Lekarka pisze sarkastyczny post: Ludzie zapomnieli, że ich dziecko może umrzeć z powodu choroby zakaźnej

Nina Harbuz
Mirosława Marciniak, lekarka rodzinna i pediatra z ponad 25 letnim stażem, opublikowała na Facebooku post, który kończył się słowami: " Nie musisz szczepić wszystkich swoich dzieci... zaszczep tylko te, które chcesz aby przeżyły".

Udostępniła pani na Facebooku zdjęcia rodzinnego grobu, w którym spoczywa troje dzieci. Kim były i dlaczego umarły?  

Mirosława Marciniak: W tej mogile leżą trzy dziewczynki, które zmarły w ciągu jednego miesiąca. Zosia żyła 8 lat, Michalina 6, a Adela 2. Zmarli też ich rodzice. Przeżyła jedynie trzyletnia Kazia, babcia mojego męża. Wszyscy zmarli na dur brzuszny, chorobę, o której dziś pacjenci nawet nie pamiętają i zarzucano mi pod postem, że na tę chorobę nikt już dziś nie choruje, że to były inne czasy, że być może rodzina cierpiała głód, co przyczyniło się do ich śmierci. Ale my, nie szczepiąc się, fundujemy sobie taki sam los jak moja rodzina z początku minionego wieku. Różnica jest taka, że oni nie mieli wyboru, my mamy i przypominam, że nie ma leku na odrę, który modyfikowałby przebieg tej choroby.

Na Mazowszu jest już ponad 20 zachorowań. To tempo powinno nas niepokoić?

Rzecz jasna nie możemy przy tej liczbie przypadków mówić o epidemii, ale jest to zauważalna, zwiększona liczba zachorowań. Osoby szybciej i łatwiej się przemieszczają, swobodnie przemieszczają granice, mają ze sobą łatwiejszy i częstszy kontakt, w tym dzieci w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Świat powinien mieć wspólną politykę w kwestii uodpornienia na choroby zakaźne. I tak było, a odkąd ludziom dano wybór, mam wrażenie, że ludzie zapomnieli, że ich dziecko może umrzeć z powodu choroby zakaźnej. Przychodzą do mojego gabinetu młode mamy i mówią, że nie mogą zaszczepić swojego dziecka, bo  jeszcze jest za małe i pytają, co mają w tej sytuacji zrobić, żeby uchronić swoje maleństwo. Odpowiadam im, żeby unikały osób, które odmówiły szczepień.

Ale jak niby miałyby to zrobić? Nikt nie ma wypisane na czole, czy się szczepił, czy nie.

Otóż to. W tej mojej odpowiedzi jest sarkazm, bo naprawdę nie wiem, co innego mogłabym im powiedzieć. W moim odczuciu, ludzie, którzy nie szczepią własnych dzieci są egoistami. Gdzieś coś wyczytali, usłyszeli, że szczepionka może szkodzić. I choć nikt tego nie udowodnił, to oni, na wszelki wypadek nie chcą chronić siebie, własnego potomstwa i ludzi, którzy ich otaczają.

"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka", cytując klasyka.

Dokładnie tak i myślę, że ludziom jest za dobrze. Świat wszedł w taką fazę, w której ludzie uważają, że medycyna, lekarze są w stanie wszystko leczyć, że jesteśmy niezniszczalni i to, co teraz obserwujemy, to szukanie problemów na własne życzenie. A ja bym chciała, żebyśmy uruchomili mózgi, zaczęli samodzielnie myśleć, czerpać wiedzę ze stron naukowych, od ludzi, którzy zawodowo zajmują się medycyną. 

Pani post pobudził kogoś do myślenia? 

Odzew rzeczywiście był duży i w większości spotkałam się z pozytywnymi komentarzami. Sporo było wpisów, w których ludzie przyznawali, że zaczynają się zastanawiać, czy śmiertelność z początku XX wieku na choroby, o których dawno zapomnieliśmy, nie wróci. I to mnie ucieszyło, bo tego właśnie chciałam, żeby ludzie zaczęli zastanawiać się, dokąd zmierzają. Inni deklarują, że doczytają informacje o szczepieniach i przemyślą jeszcze raz swoje decyzje. A wczoraj zdarzyła się dość zabawna sytuacja. Przyszła do mnie rodzina z dwuletnim dzieckiem, którego nie chcieli szczepić przeciwko odrze, śwince i różyczce. I co zrobili wczoraj? Zaszczepili się. 

Powiedzieli czemu zmienili zdanie?

Nie komentowali tego, a ja wolałam nie dopytywać, żeby przypadkiem nie zmienili zdania. 

Poczuła pani cichą, wewnętrzną satysfakcję?

Dziką nawet! Trochę się z tego śmieję, ale muszę przyznać, że jednak odczułam nieco satysfakcji. Pracuję w małej przychodni, w miejscowości Mordy koło Siedlec i nie mam tabunu pacjentów, jak to bywa w dużych ośrodkach. Dlatego też czuje się niezwykle zżyta z osobami, które się u mnie leczą i naprawdę bardzo mi na nich zależy. Pracuję w tym samym miejscu ponad 25 lat. Niektórych znam od dziecka, a teraz przyjmuję ich dzieci. I kiedy widzę, że ktoś czerpie wiedzę, nazwijmy to, partyzancką, z for internetowych, to jestem tym zrozpaczona, stąd we mnie tak duża radość, kiedy zmieniają zdanie i zaczynają dbać o swoje zdrowie, ale też o zdrowie całego społeczeństwa.  

Więcej o:
Komentarze (173)
Lekarka pisze sarkastyczny post: Ludzie zapomnieli, że ich dziecko może umrzeć z powodu choroby zakaźnej
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • saves

  Oceniono 114 razy 68

  Mordercy!!!! Jak mogą szczepić bezbronne dzieci!!! Przecież szczepionki powodują autyzm, haluksy, raka prostaty i ebolę. Dodatkowo zawarta w nich rtęć osadza się w stopach i trudniej przez to chodzić. Dzieci mogą nigdy nie zrobić kroku. Jak oni mogą???

 • gr_ub_y

  Oceniono 60 razy 56

  Teoria o szczepionkach jest tym samym co teoria o kulistości ziemi. Ziemia jest płaska, a nawet lekko wklęsła. Dowodem są buty, które ścierają się na piętach i palcach, a nigdy na środku.

 • polonests

  Oceniono 71 razy 53

  Antyszczepionkowcy to tacy sami durnie jak ci od płaskiej Ziemi. Nie docierają do nich fakty, dowody. Oni wiedzą lepiej i się wspólnie nakręcają na spiski naukowców, lekarzy, farmaceutów.

 • Gość: o ludzie !!!

  Oceniono 31 razy 29

  To mam pomysl na obowiazkowa lekture. Proponuje "Historie Medycyny" albo serie ksiazek Jurgena Thorwalda. Tak sie czasami zastanawiam, jak ludzie nie potrafia docenic madrzejszych. Miliony umarly na hiszpanke, wlasnie sto lat temu. Do dzisiaj naukowcy sie spieraja, czy rzeczywiscie umarlo 100 milionow ludzi. Jeszcze niedawno umierano na wyrostek robaczkowy. A lekarze i naukowcy starali sie jak mogli, zeby zmienic przeznaczenie. Goraco namawiam na lekture "Stulecie chirurgow" i "Triumf chirurgow" . Czyta sie jak najlepszy kryminal..

 • Gość: moje szczepione

  Oceniono 42 razy 28

  Nie szczepią, bo chcą być jak celebrytki, lub co najmniej jak księżniczki, np. jak księżniczka Sisi, nie szczepiła ( nie było szczepionki ) i......... jej córeczka Zofia zmarła z powodu odry. Nasze rodzime "mądrale" chcą być jak celebrytki, księżniczki............ a dzieci zaczną umierać z powodu braku szczepień ( już umierają ).

 • piotr1ipawel2

  Oceniono 27 razy 25

  Wśród moich znajomych jest młoda lekarka, w trakcie specjalizacji. Swoje troje dzieci nie szczepiła i leczy je z przeziębień czosnkiem i ziółkami. Dobrze, że do tej pory tylko przeziębień. Żadne argumenty do niej nie docierają, również ten po co 6 lat zajmowała miejsce na Uniwersytecie Medycznym i po co teraz robi specjalizację, skoro wierzy że "tylko medycyna alternatywna" Inne, młode małżeństwo (wyższe wykształcenie) wierzy, że zdrowe wychowanie ich dzieci zabezpieczy je przed wszelkimi chorobami. Oczywiście wszelkie szczepienia nie są potrzebne.
  Niech mi ktoś wyjaśni co jest z ludźmi że uwierzą w każdą bzdurę . Plotka szeptana jest ważniejsza niż poparte statystyką doświadczenia? Korzystają z internetu, smartfonów całej masy nowoczesnych urządzeń , a jednocześnie , gry ktoś zacznie głosić, że, np, samochód napędzają malutkie koniki rozpuszczone w płynie nazywanym benzyną - uwierzą

 • sipanmars

  Oceniono 29 razy 21

  wysłać tych popieprzeńców hurtem na "wczasy" do dżungli, odwiedzić za 3 m-ce i zapytać czy ktoś zmienił zdanie

 • Orry Main

  Oceniono 22 razy 20

  Ludziom po prostu się w dup.. poprzewracało . Ci co nie zaszczepili swoich dzieci powinni płacić takie wysokie kary źe aż na sam widok kwoty by się zesr.. . Pieniądze powinno być wpłacane na służbę zdrowia na specjalne konto na którym pieniądze od antyszczepionkowych idiotów byłyby przeznaczone na leczenie osób które z różnych przyczyn nie mogły być zaszczepione .

 • mniklasp

  Oceniono 20 razy 18

  Zawsze to byl administracyjny nakaz . Tak bylo w PRL, szczepienia byly obowiazkowe a pozniej to juz nie wiem dlaczego to zmienili poniewaz juz 30 lat temu wyemigrowalem z Polski. Czytalem historie podboju Aztekow i wiem ze zolnierze Corteza przyniesli ospe ktora usmiercila prawie cala ludnosc indianska. Podejrzewam ze komunisci tez czytali o Cortezie wiec uznali ze nalezy szczepic zeby Polacy nie skonczyli jak azteccy Indianie. W sumie komuchy to byli luddzcy ludzie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX