Szwedzka federacja piłkarska (SvFF) poinformowała w poniedziałek o zrównaniu wynagrodzeń piłkarzy i piłkarek, którzy grają w krajowej reprezentacji piłki nożnej. Decyzja ta jest reakcją Szwedzkiego Związku Piłki Nożnej na wydarzenia z lipca tego roku. Co się wtedy stało?
Szwedzka federacja piłkarska została bowiem zgłoszona do ombudsmana ds. dyskryminacji. Jest to niezależny urzędnik, do którego odwołuje się w sprawach naruszenia praw i wolności jednostki po wyczerpaniu innych możliwości prawnych. W lipcu szwedzka federacja piłkarska została oskarżona o nierówne wynagrodzenia i premie za wyniki dla kobiet i mężczyzn, którzy grają w szwedzkiej reprezentacji piłki nożnej.
Teraz szwedzka federacja piłkarska wprowadziła równe wynagrodzenia za zgrupowania, mecze oraz uczestnictwo w turniejach rangi międzynarodowej. Równouprawnienie w zarobkach dotyczy również premii za wyniki.
Clas Lundstedt, który jest rzecznikiem biura szwedzkiego ombudsmana, poinformował za pośrednictwem telewizji publicznej SVT, że zgłoszenie z lipca wciąż jest jeszcze rozpatrywane. Mężczyzna podkreślił przy tym rangę tej skargi, ponieważ to pierwsze tego typu zgłoszenie w historii funkcjonowania stanowiska ombudsmana w Szwecji.
Zagraniczne media nie mają wątpliwości - to przełomowe wydarzenie, które pociągnie za sobą kolejne, podobne zgłoszenia.
Podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej kobiet, które odbyły się w czerwcu i lipcu we Francji, szwedzkie piłkarki zaszły bardzo daleko. Turniej zakończyły bowiem na trzecim miejscu, zdobywając brązowe medale. Szwedki pokonały wtedy Anglię 2:1.
W czerwcu i lipcu 2018 roku w Rosji odbyły się zaś Mistrzostwa Świata w piłce nożnej mężczyzn. Reprezentacja Szwecji zakończyła swój udział w turnieju na ćwierćfinale, w którym ulegli Anglii 0:2.
A wy co myślicie o tej decyzji szwedzkiej federacji piłkarskiej? Zgadzacie się z nią? Myślicie, że teraz pojawią się kolejne podobne zgłoszenia tego typu? Dajcie znać w komentarzach.