widać, robi to dobrze. Jego talent do robienia zdjęć doceniła firma Apple.

Apple w ramach swojej kampanii "Shot on iPhone" wyróżniło pochodzącego z Radomia fotografa, Patryka Wikalińskiego za oryginalne zdjęcia polskich blokowisk. Fotografie powstawały w różnych miastach na terenie całego kraju, ale w większości przedstawiają radomskie budynki.

Młody fotograf wybrał sobie niewątpliwie trudny i kontrowersyjny obiekt zainteresowań. Wygląd polskich blokowisk od lat jest krytykowany zarówno przez specjalistów, jak i "zwykłych" Polaków. Z jednej strony wielka płyta i szarość, z drugiej - próby jej zamaskowania natłokiem żywych kolorów, co zresztą przybrało już takie rozmiary, że zyskało nawet własne, niepochlebne określenie - pasteloza.

Tak zmieniła się Warszawa w ciągu 50 lat. Okolice Arkadii - nie do poznania [WIDEO]

Patryk Wikaliński spojrzał jednak na nie z zupełnie innej perspektywy. Jego minimalistyczne kadry sprawiają, że kolorowe bryły na fotografiach wyglądają niczym pop-artowe dzieła sztuki. Uwagę zwracają geometryczne układy okien oraz balkonów, pewna powtarzalność, swego rodzaju monotonia w kształtach, przeplatana jednocześnie pastelowymi kolorami, nadającymi całości dynamiki.

Prace polskiego fotografa mogą podziwiać sympatycy marki z całego świata. Firma Apple opublikowała bowiem na swoim Instagramie krótkie wideo, na którym znajdują się zdjęcia pastelowych bloków uchwyconych przez polskiego fotografa.

 

Co o swoim sukcesie mówi Patryk Wikaliński?

Skontaktowaliśmy się z wyróżnionym fotografem, który przyznał, że współpraca z firmą Apple to dla niego "niesamowite uczucie i jednocześnie szansa rozwoju". Mężczyzna jest dumny, że może trafić do szerszej publiczności ze swoimi pracami.

Znalezienie się w jednym gronie z najlepszymi fotografami mobilnymi na świecie to wydarzenie, które mnie ogromnie satysfakcjonuje oraz motywuje do dalszej pracy. Możliwość dotarcia ze swoimi pracami do ośmiu milionów użytkowników na całym świecie to dla mnie duże wyróżnienie i okazja do tworzenia więcej i więcej! Budujący jest też fakt, że Apple wyróżniło aż dziewięć moich zdjęć w krótkiej kolorowej animacji przedstawiającej pastelowe osiedla.

- powiedział Patryk Wikaliński, nie kryjąc przy tym swojej radości.

Już sam rygorystyczny proces wyboru fotografii przez Apple pokazuje skalę wyjątkowości i trudności, która jest stawiana przed fotografem.

- dodał.

Apple już od kilku lat prowadzi kampanię "Shot on iPhone", w ramach której prezentowane są najlepsze fotografie wykonane telefonami marki. Patryk Wikaliński to pierwszy Polak, który został w niej wyróżniony. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: