Najnowsze badania: Mężczyźni - mistrzowie wynoszenia śmieci, bohaterowie zlecania usług, herosi drobnych napraw

Na czym polega związek partnerski w Polsce? Wcale nie na współdzieleniu obowiązków domowych. Drugi etat od lat przewidziany jest dla kobiet i ten trend wraz upływem lat się nie zmienia.

Pracownia badawcza CBOS wróciła po pięciu latach przerwy do tematu podziału obowiązków domowych między kobiety i mężczyzn. Badania zrealizowane zostały na ogólnopolskich reprezentatywnych próbach losowych dorosłych mieszkańców kraju. Pytani respondenci (próba wyniosła 1066 osób) musieli mieć w gospodarstwie domowym co najmniej dwie dorosłe osoby.

Badacze zakładali, że po pięcioletniej przerwie można się będzie spodziewać zmian w zakresie wykonywania czynności domowych przez kobiety i mężczyzn, ale nie! Tegoroczne badanie przyniosło zaskakujące rezultaty - można było przeczytać w komentarzu do zamieszczonego przez CBOS postu.

Tabelka z badaniami dotyczącymi podziału obowiązkówTabelka z badaniami dotyczącymi podziału obowiązków Rys. CBOS

Z badań wynika, że „partnerski model rodziny” to w istocie praca zawodowa obojga partnerów, przy czym ta aktywność nie przekłada się na współdzielenie obowiązków w domu. Zadania "typowo kobiece" ciągle pozostają domeną kobiet. I wcale nie jest tak, że "typowo męskie” wykonują mężczyźni. Pary częściej zajmują się nimi wspólne lub wykonują je wymiennie.

Co więcej, zdecydowana większość obowiązków domowych spoczywa na barkach kobiety. Zadania, którym poświęcają się głównie mężczyźni, to wykonywanie drobnych napraw oraz zlecanie usług fachowcom.

W 2004 roku 69 procent respondentek prało, w 2019 roku zajmuje się tym 61 procent. Podobnie z prasowaniem: w 2004 roku dla 87 procent respondentek czynność ta była "obowiązkiem kobiety”, w 2018 roku jest "domeną” 81 procent z nich. Jak skomentowała post z wynikami badań CBOS jedna z internautek:

Ciągle słyszę teksty typu 'ugotowałam sobie', 'umyłam sobie okna', 'dostałam w prezencie patelnię elektryczną i komplet talerzy'. Jak pytam, czy z tych wszystkich talerzy sama będzie jadła, to nikt nie rozumie, o co mi chodzi.

A tu o prawdziwe partnerstwo chodzi. A z nim nam średnio idzie i są na to dowody w badaniach.

PS I tak, wiemy, że są rodziny w których "mężczyźni robią wszystko", "podział jest partnerski", "wskazania udziału mężczyzn w robieniu zakupów i ładowaniu zmywarki się polepszyły". Ale jednak wciąż niewiele się zmienia.

Więcej o: