Piłkarki w Szwecji będą zarabiać tyle samo, co piłkarze. To bardzo ważna decyzja i przełom

Koniec finansowej dyskryminacji piłkarzy i piłkarek, którzy grają w szwedzkiej reprezentacji. Szwedzka federacja piłkarska wprowadziła właśnie równouprawnienie w ich zarobkach. To ważne wydarzenie i prawdziwy przełom.
Zobacz wideo

Szwedzka federacja piłkarska (SvFF) poinformowała w poniedziałek o zrównaniu wynagrodzeń piłkarzy i piłkarek, którzy grają w krajowej reprezentacji piłki nożnej. Decyzja ta jest reakcją Szwedzkiego Związku Piłki Nożnej na wydarzenia z lipca tego roku. Co się wtedy stało? 

Szwedzka federacja piłkarska wprowadza równouprawnienie finansowe

Szwedzka federacja piłkarska została bowiem zgłoszona do ombudsmana ds. dyskryminacji. Jest to niezależny urzędnik, do którego odwołuje się w sprawach naruszenia praw i wolności jednostki po wyczerpaniu innych możliwości prawnych. W lipcu szwedzka federacja piłkarska została oskarżona o nierówne wynagrodzenia i premie za wyniki dla kobiet i mężczyzn, którzy grają w szwedzkiej reprezentacji piłki nożnej.

Teraz szwedzka federacja piłkarska wprowadziła równe wynagrodzenia za zgrupowania, mecze oraz uczestnictwo w turniejach rangi międzynarodowej. Równouprawnienie w zarobkach dotyczy również premii za wyniki.

Piłkarki ze Szwecji zarobią tyle samo, co piłkarze

Clas Lundstedt, który jest rzecznikiem biura szwedzkiego ombudsmana, poinformował za pośrednictwem telewizji publicznej SVT, że zgłoszenie z lipca wciąż jest jeszcze rozpatrywane. Mężczyzna podkreślił przy tym rangę tej skargi, ponieważ to pierwsze tego typu zgłoszenie w historii funkcjonowania stanowiska ombudsmana w Szwecji.

Zagraniczne media nie mają wątpliwości - to przełomowe wydarzenie, które pociągnie za sobą kolejne, podobne zgłoszenia.

Szwedzka federacja piłkarska - piłkarki vs. piłkarze

Podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej kobiet, które odbyły się w czerwcu i lipcu we Francji, szwedzkie piłkarki zaszły bardzo daleko. Turniej zakończyły bowiem na trzecim miejscu, zdobywając brązowe medale. Szwedki pokonały wtedy Anglię 2:1.

W czerwcu i lipcu 2018 roku w Rosji odbyły się zaś Mistrzostwa Świata w piłce nożnej mężczyzn. Reprezentacja Szwecji zakończyła swój udział w turnieju na ćwierćfinale, w którym ulegli Anglii 0:2.

A wy co myślicie o tej decyzji szwedzkiej federacji piłkarskiej? Zgadzacie się z nią? Myślicie, że teraz pojawią się kolejne podobne zgłoszenia tego typu? Dajcie znać w komentarzach.

Więcej o: