Kim Kardashian prawdopodobnie choruje na toczeń rumieniowaty. Z naszego tekstu dowiesz się, co to za choroba, skąd się bierze i jak ją leczyć.
W niedzielę premierę miał już 17. sezon popularnego na całym świecie reality show "Keeping Up with the Kardashian", znanego w Polsce jako "Z kamerą u Kardashianów". Odcinek był pełen emocji i łez. Z jakiego powodu? Okazało się bowiem, że Kim Kardashian boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi.
Czułam się bardzo zmęczona, miałam mdłości, a moje ręce robiły się opuchnięte. Czuję, że dosłownie się rozpadam. Moje ręce drętwieją
- skarżyła się w programie żona Kanye'go Westa.
Kim Kardashian podejrzewała u siebie reumatoidalne zapalenie stawów, na co wskazywały jej niepokojące objawy. Dlatego gwiazda zdecydowała się na wizytę u lekarza i badania w celu postawienia ostatecznej diagnozy.
To takie przerażające. Dlatego muszę iść do lekarza i sprawdzić, co się dzieje. Nie mogę tak żyć
- mówiła w programie Kim.
Po szczegółowych badaniach krwi lekarz zasugerował, że Kim Kardashian może chorować na toczeń rumieniowaty. Gwiazda nie kryła emocji i zalazła się łzami. Lekarz podkreślił jednak, że wyniki badań mogą być błędne, dlatego trzeba je powtórzyć. Co będzie dalej i czy diagnoza się potwierdzi, dowiemy się z kolejnych odcinków.
Kim Kardashian nie jest jedyną gwiazdą, która (prawdopodobnie) zmaga się z tą chorobą. Selena Gomez, 27-letnia amerykańska aktora i piosenkarka, od kilku lat choruje na toczeń rumieniowaty. Choroba spowodowała ogromne spustoszenie w organizmie gwiazdy, w wyniku czego musiała przejść m.in. przeszczep nerki.
Toczeń rumieniowaty układowy (TRU) to bardzo poważna, przewlekła, wielonarządowa choroba reumatyczna o podłożu immunologicznym. W grupie podwyższonego ryzyka są przede wszystkim kobiety w wieku między 16. a 55. rokiem życia. Chorują na niego dziesięć razy częściej niż mężczyźni.
Jakie są przyczyny tej choroby? Nie są one do końca znane. Zróżnicowane objawy znacznie utrudniają postawienie właściwej diagnozy. Reumatolodzy twierdzą, że w przypadku chorych, którzy są wcześnie i prawidłowo leczeni, możliwe jest w miarę normalne funkcjonowanie.
Za wystąpienie tocznia, podobnie jak w przypadku innych chorób autoimmunologicznych, odpowiadają zaburzenia w obrębie układu immunologicznego. Wciąż jednak nie wiadomo, która ze zmian jest za niego odpowiedzialna. Niektórzy lekarze sugerują, że prawdopodobnie ma podłoże genetyczne.
Toczeń najczęściej pojawia się po przebytej infekcji. Organizm, aby zwalczyć zagrożenie, wytwarza przeciwciała, a te w skutek uszkodzenia układu immunologicznego niszczą zdrowe komórki.
Toczeń jest chorobą nieuleczalną. Odpowiednim leczeniem można jedynie złagodzić jej przebieg. Doraźne leczenie ogranicza się do podawania leków immunosupresyjnych i przeciwmalarycznych. Chorym zaleca się również spożywanie produktów z dużą ilością wielonienasyconych kwasów omega-3, które bardzo często łagodzą objawy choroby.