Second Hand September - co to jest? Akcja kupowania odzieży używanej jest coraz popularniejsza

"Wrzesień z drugiej ręki", czyli kampania Second Hand September, to akcja zorganizowana przez organizację charytatywną Oxfam. Uświadamia i zachęca, by bliżej przyjrzeć się temu, jak moda wpływa na naszą planetę.
Zobacz wideo

Second Hand September, czyli wrzesień z drugiej ręki

Brytyjska organizacja charytatywna Oxfam, czyli pomysłodawcy Second "Hand September", stworzyli tę akcję, by zwrócić uwagę na wpływ masowej produkcji ubrań na środowisko. Twórcy przypominają, że każdego sezonu kupujemy zatrważającą ilość nowych ubrań w sieciówkach i równie szybko się ich pozbywamy. Wrzesień również nie jest przypadkowo wybrany na czas trwania akcji, gdyż to właśnie ten miesiąc jest najważniejszym momentem zakupowym dla całej modowej branży. 

Na czym polega akcja Second Hand September?

Główną zasadą akcji Second Hand September jest całkowita rezygnacja z zakupu nowych rzeczy przez 30 dni i zaopatrywanie się jedynie w sklepach z używaną odzieżą lub vintage shopach, dając ubraniom drugie życie. Brytyjski Oxfam oszacował, że jeśli każdy mieszkaniec Wielkiej Brytanii wziąłby udział w zorganizowanej przez nich akcji, kraj mógłby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o ilość odpowiadającą 900 lotom samolotem dookoła świata. Second Hand September już cieszy się ogromnym zainteresowaniem i ma szansę przyjąć się również w innych krajach Europy. 

Praktycznie codziennie widzieliśmy wpływ katastrofy klimatycznej na ludzi żyjących w ubóstwie, czy to poprzez susze we wschodniej Afryce, czy trzęsienia ziemi w Azji i chcieliśmy po prostu coś z tym zrobić

- powiedziała Nicola Tallett, dyrektor organizacji charytatywnej Oxfam.

Przemysł odzieżowy emituje ponad 1,2 miliarda ton dwutlenku węgla rocznie i odpowiada za obecność ponad jednej trzeciej mikroplastiku w oceanach. Kupowanie ubrań "na jedną okazję" i sposób ich produkcji to ogromne obciążenie, z którym codziennie musi borykać się środowisko.

Jak możemy to zmienić? Ograniczając zakupy w sieciówkach, decydując się na ubrania oraz dodatki lepszej jakości od niszowych marek, które służyć nam będą wiele lat, zwracając uwagę na proces produkcji, a także... częściej ubierając się w second handach.

Kupowanie w sklepach z używaną odzieżą wcale nie jest takie trudne, jak się wydaje. Obecnie asortyment sklepów z używaną odzieżą jest szerszy, bardziej dopracowany i zupełnie nie przypomina tego sprzed kilku lat. Niewątpliwą zaletą vintage shopów jest możliwość znalezienia prawdziwych perełek - ubrań marek niedostępnych w danym kraju czy nawet dawnych kolekcji światowych domów mody - za naprawdę niewielkie pieniądze.

Podoba się wam idea Second Hand September? Spróbujecie podjąć to wrześniowe wyzwanie?

Do mórz i oceanów co minutę trafia ciężarówka odpadów, które zabijają ptaki, ryby, wieloryby i delfiny. Plaże naszego Bałtyku toną w śmieciach. Zatrzymajmy wspólnie to szaleństwo! TUTAJ możesz podpisać petycję ws. ograniczenia stosowania jednorazowego plastiku >>

Więcej o: