Nafta kosmetyczna - właściwości, przeznaczenie

Nafta kosmetyczna od pokoleń stosowana jako kuracja na włosy do dziś ma swoje zwolenniczki wśród kobiet dbających o swoje fryzury. Czy warto ją wypróbować?

Nafta kosmetyczna to inaczej olej parafinowy (paraffinum liquidum). Jest substancją chemiczną, którą otrzymuje się w procesie destylacji ropy naftowej lub smoły węgla brunatnego. To ciecz o żółtym kolorze i dość nieprzyjemnym zapachu.

Mimo specyficznego pochodzenia, nafta kosmetyczna to środek, który chroni i upiększa włosy. Jej działanie ogranicza się jednak tylko do zewnętrznej struktury włosów. Nafta jest substancją, która nie wnika w głąb włosa - zatrzymuje się na jego powierzchni, przez co nie odżywia go i nie regeneruje od wewnątrz. Mimo to, już nasze babki stosowały z powodzeniem naftę kosmetyczną do pielęgnacji swoich włosów, ponieważ pomagała im osiągać spektakularne efekty w bardzo krótkim czasie.

Nafta kosmetyczna na włosy – efekty stosowania

Czysta nafta kosmetyczna nie ma właściwości odżywczych, ale z dodatkiem oleju rycynowego wzmacnia i regeneruje włosy, a z wyciągiem z pokrzywy zwalcza łupież. Nafta kosmetyczna wymieszana z drożdżami, czy witaminą A i E wspomaga porost włosów.

Używanie czystej nafty kosmetycznej do pielęgnacji włosów sprawia że:

  • włosy są nawilżone,
  • bardziej elastyczne,
  • nie łamią się,
  • nie elektryzują,
  • łatwo się rozczesują i układają,
  • puszyste,
  • zwiększają objętość,
  • nabierają blasku.    

Nafta kosmetyczna na włosy - skutki uboczne

Stosując naftę kosmetyczną na włosy, należy się liczyć z działaniami niepożądanymi, szczególnie gdy używana jest za często lub w zbyt dużej ilości. Może podrażnić skórę głowy, przesuszyć włosy, a w przypadku włosów cienkich - nadmiernie je obciążyć. Dodatkowo stosowanie nafty nie daje długotrwałych efektów, ponieważ specyfik zmywa się przy każdym myciu głowy.

Jak stosować naftę kosmetyczną

Pielęgnacja włosów - niewielką ilość nafty kosmetycznej wcieramy w skórę głowy, a także rozprowadzamy po całej długości włosów. Po 10 minutach dokładnie spłukujemy włosy, a następnie myjemy – nawet kilkukrotnie, gdyż nie jest ona tak łatwo zmywalna.

Maseczka na włosy - trzy łyżeczki nafty mieszamy z żółtkiem i dwiema łyżkami oleju rycynowego, a następnie nakładamy na włosy na ok. 20 minut przed ich umyciem. Po tym czasie maseczkę dokładnie spłukujemy i myjemy głowę szamponem.

Zabieg na paznokcie - lekko podgrzewamy naftę kosmetyczną z dodatkiem soku z cytryny. Moczymy palce przez 10 minut, następnie dokładnie myjemy ręce, wycieramy i nakładamy krem do rąk lub oliwkę.

Nafta kosmetyczna sprawdza się również w walce z pasożytami głowy - wszami i wczesnym stadium ich rozwoju - gnidami. Zabieg jest dość łatwo wykonać: dokładnie wcieramy naftę w skórę głowy oraz włosy, zakładamy na głowę czepek i pozostawiamy okład na kilka godzin. Następnie wyczesujemy martwe wszy i dokładnie myjemy głowę. Nafta kosmetyczna jest bardzo skuteczna przy zwalczaniu tego typu problemów, a jej nieprzyjemny zapach potęguje to działanie.

Może cię też zainteresować:

Ocet jabłkowy - eliksir z kuchennej półki? Naturalny sposób na trądzik, blizny i łupież

Więcej o: