Cesária Évora upamiętniona przez Google Doodle. Kim była?

Cesária Évora została właśnie upamiętniona przez Google Doodle. Wszystko z okazji 78 rocznicy jej urodzin. Kim była i czym zasłynęła kobieta pochodząca z Republiki Zielonego Przylądka?
Zobacz wideo

Cesária Évora - kariera muzyczna

Cesária Joana Évora urodziła się 27 sierpnia 1941 r. w Mindelo, portowym mieście w Republice Zielonego Przylądka. Swoją karierę muzyczną rozpoczęła już w wieku 16 lat, śpiewając w barach i statkach wycieczkowych, lecz niskie zarobki nie pozwoliły jej utrzymać się z muzyki. Z tego względu, Cesária Évora musiała zrezygnować wówczas ze swojej największej pasji.

Przełom w jej artystycznej karierze nastąpił w 1986 roku, kiedy poznała swojego przyszłego agenta i producenta. Ten zaprosił 47-letnią piosenkarkę do Paryża, gdzie zyskała spory rozgłos po wydaniu albumu Mar Azul w 1991 roku. Kolejne albumy również okazały się strzałem w dziesiątkę, a Cesária Évora stała się międzynarodową gwiazdą, otrzymując w 2003 roku nagrodę Grammy. Évora nazywana była "bosonogą divą", ponieważ w zwyczaju miała występowanie na scenie bez obuwia. Cesária Évora zmarła 17 grudnia 2011 z powodu niewydolności oddechowej i nadciśnienia tętniczego.

Cesária Évora uhonorowana w Google Doodle

27 sierpnia 2019 roku mija 78 rocznica narodzin artystki. Z tej wyjątkowej okazji, Google tymczasowo zmienił swoje logo na stronach głównych Google. Google Doodle powstaje zazwyczaj w celu upamiętnienia świąt, wydarzeń, osiągnięć i znaczących postaci w naszej historii.

Więcej o: